Zprávy | Z archivu rubriky


Čeští hokejisté se po přeletu z Prahy do Moskvy zabydleli v hotelu Crowne Plaza a večer si v dějišti mistrovství světa poprvé zatrénovali. Komplex Ledového paláce s třemi halami pod jednou střechou včetně té hlavní pro 12.100 fanoušků realizační tým i čtrnáctka hráčů poznali už na prosincovém Channel One Cupu. Turnaj tehdy svěřenci trenéra Vladimíra Vůjtka ovládli, do vrcholu sezony vstoupí v pátek v 19:15 proti domácímu Rusku.

Volejbalisté Dukly Liberec obhájili extraligový titul. V šestém finále zvítězili svěřenci trenéra Michala Nekoly v Brně 3:1 po setech 25:20, 25:19, 18:25 a 27:25. Finálovou sérii vyhráli 4:2 na zápasy. Šestému finálovému utkání přihlížela v hokejové DRFG areně rekordní návštěva české extraligy 5556 diváků. Bronzové medaile získali hráči Českých Budějovic.

Basketbalisté Nymburku prohráli ve třetím zápasu čtvrtfinále VTB ligy s favorizovaným CSKA Moskva 87:102 a v soutěži končí. I tak ale dosáhli na nejlepší umístění v historii, když poprvé došli do play off. V něm však obhájcům titulu podlehli 0:3 na zápasy.

Tenistka Petra Kvitová neobhájí titul na madridské antuce. Turnajová pětka skončila v osmifinále po prohře s Darjou Gavrilovovou z Austrálie 3:6 a 4:6. Vítězně vstoupil do soutěže Tomáš Berdych, který porazil soupeře z kvalifikace Denise Istomina z Uzbekistánu dvakrát 6:3. Přes ztrátu bodů za loňský titul se Kvitová udrží ve světové desítce žebříčku WTA, v které je již pět let.

Tenista Tomáš Berdych porazil v osmifinále antukového turnaje série Masters v Madridu Španěla Davida Ferrera po boji 7:6 a 7:5. Český hráč se v pátečním čtvrtfinále střetne s Britem Andym Murraym.

Pokud by společnost OKD nebyla schopna vyplácet mzdy a odstupné, převzal by to podle zákona stát. Odstupné by poskytl ale nejspíš jen za tři měsíce, ne podle kolektivní smlouvy. Ta počítá s částkou za rok. Novinářům to po jednání s odbory řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj by firmě mohly chybět peníze nejspíš už v červnu. Pokud by soud rozhodl o insolvenci OKD, navhne Mládek zapojit do řešení státní podnik Diamo. Prioritou je udržet těžbu, dodal ministr. Dopady propuštění a útlumu těžby má horníkům i ostatním pracovníkům pomoci zmírnit chystaný příspěvek. Podle ministerstva průmyslu by havíři vyjmenovaných těžebních společností mohli dostávat měsíčně 8000 korun a ostatní zaměstnanci 7000 korun. Ti, kteří pro firmu dělali méně než čtyři roky, by podle návrhu tuto podporu měli tři měsíce. Za každý další odpracovaný rok by se doba prodloužila o čtvrt roku. Maximálně by trvala tři roky. Lidé nad 50 let s pětadvacetiletou prací a 3300 odpracovanými směnami by dávku mohli dostávat pět let. O příspěvku by měla příští týden jednat vláda.

Těžební firma OKD podala v úterý sama na sebe insolvenční návrh. Uvedla v něm, že dluží přes 17 miliard a má nejméně 650 věřitelů. Majetek nedosahuje ani sedmi miliard. Provoz zatím pokračuje. O případné insolvenci rozhodne soud. Vláda počítá kromě příspěvků i s rekvalifikacemi, dotovanými pracovními místy či zaměstnáním části propuštěných v podniku Diamo.