Zprávy | Z archivu rubriky


Betlémy s výjevy z Ježíšova narození, jejichž návštěva patří k tradičním vánočním zvyklostem, jsou v mnohých kostelích přístupné již delší dobu před Vánocemi. Někde se figurka malého Ježíška objeví až 25. prosince, kdy se zrození Krista připomíná. Jen v Praze si letos mohou lidí vybírat ze čtyř desítek kostelů, kde si lze betlém prohlédnout. Jedny z nejzajímavějších pražských jesliček jsou v Loretě. Kapucínské jesličky jsou ve zpovědní chodbě kostela Panny Marie Andělské. Betlém, který má 48 figur pocházejících z přelomu 17. a 18. století, je vystavován teprve od 80. let minulého století. Postavy jsou v životní velikosti, zhotoveny ze dřeva, papíru a sádry. Ústřední postava jesliček mění ve vánočním čase i svoji polohu. Až do Tří králů leží Ježíšek na seně a od Tří králů ho Panna Maria drží v ruce.

Jesličky či betlémy mají v českých zemích tradici starou přes 400 let. V Evropě se inscenované situace připomínající chvíli narození Ježíše Krista rozšířila díky sv. Františkovi z Assisi, který ve 13. století uspořádal poprvé živý betlém. Na tom, že se v Česku stavějí betlémy z figurek, má také velkou zásluhu františkánský řád a jezuité. V Praze mohli lidé poprvé spatřit jesličky v kostele sv. Klimenta na Starém Městě v roce 1562, v dnešním areálu Klementina a někdejší jezuitské koleji. Nejstarší dochované jesličky v Čechách jsou v podzemí kostela Nanebevzetí Panny Marie a sv. Karla Velikého v Praze na Karlově. Pod schodištěm je vybudována kopie Svaté jeskyně, byla vysvěcena v roce 1712.

Těžební společnost OKD začne 27. prosince vyplácet peníze určené na podporu rodinám horníků, kteří zemřeli při čtvrtečním důlním neštěstí. Nejprve půjde o okamžitou sociální výpomoc ve výši několika desítek tisíc korun. ČTK to řekl mluvčí společnosti Ivo Čelechovský. Další peníze ve výši až 240.000 na osobu žijící ve společné domácnosti se budou vyplácet později. V podzemí Dolu ČSM ve čtvrtek při výbuchu metanu a následném požáru zemřelo 13 horníků, dalších deset utrpělo zranění. Mezi mrtvými je 12 Poláků a jeden Čech.

Podle kolektivní smlouvy vyplatí v případě svého zaměstnance OKD vdově a každému nezaopatřenému dítěti, popřípadě rodičům, pokud s nimi horník žil ve společné domácnosti, částku 240.000 korun. Běžně je tato pomoc určená českým horníkům nebo horníkům v přímém zaměstnaneckém poměru. Polské horníky má odškodňovat jejich zaměstnavatel, který práci v OKD zprostředkoval. V tomto případě to ale bude jinak. Zprostředkovatelské firmě chce OKD s odškodněním pomoci. Aby byly rodiny polských horníků odškodněny stejně jako ty české, považuje za spravedlivé i premiér Andrej Babiš.

Na konta sbírek určeným pro pomoc rodinám horníků, kteří ve čtvrtek odpoledne zemřeli při důlním neštěstí ve Stonavě na Karvinsku, lidé už poslali téměř 140.000 korun. Jedno konto spravuje Spolek Svatá Barbora, druhé Nadace OKD. ČTK to řekli představitelé těchto organizací.