Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident Miloš Zeman kondoloval španělskému králi Felipemu VI. po čtvrtečním teroristickém útoku v Barceloně, který si vyžádal 14 obětí. Vyzval ke vzdoru vůči teroru. Soustrast po atentátu vyjadřují Španělsku i další čeští politici. Praha na památku mrtvých nechá večer nasvítit Petřínskou rozhlednu španělskými barvami. "Slova útěchy jsou v tomto okamžiku potřebná, avšak bolest a šok nás nesmí odvést od nekompromisního vzdoru proti teroru, kterému společně čelíme. Španělsko je blízkým partnerem a přítelem České republiky. Útok nejen na španělskou veřejnost, ale také na občany řady dalších států je zároveň útokem na nás, na společné hodnoty lidské důstojnosti, svobody a tolerance," napsal Miloš Zeman v kondolenčním telegramu, který zveřejnil Pražský hrad.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá informace o tom, že by mezi oběťmi nebo zhruba stovkou zraněných byli čeští občané. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na twitteru atentát odsoudil. "Smutný den pro Barcelonu! Oceňuji rychlý zásah záchranářů. ČR stojí po boku Španělska v boji proti terorismu. Upřímnou soustrast rodinám obětí," napsal. Ke kondolencím se připojil i místopředseda opoziční TOP 09 Marek Ženíšek. "Upřímnou soustrast rodinám obětí zbabělého útoku v Barceloně," uvedl. Ocenil zároveň zásah policistů ve španělském městě Cambrils, kteří v noci na dnešek zabili pět lidí, kteří se tam v osobním autě snažili porážet chodce. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil, že vláda nemá žádné informace o tom, že by čtvrteční teroristický útok v Barceloně nějak souvisel s Českou republikou.

Česku po čtvrtečním teroristickém útoku ve Španělsku nehrozí žádné nebezpečí podobného úderu teroristů, a není proto důvod zavádět zvláštní bezpečnostní opatření, řekl v Olomouci premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Dodal, že při útoku v Barceloně nebyl zabit ani zraněn žádný Čech.

Sněmovní mandátový a imunitní výbor přerušil jednání o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Poslance, které chce policie obvinit kvůli padesátimilionové dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo, zve na další zasedání. Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek budou podle informací ČTK vysvětlovat členům výboru svůj pohled na policejní žádost ve středu 30. srpna. Výbor vydává doporučení pro plénum, zda má poslance ke stíhání vydat, nebo ne. Sněmovna by měla rozhodnout na schůzi, která začne 5. září.

Andreje Babiše chce policie podle serveru iRozhlas.cz stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Jaroslav Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Bývalý ministr financí Andrej Babiš a předseda poslanců hnutí Jaroslav Faltýnek čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku předloňska. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Loni Andrej Babiš ve Sněmovně řekl, že v té době vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové. Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Andrej Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.