Zprávy | Z archivu rubriky


Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by měl vysvětlovat poslancům postup policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze na mimořádné schůzi příští týden ve čtvrtek. Svolal ji z podnětu poslanců opozičních TOP 09 a ODS předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Poslancům TOP 09 se nepodařilo prosadit návrh, aby se Sněmovna záležitostí na nynější řádné schůzi. Policie se dopouštěla při návštěvě čínského prezidenta podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska bezdůvodného perlustrování, šikování a omezování práv českých občanů včetně ústavního práva shromažďovacího. "Zásahy budí dojem, že policie postupovala na základě centrálního politického zadání. Tyto kroky nelze zdůvodňovat policejní horlivostí, jak se snaží vymlouvat ministr vnitra," uvedl Kalousek.

Prezident Miloš Zeman naopak policistům za opatření na Hradě poděkoval. V souvislosti s tím řekl, že nevděčný úděl policistů často spočívá v tom, že brání projevu duševně nenormálních lidí. Kalousek v reakci na to na facebooku napsal, že není pochyb o tom, že instrukce policii pro její postup dával prezident a jeho lidé. Ze zákroků při návštěvě čínského prezidenta se největší kritiky dostalo incidentu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté. Policejní prezident Tomáš Tuhý se za jejich postup omluvil vedení školy a označil ho za "nevhodný a nadbytečný". Dva policisté čelí nyní kárnému řízení.

Zápasník Petr Novák měl jako první český sportovec pozitivní test na zakázanou látku meldonium. Tiskový mluvčí Českého svazu zápasu Petr Vurbs v oficiálním prohlášení uvedl, že reprezentant neprošel kontrolou v druhé polovině ledna. Momentálně stále probíhá disciplinární řízení a svaz tak nezná další podrobnosti.

Brankář Ondřej Pavelec nebude startovat na hokejovém mistrovství světa v Rusku. Osmadvacetiletý gólman Winnipegu neprošel po skončení základní části NHL lékařskou prohlídkou v klubu. Novinářům to dnes před odletem týmu k přípravným zápasům do Švýcarska řekl reprezentační trenér Vladimír Vůjtek. Pavelec startoval na MS čtyřikrát, má zlato z roku 2010 a bronz z následujícího šampionátu. V této sezoně NHL odchytal 33 utkání s průměrem 2,78 obdržené branky na zápas a úspěšností zákroků 90,4 procenta.

Žokej Josef Váňa potvrdil, že to myslí s návratem do sedla při Velké pardubické vážně. Osminásobný vítěz slavného překážkového dostihu dnes uvedl, že by se letos rád zúčastnil a nakonec v roli jezdce zaokrouhlil počet startů na třicet. Pokud se 9. října ze sedla do závodu pustí, bude v třiašedesáti letech nejstarším účastníkem historie. Pokud ale chce mít v pardubické třicet účastí, bude muset jet ještě dvakrát. Přes Taxisův příkop skákal osmadvacetkrát, poprvé v roce 1985, a vynechal ročníky 2000, 2007 a 2015. Čtyřikrát vyhrál s Železníkem v letech 1987, 1988, 1989 a 1991, jednou s Vronským a tři vítězství přidal v letech 2009, 2010 a 2011 s Tiumenem.