Zprávy | Z archivu rubriky


Několik desítek lidí se krátce po zahájení voleb do Sněmovny shromáždilo u volební místnosti v budově české ambasády v Bratislavě. Museli vystát frontu, než se dostali k hlasovacích archům. Zájem krajanů na Slovensku o účast ve volbách je ovšem dlouhodobě nízký. "Ve zvláštním seznamu voličů vedeném u našeho zastupitelského úřadu je zapsáno 486 osob. Očekáváme, že přijde (hlasovat) několik stovek zapsaných a vedle toho několik stovek voličů s voličským průkazem," řekl novinářům zástupce velvyslankyně a předseda volební komise Pavel Sladký. Za první hodinu od otevření volební místnosti hlasovalo na ambasádě 103 lidí. Mezi prvními odevzdal svůj hlas i herec Stanislav Majer. "Mám tu nějakou práci a nemůžu být v Čechách, tak jsem si včas vyřídil volební průkaz. Volím vždy. Mimo Česko poprvé," uvedl Majer. V předchozích volbách do Sněmovny v roce 2013 hlasovalo na českém velvyslanectví 491 voličů. Z toho většina podle dostupných informací volila na základě voličského průkazu, který si nechali vystavit ve vlasti z toho důvodu, že během voleb byli na Slovensku například na dovolené nebo pracovně.

V minulosti mohli Češi na Slovensku hlasovat nejen v Bratislavě, ale i na českém generálním konzulátu v Košicích. Ten byl ale už před lety zrušen. Na Slovensku se v posledním sčítání lidu v roce 2011 k české národnosti přihlásilo zhruba 30.000 lidí, řada z nich má také české občanství.

Voliči v Česku začali rozhodovat o tom, jaké složení bude mít nová Sněmovna, a tím i budoucí vláda. Svými hlasy ovlivní také to, co přinesou příští zákony. Určovat by to mohli zástupci 31 stran a hnutí, práh dolní komory ale v roli poslanců překročí jen menšina z nich. Do sněmovních lavic by rádo usedlo více než 7500 kandidátů, uvedla předsedkyně Českého statického úřadu Iva Ritschelová. Na jedno z 200 poslaneckých míst tak připadá zhruba 37 uchazečů. Volební místnosti se otevřou dnes ve 14:00 na téměř 15.000 místech země, ve 22:00 se uzavřou. Po noční přestávce budou přístupné ještě v sobotu od 08:00 do 14:00.

Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště, nebo mimo domovskou obec od volebních komisařů tam, kam přijde hlasovat s voličským průkazem. Do volební místnosti si lidé musí vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. Bez toho jim volební komisaři neumožní hlasovat.

Svůj hlas ve sněmovních volbách odevzdala i stošestiletá Magdaléna Kytnerová z Kroměříže, která patří k nejstarším obyvatelům republiky. Voleb se účastní pravidelně, bedlivě sleduje dění v zemi. "Sleduji zprávy i předvolební debaty," řekla Kytnerová novinářům. V Novém Boru na Českolipsku v pečovatelském domě vhodila do přenosné urny svůj hlas i stotříletá Anna Hejná. Volebním komisařům vyšla v ústrety. Čekala na dvojici volebních komisařů před pokojem, připravila si doklady a volební lístek, ochotně pak zapózovala fotografům. "Je to vždycky hezké, když se něco děje," poznamenala.