Zprávy | Z archivu rubriky


Prostředí v domovech pro seniory se v Česku nedaří zlidšťovat. Mnohá seniorská zařízení připomínají stále spíš nemocnice než domov. Snahu zůstat žít co nejdéle doma pak komplikuje nedostatek potřebných sociálních služeb pro starší lidi. Nejvíc taková pomoc a podpora chybí na venkově. Na konferenci o stárnutí a veřejném prostoru to řekla náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD). "Dříve domovy pro seniory bývaly v zámcích, kde byly záchody na patře. Zařízení neumíme zlidštit. Často vypadají jako malé nemocnice. Personál se sice snaží, aby domov aspoň trošku přiblížil. V Německu a Rakousku vypadají domovy pro seniory úplně jinak," uvedla náměstkyně. Poukazovala například na to, že obyvatelé domovů musí žít v pokojích po dvou i více. Dodala, že některé kraje se snaží a svá zařízení mění.

Podle plánů se velké domovy měly postupně přeměňovat, senioři měli postupně začít žít v menších zařízeních. V roce 2010 bylo v provozu 466 domovů pro seniory s 37.818 lůžky. K dispozici bylo 11.761 jednolůžkových pokojů, 9706 dvoulůžkových a 2057 tří a vícelůžkových. Podle náměstkyně se řada seniorů a seniorek snaží do domovů dostat kvůli nedostatku podpůrných služeb. "Spousta lidí odchází do domovů seniorů zbytečně předčasně. Mohli by být doma, kdyby v jejich bydlišti fungovala pečovatelská služba," uvedla náměstkyně. Lidé nad 65 let tvoří téměř 19 procent obyvatel Česka.

Skvělým a talentovaným hercem a také výjimečným a statečným člověkem byl pro české politické představitele herec Jan Tříska, který zemřel na následky zranění po pádu z Karlova mostu. České kultuře bude chybět, napsal na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zemřela česko-americká filmová a divadelní legenda, uvedlo americké velvyslanectví v Praze. "V Janu Třískovi česká kultura ztrácí jednoho z nejtalentovanějších herců, ale i čestného a statečného člověka. Skláním se před jeho památkou," uvedl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Ministr obrany, dříve i herec Martin Stropnický‏ (ANO) připomněl, že Tříska i přes totalitní perzekuci na svou zem nikdy nezanevřel. Velkým a výjimečným hercem a člověkem pevných a jasných názorů byl Tříska pro předsedu ODS Petra Fialu. "Smutná zpráva, měli jsme ho rádi. Dej mu, Bože, herecký ráj a věčný potlesk...," napsal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Třískovo úmrtí vedle americké ambasády připomíná na twitteru také britská velvyslankyně v Česku Jan Thompsonová jako smutnou zprávu a ztrátu velkého shakespearovského herce.

Výjimečný člověk a mimořádný umělec, který své okolí učil profesionalitě, je ve vzpomínkách spolupracovníků a přátel herec Jan Tříska. Podle anglisty a překladatele Martina Hilského, který s Třískou léta spolupracoval při popularizaci a interpretaci díla Williama Shakespeara, herce charakterizovala profesionalita "od začátku do konce". Třískův Král Lear způsobil, že se Letní shakespearovské slavnosti staly plenérovým divadelním fenoménem. "Roli krále Leara se naučil v Kalifornii, a když přijel na první čtenou zkoušku, uměl ji celou zpaměti dokonale," popisuje Hilský hercovy zvyklosti a zodpovědnost. "Je mi to líto, protože pokud vím, tak Honza neplánoval, že někdy umře. Držel diety, cvičil a myslím si, že i ve svých 80 letech byl velice připraven fyzicky i mentálně, byl schopen naučit se dlouhé texty," řekla ČTK herečka Magda Vášáryová. V roce 1970 s ním vytvořila kreaci ve Weiglově snímku Radúz a Mahulena. Přístup Třísky k práci a životu popisuje také šéf Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský. Pamatuje si, že v den premiéry se Tříska zranil v autě, do divadla ho přivezla sanitka, ale představení neohrozil. "V zákulisí byl připraven lékař, který mu dával injekce," dodal Hrušínský, který s ním strávil řadu let jako herecký partner v komedii Yasminy Rezy Kumšt. Na Jezerce měla téměř stovku repríz.