Zprávy | Z archivu rubriky


Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 poprvé překonala hranici 30.000 korun, meziročně vzrostla o 8 procent na 31.646 korun. To je o 2337 korun meziročně víc. Reálně po zahrnutí inflace měsíční výdělek vzrostl o 5,3 procenta. Růst překonal odhady analytiků, kteří očekávali zvýšení přes 7 procent, reálně až o 5 procent. Průměrná hrubá mzda v ČR zaznamenala podle Jany Steckerové z Komerční banky dosud nejvyšší hodnotu. "Navíc se vůbec poprvé dostala přes hranici 30.000 korun. Růstu mezd pomohl nejen utažený trh práce, ale i zvyšování platů ve veřejné sféře," uvedla. Průměrná mzda roste v Česku nepřetržitě od začátku roku 2014. Nejvýrazněji, o 13,4 procenta, stouply ve čtvrtém čtvrtletí mzdy v kulturní, zábavní a rekreační činnosti. Přes deset procent si polepšili také pracovníci v těžební činnosti, zaměstnanci ve zdravotnictví a sociální péči a ve veřejné správě. Nejpomaleji, o zhruba 4,5 procenta, rostly mzdy v peněžnictví a pojišťovnictví a také v informačních a komunikačních činnostech. Průměr se ale v těchto oborech pohybuje přes 50.000 korun.

Z hlediska regionů si nejvyšší průměrnou mzdu stále drží Praha, i když nárůst mezd v hlavním městě byl mezi kraji opět nejnižší. V Praze mzda stoupla o 6,6 procenta na 39.173 korun. V průměru více než 30.000 korun měli ve 4. čtvrtletí i pracující ve Středočeském, Jihomoravském a Plzeňském kraji. Nejvýrazněji se mzda zvýšila znovu v Karlovarském kraji, a to o 9,3 procenta. Tamní průměrný výdělek 27.810 korun je ale mezi kraji stejně jako v předchozích obdobích nejnižší.

Únorový pokles inflace byl překvapivý, v dalších měsících by se však růst cen měl vrátit k dvouprocentnímu cíli České národní banky, shodli se analytici oslovení ČTK. Nižší inflace podle nich vyvolává obavy z odložení zvýšení sazeb centrální banky. Spotřebitelské ceny v únoru meziročně vzrostly o 1,8 procenta. Zpomalení meziroční inflace očekávali i analytici, pokles ale odhadovali v průměru na dvě procenta. "Trend poklesu inflace se v únoru ještě zrychlil, a znamenal tak pro trh určité překvapení. Meziroční inflace se ocitla pod dvěma procenty poprvé od předloňského listopadu," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.