Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští hokejisté prohráli ve druhém utkání na Světovém poháru s Výběrem Evropy 2:3 v prodloužení. Svěřenci trenéra Josefa Jandače dvakrát v utkání dohnali ztrátu, ale v čase 62:06 rozhodl německý útočník Leon Draisaitl. Český tým má na svém kontě jediný bod, ale stále ještě živí naději na postup na úkor Kanady a USA. Výběr Evropy je naopak velmi blízko semifinále.

Česká tenistka Petra Kvitová postoupila na turnaji v Tokiu bez problémů do druhého kola. Sedmá nasazená hráčka, jež podnik v japonské metropoli v roce 2013 vyhrála, porazila při svém prvním startu po US Open Američanku Madison Brengleovou za necelou hodinu a čtvrt 6:3, 6:3. Její další soupeřkou v Japonsku bude olympijská vítězka Mónica Puigová z Portorika, s níž jediný dosavadní vzájemný zápas v semifinále olympijského turnaje v Riu de Janeiro v srpnu prohrála ve třech setech.

Švéd Peter Ljung vyhrál v Praze na Markétě poprvé v kariéře plochodrážní Memoriál Luboše Tomíčka, jehož letošní ročník musel být kvůli dešti ukončen po dvanácti jízdách z dvaceti. Na stupně vítězů se dostali dva Češi - druhý skončil Václav Milík a třetí místo obsadil Matěj Kůs, poslední český vítěz závodu z roku 2010.

Český cyklista Leopold König se po dvou letech strávených v týmu Sky vrací do německé stáje Bora. Osmadvacetiletý vrchař, jenž na všech závodech Grand Tours dokázal skončit v elitní desítce, podepsal ve staronovém působišti tříletou smlouvu. Tým, který Königův příchod oznámil na webu jako "návrat domů", mu již s předstihem přislíbil roli lídra na Tour de France 2017.

Česko by mělo mít podle expertů po vzoru jiných zemí instituci, která by se věnovala českým krajanům. Zaznělo to na konferenci Diaspora jako partner mateřského státu. Úřad by měl být k dispozici nejen někdejším emigrantům, ale i těm, kdo do ciziny odešli za partnery nebo třeba jen dočasně za prací či studiem. Záležitostem krajanů se zatím věnuje zejména zmocněnec ministerstva zahraničí a senátní komise pro krajany, která má ale omezené možnosti. Konference by proto měla pomoci shromáždit podklady pro rozhodnutí o vytvoření pracoviště pro krajany s meziresortní kompetencí.

Podpořit je třeba nejen vztah krajanů, kteří žijí po generace v cizině, k původní vlasti, uvedl ředitel Etnologického ústavu Zdeněk Uherek. Poznamenal, že po roce 1989 se charakter migrace začal měnit. Počátkem 90. let Češi odcházeli do ciziny za jakoukoli prací, nyní si práci vybírají a zajišťují předem a nepředpokládají, že by zůstali v zahraničí natrvalo. Předpokládaná průměrná délka dlouhodobého pobytu Čechů v zahraničí vycházela podle průzkumu, který ústav provedl mezi 342 krajany ve 38 zemích, přibližně na deset let. Většina z nich o kontakt s Českem stojí. Přibližně dvě pětiny Čechů podle Uherka odcházely do ciziny s rodinou a chtěly pomoci řešit praktické věci s tím související. Náměstkyně ministryně školství Dana Prudíková uvedla, že ministerstvo plánuje dát na výuku češtiny v zahraničí příští rok 2,6 milionu korun. V rámci program podpory českého kulturního dědictví vyslalo 14 učitelů do krajanských komunit včetně na Novém Zélandu.