Zprávy | Z archivu rubriky


Miloš Zeman a Jiří Drahoš postupují do druhého kola prezidentských voleb. Miloš Zeman s 38,67 procenty hlasů,bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš má 26,55 procent hlasů. Vyplývá to z volebního serveru ČSÚ. Zisk dalších kandidátů Pavla Fischera, Michala Horáčka a Marka Hilšera se pohyboval těsně pod deseti procenty hlasů. Fischer 10,21 %, Horáček 9,16 % a Hilšer 8,82 procenta hlasů. Zeman vítězil ve všech krajích kromě Prahy. Pouze v hlavním městě před ním byl Drahoš, který s přehledem vedl také v zahraničních okrscích. Na dalších místech prezidentské volby byli Mirek Topolánek (4,29 procenta), Jiří Hynek (1,23 procenta), Petr Hannig (0,56 procenta) a Vratislav Kulhánek (0,47 procenta).

Prezident Miloš Zeman je připraven jít do televizní debaty s Jiřím Drahošem, který bude jeho soupeřem ve druhém kole prezidentských voleb. Řekl to na tiskové konferenci po sečtení téměř všech hlasů. Dosud účast v debatách odmítal, jeho soupeři ho za to kritizovali. "Pan Drahoš říkal, že by se se mnou rád setkal tváří v tvář, velice rád mu vyhovím," uvedl. Zeman poděkoval za voličské hlasy, vyzval své stoupence, aby přišli hlasovat i ve druhém kole. Ocenil také svůj volební výsledek. Připomněl, že před pěti lety získal v prvním kole zhruba 24 procent hlasů, nyní zhruba 39 procent. "Blahopřeji Jiřímu Drahošovi k hezkému druhému místu," řekl také.

Kandidát Jiří Drahoš výsledek voleb označil za nadějný a ocenil své protikandidáty, s nimiž se setkával v debatách, za kultivovanou kampaň. Doufá, že od nich dostane podporu do druhého kola. V něm plánuje změnit volební strategii, vyjede za voliči mimo Prahu. Vyzval všechny, kteří mají zájem o změnu, aby přišli k volbám. Doufá, že i v druhém kole bude účast dobrá a dostane hlasy od voličů, kteří volili i jiné kandidáty. Podotkl, že v předvolebních debatách si s ostatními kandidáty opakovaně vyjádřili podporu v případě postupu do druhého kola. Vyzyvatel Zemana poznamenal, že při kampani v následujících dvou týdnech přeskupí svůj tým a převezme jeho vedení.