České tenistky hrají v semifinále Fed Cupu ve Švýcarsku po dvou nečekaných výsledcích v úvodních dvouhrách nerozhodně 1:1. V Lucernu dnes nejdříve Barbora Strýcová překvapivě snadno porazila domácí jedničku Timeu Bacsinszkou 6:0 a 6:2, ale poté Karolína Plíšková podlehla až 129. hráčce světa Viktoriji Golubicové 6:3, 4:6 a 4:6. V nedělních dvouhrách proti sobě nejdříve od 12:00 nastoupí Plíšková s Bacsinszkou a po nich Strýcová s Golubicovou. V případě nerozhodného stavu by postupující tým určila čtyřhra, na kterou mají Švýcarky připravenou světovou deblovou jedničku Martinu Hingisovou.

Vzpěrač Jiří Orság vybojoval na mistrovství Evropy v norském Förde v supertěžké váhové kategorii nad 105 kg bronz v nadhozu, ve dvojboji byl čtvrtý. Česká republika získala jedno účastnické místo na olympijských hrách v Riu de Janeiro.

Čeští hokejisté zvítězili v Bielu nad Švýcarskem 2:1 v prodloužení a oplatili soupeři středeční porážku. V duelu seriálu Euro Hockey Challenge skórovali Petr Holík a Tomáš Vincour, který se trefil 16 sekund před koncem prodloužení. Domácí tým vyrovnal v 59. minutě, kdy Pavla Francouze překonal Felicien Du Bois. Český gólman si připsal 46 úspěšných zákroků a byl hlavní hvězdou utkání.

Česká hokejová reprezentace pojede na květnové mistrovství světa v Rusku s trojicí brankářů působících v Kontinentální lize. Trenér národního týmu Vladimír Vůjtek po pátečním utkání proti Švýcarsku v Bielu uvedl, že do přípravy už neplánuje pozvat dalšího gólmana a bude spoléhat na trojici Pavel Francouz, Dominik Furch a Jakub Kovář.

Hokejisté Liberce porazili ve druhém finále play off extraligy Spartu 4:2 a vyrovnali stav série na 1:1. Domácí skórovali jako první, Pražané poté otočili stav na 2:1 ve svůj prospěch, ale po dvou třetinách už vedli opět Severočeši. Vítězný gól dal v přesilovce útočník Branko Radivojevič. Série se nyní stěhuje do Prahy, kde jsou na programu v pondělí a v úterý další dvě utkání.

Litvínovští hokejisté vyhráli na ledě jihlavské Dukly nejtěsnějším rozdílem 2:1 a v baráži o extraligu potvrdili svou vedoucí pozici. Úřadujícího mistra přiblížil k udržení se v nejvyšší soutěži Filip Pavlík, jenž ranou ze strany vsítil v 34. minutě vítězný gól. V tabulce poslední Dukla musela do branky nasadit vůbec poprvé v sezoně 39letého veterána Lukáše Sáblíka. S teplotami totiž v den zápasu ulehla do postele dosavadní jednička, teprve 16letý Jakub Škarek.

Velké potíže má Slavia, jež ze začátku pořadí v baráži vedla. Proti Karlovým Varům však ztratila druhý nadějně rozehraný zápas doma po sobě a po porážce 1:3 se jí značně vzdálila naděje na návrat do extraligy. Červenobílí znovu na svém ledě nezvládli třetí třetinu, kterou prohráli 0:3. Byl to jejich čtvrtý nezdar v řadě, potřetí dali jen jediný gól a na dnešní přemožitele ztrácejí v tabulce baráže o nejvyšší soutěž už čtyři body.

Kordista Jiří Beran vyhrál evropský kvalifikační turnaj v Praze a zajistil si účast na olympijských hrách v Riu de Janeiro. V českém týmu doplnil fleretistu Alexandera Choupenitche, který měl start v Brazílii už jistý na základě světového žebříčku. Beran zvládl v hale na Podvinném mlýně bez problémů základní skupinu, v eliminaci pak porazil čtyři soupeře. Ve finále si letenku do Ria zajistil vítězstvím 15:13 nad Rakušanem Josefem Mahringerem.

Plavkyně Barbora Závadová skončila na testovacích předolympijských závodech v Riu de Janeiro druhá v polohovce na 400 metrů. Časem 4:42,17 minuty nestačila na otevřeném mistrovství Brazílie pouze na domácí Joannu Maranhaovou, která zvítězila za 4:38,66.

Záměr používat v zahraničí pro označení ČR jednoslovné překlady názvu Česko, třeba v angličtině Czechia, vzbuzuje mezi českými politiky rozporuplné reakce. Jednoslovné označení, na kterém se ve čtvrtek shodli vrcholní ústavní činitelé, čeká projednání ve vládě a někteří její členové se staví proti. Chystané úpravy si všímají zahraniční média. Jazykovědkyně Akademie věd ČR Markéta Pravdová považuje tvar Czechia za korektní, ministerstvo zahraničí vychází z posudku Ústavu pro jazyk český se stejným závěrem.

Vzrušenou diskusi už na pondělním jednání kabinetu očekává ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Prosazení názvu je podle něj nešťastné hlavně kvůli rychlosti, s jakou přišlo. Proti novému označení se staví také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Poukazuje na zavedenou značku Czech Republic, na jejíž budování se vynaložila víc než miliarda korun. "Začínat s novým označením podobným Čečensku považuji za nešťastný krok," uvedla Šlechtová a na twitteru navrhla referendum o názvu země. Tomu oponoval předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), jeden z účastníků čtvrteční schůzky na Hradě. "Název země nikdo nemění, jsme stále Česká republika, jde pouze o vyřešení anglického překladu slova Česko," uvedl.

"Do budoucna by Czechia nebyla problém," řekl ČTK generální manažer hokejové reprezentace Slavomír Lener. Podle mluvčího Českého olympijského výboru Marka Brodského je důležité, že zůstane zachována zkratka CZE, což zajistí kontinuitu vnímání českých sportovců ve světě. Fotbalová asociace by uvítala takovou shodu domácích sportovních asociací, aby prezentace v zahraničí pod novým názvem začala ve stejném okamžiku. Už dnes ovšem moderátor losování tenisového Fed Cupu ve Švýcarsku oznámil, že přichází tým Czechia.