Zprávy | Z archivu rubriky


Česká republika musí zůstat v jádru Evropské unie a co nejdříve, jakmile to bude možné, přijmout euro. Pro ekonomiku závislou na exportu není podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jiné cesty. Všechny, kteří jakkoliv mluví o vystoupení z EU, označil při vystoupení na sněmu Svazu průmyslu a dopravy na strojírenském veletrhu v Brně za blázny a poloblázny. Setrvání v jádru EU považuje za jedinou alternativu k zajištění bezpečnosti a ekonomické prosperity.

Český export roste sedm let po sobě a letos by se měl pohybovat v objemu okolo čtyř bilionu korun. Daří se exportu do zemí EU, zároveň se oživuje poptávka ze států bývalého Sovětského svazu, z Blízkého východu, z dalších zemí Asie a také z Kanady, s níž podepsala EU hospodářskou a obchodní dohodu, řekl na strojírenském veletrhu v Brně náměstek ministra průmyslu Vladimír Bärtl. Posilování exportu mimo EU je součástí dlouholeté strategie. "V posledních dvou letech jsme zahájili činnost zahraničních kanceláří například v Íránu, Peru, Singapuru, druhou kancelář jsme otevřeli v indickém Bengalúru a v nigerijském Lagosu. V dohledné době bychom rádi otevřeli kancelář v jihokorejském Soulu, ale také v Mnichově. Obchodem se silnými německými partnery totiž čeští vývozci získávají cenné zkušenosti i kontakty na mimounijní trhy. Nezanedbatelná část našeho vývozu do Německa totiž putuje i mimo země EU," uvedl Bärtl.

Ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) nehodlá odstupovat kvůli podpisu memoranda o těžbě lithia. K vysvětlení dohody ministra vyzval šéf koaličního hnutí ANO Andrej Babiš. Pokud tak Havlíček neučiní, měl by podle Babiše odstoupit. Havlíček ČTK řekl, že memorandum umožní státu přátelsky se zapojit do projektu s vlastníkem licence australskou firmou European Metals Holdings (EMH). Svolání mimořádné schůze Sněmovny na téma lithia považuje ministr za předvolební kampaň, je ale připraven vystoupit a vysvětlit historii zájmu těžařů o těžbu lithia v Česku. Havlíček dohodu uzavřel před týdnem. Termín podpisu memoranda podle něj vyplynul z tempa jednání, cíleně ho krátce před volbami nevybíral. Babiš považuje podpis memoranda za skandální.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou vlastní australská firma European Metals Holdings (EMH). Ta chce otevřít historický důl na cín. S těžbou lithia by mohl australský investor začít v Krušných horách v roce 2022. Plánuje dobýt za 21 let 37 milionů tun rudy. Generální ředitel EMH Keith Coughlan minulý týden novinářům řekl, že při těžbě by mohlo vzniknout asi 1000 pracovních míst a až 1600 v přidružených odvětvích. Povrchově chce těžit lithium u Cínovce také společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ kolem miliardáře Karla Janečka. Firma má už všechna povolení k těžbě.