Zprávy | Z archivu rubriky


Řecko povolalo svého velvyslance v Česku na konzultace do Atén kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu země. ČTK to sdělila řecká ambasáda. Postup Atén představuje v diplomacii důraznou formu protestu, ministerstvo zahraničí o něm hovoří jako o výjimečném. Zeman nedávno mluvil o tom, že Česko může vstoupit do eurozóny, až se vyřeší účast Řecka v uskupení, kritizoval také Atény za liknavost při ochraně schengenských hranic a přijímání uprchlíků. Černínský palác ČTK krok Atén potvrdil. Mluvčí resortu Michaela Lagronová také uvedla, že šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce zavolat svému řeckému protějšku Nikosi Kotziasovi, aby se ho zeptal na důvody řeckého rozhodnutí.

Mluvčí řeckého ministerstva zahraničí Konstatinos Kutras řekl agentuře AFP, že Řecko již kvůli sérii protiřeckých výroků ze strany českých činitelů podalo Česku protestní nótu. "Nic se ale nezměnilo, tak jsme přešli k další etapě (protestních kroků)," uvedl Kutras. Podle řeckého serveru Tribune.gr tak jsou nyní Atény krok před úplným přerušením diplomatických vztahů.

Hrad se k postupu Řecka nechtěl příliš vyjadřovat. "V každém případě z diplomatických důvodů nebudu samotný krok nikterak komentovat," řekl ČTK mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Pozastavil se ale nad tím, že Řecko ke kroku přistoupilo nyní, byť se Zeman podobně vyjadřoval již v minulosti.