Zprávy | Z archivu rubriky


Výplaty odměn a bonusů před Vánocemi podle analytiků ještě podpoří spotřebitelský optimismus Čechů, který je již nyní blízko dosavadních maxim. Silný růst maloobchodních tržeb by měl pokračovat i v dalších měsících. K růstu jim pomáhá velmi nízká nezaměstnanost, rychle rostoucí mzdy a vysoká spotřebitelská důvěra. Za zrychlením prodejů oděvů a obuvi v záři stál nástup chladnějšího počasí. Růst maloobchodních tržeb v září zrychlil na 6,2 procenta, a překonal tak očekávání ekonomů. I v mezinárodním kontextu je růst maloobchodních tržeb v ČR výrazně vyšší než ve většině zemí Evropské unie. "Důvodem je právě rychlý růst české ekonomiky s velmi nízkou nezaměstnaností a růstem mezd. A silný růst tržeb bude pokračovat i v závěru letošního roku. V souhrnu za celý letošní rok lze počítat s růstem maloobchodu přes pět procent," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Spotřeba domácností nadále zůstává klíčovým tahounem české ekonomiky. S blížícím se koncem roku lze navíc očekávat výplatu celoročních odměn a bonusů, které by letos díky prosperitě ekonomiky měly být rekordní.

Průmyslová výroba v Česku v září zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta po srpnovém zvýšení o 5,8 procenta. K růstu nejvýrazněji přispěly energetika a výroba vozidel. Proti srpnu průmyslová produkce klesla. Letošní září mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Údaje naznačují, že průmysl se bude pozitivně vyvíjet i v dalších měsících. Rizikem dalšího vývoje je podle analytiků vývoj v automobilovém průmyslu, kde trh již začíná být nasycený.

Stavební produkce v září po šesti měsících růstu meziročně klesla o 1,1 procenta. Pozemní stavitelství se sice zvýšilo o 0,8 procenta, ale inženýrské bylo o pět procent nižší. Stavební úřady v září vydaly 7425 stavebních povolení, což bylo o 3,8 procenta více než loni.Stavební výroba podle analytiků zaostává za poptávkou a neodpovídá prosperitě české ekonomiky. Důvodem je neúnosně dlouhé stavební řízení.

Česká běžkyně Eva Vrabcová Nývltová skončila v maratonu v New Yorku sedmá v osobním rekordu 2:29:41. Byla o patnáct sekund rychlejší než při čtrnáctém místě na mistrovství světa v Londýně a podruhé se dostala pod hranici dvou hodin a 30 minut. Po čtyřiceti letech vyhrála slavný závod domácí Američanka. Shalane Flanaganová totiž překazila favorizované Keňance Mary Keitanyové útok na čtvrtý triumf za sebou a zvítězila v čase 2:26:53. V pomalu rozběhnutém závodě se Vrabcová Nývltová dlouho držela v elitní skupině, která se do třicátého kilometru zúžila na osm závodnic. Vrabcová Nývltová se stala první českou běžkyní, která maraton v New Yorku zaběhla pod 2:30. "Jsem nadšená. Samozřejmě těch pár sekund (od 4. místa) mrzí, ale jsem ráda, že jsem se do 35. kilometru držela v čelní skupině, to se mi ještě nikdy nepovedlo. A na závěr nemám takovou rychlost," řekla Vrabcová ČTK.

Lukáš Krpálek se podesáté za sebou stal českým judistou roku. Anketu českého svazu za rok 2017 vyhrál před Pavlem Petřikovem a Davidem Klammertem. Výsledky byly oznámeny v rámci finále extraligy Judo Show Cupu, v němž triumfoval domácí klub USK Praha a i bez Krpálka porazil Vršovice 3:2. Sedmadvacetiletý Krpálek je nejúspěšnějším českým judistou historie, má na kontě tituly mistra Evropy i světa a v roce 2016 vyhrál olympijské hry. V tomto roce se poprvé představil v nejvyšší váhové kategorii nad 100 kilogramů a hned se probojoval mezi elitu. Na mistrovství Evropy ve Varšavě získal bronz a vyhrál Grand Prix v Antalyi a čínském Chu-che-chao-tche. Zranění kotníku ho sice připravilo o mistrovství světa, přesto je nyní na světovém žebříčku na devátém místě. A vyhrál patnáct z osmnácti utkání.

Trojice Čechů se ocitla v nominacích na World Paddle Awards, což je globální ocenění pro významné postavy kanoistiky v jakékoliv podobě. Při čtvrtém ročníku tohoto ocenění byl mezi nejlepší muže vybrán vodní slalomář Vít Přindiš, cenu za celoživotní přínos může získat trenér rychlostních kanoistů Josef Fuksa, mezi juniorkami má šanci uspět sjezdařka na divoké vodě Barbora Dimovová. Vítězové budou vyhlášeni v únoru příštího roku v dánském Silkeborgu.

Bývalý premiér a někdejší předseda ODS Mirek Topolánek získal potřebných deset senátorských podpisů pro prezidentskou kandidaturu. Senátor Tomáš Grulich (ODS) serveru Aktuálně.cz sdělil, že nominační listinu podepsal jako desátý. Topolánek o víkendu oznámil, že se hodlá ucházet o funkci hlavy státu. Topolánek v neděli uvedl, že chce podpisy pro svou nominaci sehnat od pěti senátorských klubů, nejen od ODS. Připomněl přitom, že stranu před časem opustil. Nechce kandidovat za nějaký subjekt ani s podporou nějakého subjektu.Topolánek své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné situací po volbách do Sněmovny a spojenectvím Zemana a předsedy ANO Andreje Babiše, který byl pověřen sestavením vlády bez zajištění parlamentní většiny. Topolánkovo rozhodnutí uvítali zástupci pravicových stran, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se v reakci pro ČTK omezil pouze na uznání Topolánkova práva kandidovat.

Topolánek doplnil devět kandidátů, kteří už předložili nebo ohlásili odevzdání řádné nominace pro lednovou volbu hlavy státu. Mandát chce obhájit prezident Miloš Zeman, jemuž Topolánek přes média kandidaturu rozmlouval kvůli jeho zdravotnímu stavu. Mezi favority bývají řazeni i bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček. Poslaneckou nominaci odevzdali bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig. Se senátorskou nominací kandidují bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a lékař a aktivista Marek Hilšer. Kandidátní listinu s podporou poslanců podal podle ministerstva vnitra ještě jeden uchazeč, jeho jméno zatím nebylo ministerstvem zveřejněno.