Zprávy | Z archivu rubriky


V Británii pracuje podle různých odhadů přes 40.000 Čechů, kterých by se stejně jako dalších občanů EU případný odchod Británie z unie po čtvrtečním referendu nějak dotkl. Vesměs ale věří, že na tak zvaný brexit nedojde. "Ze začátku jsem tomu nevěnoval pozornost. Pak nastala hodně vyostřená debata... situace je teď zmatenější, než byla před několika měsíci," řekl ČTK malíř Hynek Martinec, který žije dlouhodobě v Londýně a dostal tu v roce 2007 BP Portrait Award, cenu pro umělce do 30 let. "Všichni v mém okolí jsou pro Remain (Zůstat v EU). I Angličané. Ale Londýn je něco jiného než zbytek země. Lidé jsou tu zvyklí cestovat, potřebují Evropu pro svoji práci. A jsou možným brexitem frustrovaní," řekl.

Podle architekta Petra Štefka i architektonické firmy "jako ostatní čekají, co bude". "Všechny velké firmy stavějí na čínských, českých, polských a dalších architektech, jsou talentovaní a zpočátku pracují skoro zadarmo. Kdyby se to přerušilo, tak by to mohl být citelný problém," zdůraznil. Potvrzuje to i Hedvika Mátlová, která v Londýně pracuje v jiné architektonické firmě. U nás je zaměstnaných 55 lidí, z toho jen dva Angličané, jinak jsou tu Italové, Němci, Švýcaři, řekla. Připomněla, že stoupenci brexitu chtějí zavést pro všechny přistěhovalce, včetně těch ze zemí EU, bodový systém jako v Austrálii. Již nyní také začíná platit pro nové přistěhovalce ze zemí mimo EU požadavek ročního výdělku 36.000 liber ročně (1,26 milionu korun). A to opravdu nemám, dodala. Průměrný plat v Británii je kolem 26.000 liber.

Čeští fotbalisté na mistrovství Evropy končí už po základní skupině. V závěrečném utkání podlehli Turecku 0:2 a s jedním bodem obsadili v tabulce poslední, čtvrté místo. Zápas rozhodl v 10. minutě Burak Yilmaz, v 65. minutě zvýšil Ozan Tufan. Češi tlačili, ale prohru neodvrátili. Sivok pouze nastřelil tyč. Reprezentace si tak připsala nejhorší výsledek na ME v historii. V letech 2000 a 2008, kdy také nepostoupila, měla na kontě vždy alespoň jedno vítězství. Turecko naopak sahá po play off. "Jsem velice zklamaný, protože jsme nepostoupili, i když jsme to měli ve vlastních rukách, ale nezvládli jsme to. Spokojený být nemůžu, protože se nepostoupilo ze skupiny, ale na druhou stranu nám to otevřelo oči, protože třeba tempo hry je jiné než v soutěžích, kde hrají naši hráči," řekl po utkání v televizním rozhovoru trenér Pavel Vrba. U týmu chce pokračovat. "Nevidím důvod, proč bych neměl, pořád mám platnou smlouvu," prohlásil.

Mezinárodní cyklistická unie (UCI) nezařadila Martinu Sáblíkovou do startovní listiny časovky na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Její tým se chce obrátit prostřednictvím Českého olympijského výboru na Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS). Zveřejnila to agentura Sport Invest, která závodnici zastupuje. Sáblíková na zářijovém mistrovství světa v Richmondu dojela v časovce v redukovaném pořadí devátá, přičemž deset nejlepších zemí mělo mít jistotu startu na OH. Podle výkladu pravidel ze strany UCI však má být start prvotně podmíněn kvalifikací do závodu s hromadným startem, což se českým cyklistkám nepodařilo.

České tenistky přivítají v prvním kole příštího ročníku Fed Cupu doma Španělky, které se opírají o čerstvou vítězkou Roland Garros a světovou dvojku Garbiňe Muguruzaovou. Hrát se bude 11. a 12. února 2017 a tým se před českými fanoušky představí poprvé od loňského finále s Ruskem. Úřadující šampionky a svěřenkyně kapitána Petra Pály byly nejvýše nasazené a soupeře jim v Záhřebu vylosovala australská deblová legenda Mark Woodforde.

Tenistka Petra Kvitová zvládla po propršeném pondělku dnešní vstup do turnaje WTA na trávě v Eastbourne. Bývalá finalistka turnaje zdolala ve 2. kole Timeu Babosovou z Maďarska po setech 6:4 a 7:6.

Tenista Jiří Veselý generálku na Wimbledon zahájil vítězně. Na travnatém turnaji v Nottinghamu porazil Argentince Horacia Zeballose 6:4, 6:3 a postoupil do druhého kola. Naopak Lukáš Rosol prohrál 4:6, 3:6 s domácím Kylem Edmundem.

Silniční profesionál Zdeněk Štybar se dohodl se svým týmem Etixx-Quick-Step, že vynechá letošní Tour de France. Slavný závod, na němž dokázal loni při své premiéře vyhrát jednu z etap, nechtěl český cyklista jet bez osobních ambicí. A na ty by při složení týmu s dvěma lídry Marcelem Kittelem a Danem Martinem nebyl prostor.