Zprávy | Z archivu rubriky


Evropští lídři se na bratislavském summitu shodli na návrhu konkrétních kroků pro posílení důvěry občanů v EU, uvedl na svém twitteru český premiér Bohuslav Sobotka. Představitelé 27 členských států EU v Bratislavě na neformálním summitu hledali shodu na budoucí podobě evropské integrace. Sobotka také uvedl, že je v zájmu České republiky, aby EU zůstala jednotná. Po jednání ocenil, že obsahem návrhů jsou i kroky, které požadovala Praha, například posílení kontroly hranic. "Jsou tam návrhy, které prosazovala Česká republika, to znamená vytvoření systému propojení databází tak, abychom byli schopni evidovat každého, kdo překračuje vnější schengenské hranice," uvedl Sobotka před novináři po skončení summitu. Dodal, že další návrh počítá s vybudováním systému na kontrolu osob, které vstupují do EU v bezvízovém režimu a že takový systém mají Spojené státy.

Podle Sobotky se názory na vytvoření společné evropské armády v EU sice liší, ale existuje shoda na tom, aby v rámci stávajících unijních smluv došlo k posílení spolupráci v oblasti obrany. "Nejpozději v prosinci by měly být předloženy konkrétní návrhy. Podpořil jsem myšlenku zlepšit organizaci tak, abychom měli společné evropské jednotky, které budeme schopni nasazovat v krizových situacích mimo Evropskou unii," řekl český premiér. Dodal, že stávající bojové skupiny nasazeny ještě nebyly. Stejně jako další evropští politici včetně německé kancléřky Angely Merkelové, uznal Sobotka, že EU má reálné problémy. Ocenil ale, že státníci vyjádřili snahu o hledání společných řešení. Zdůraznil, že k řešení problémů musí být EU jednotná a dodal, že taková unie je rovněž zájmem České republiky.

Ke třem bronzům přibyly do české sbírky na paralympijských hrách v Riu de Janeiro další tři medaile včetně té nejcennější. Zlatou medaili získal v předposlední soutěžní den plavec Arnošt Petráček na trati 50 m znak. Ve stejné disciplíně skončila druhá Běla Třebínová. Stříbro má i lukostřelec David Drahonínský. Petráčkovi dosud cenný kov z paralympijských her unikal, v Pekingu byl na znakařské padesátce čtvrtý a v Londýně pátý. V pátečním finále zvítězil v čase 43,12 sekundy s téměř dvousekundovým náskokem.

Tenistka Tereza Martincová se v Québecu probojovala poprvé v kariéře do semifinále turnaje WTA. Američanku Jessicu Pegulaovou zdolala 6:3, 7:6. Finále už mají jisté deblistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká. Nasazené jedničky porazily Veronicu Cepedeovou z Paraguaye a Jelicu Kostovovou z Bulharska 6:4, 6:2. Ve finále jsou spolu letos podruhé, na Australian Open v boji o titul neuspěly.

Tenistka Kateřina Siniaková dotáhla své úspěšné tažení turnajem v Tokiu až do finále. Po vítězství nad šestou nasazenou Číňankou Čang Šuaj 6:3, 6:0 si zahraje o první titul v kariéře. Dvacetiletá Siniaková, které patří 65. místo ve světovém žebříčku, je ve finále turnaje WTA podruhé. V červenci na antuce ve švédském Bastadu nestačila na Němku Lauru Siegemundovou.

Čeští volejbalisté zvládli v kvalifikaci o mistrovství Evropy i druhý zápas. V rumunské Craiově svěřenci španělského kouče Miguela Falascy zdolali Makedonii 3:1 po setech 25:17, 25:18, 23:25 a 27:25.