Zprávy | Z archivu rubriky


Studium zdravotních sester by se mělo o dva roky zkrátit z dosavadních sedmi na pět let. Počítá s tím ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v návrhu zákona, který chce předložit v březnu na jednání vlády. Pro získání plných kompetencí nebudou už muset sestry získat bakalářský titul na vysoké škole, stačit by jim měla čtyřletá střední zdravotnická škola a rok na vyšší odborné škole. Tzv. model 4+1 ale je nepřijatelný pro Českou asociaci sester i zdravotnické odbory. Němeček dnes na tiskové konferenci na dotaz ČTK uvedl, že poté, co ministerstvo nenašlo shodu s organizacemi zdravotních sester, samo rozhodlo, jak upravit jejich vzdělávání, aby se co nejrychleji doplnily stavy v nemocnicích.

Základem vzdělávání zůstane studium na středních zdravotních školách. Absolvent nebude mít jako dosud titul zdravotnického asistenta, ale pracovně se navrhuje název praktická sestra. Bude následovat rok dalšího studia na vyšší odborné škole, poté by absolvent získal titul všeobecná sestra a měl by prakticky všechny samostatné kompetence zdravotní sestry. Podle České asociace sester (ČAS) problém nedostatku sester není ve vzdělávání, ale v jejich nedostatečném odměňování. "Sestry jsou vysokoškolsky vzdělané zaměstnankyně, které mají vyšší základní plat než se středním vzděláním. Pro odbory je naprosto nepřijatelné vrátit se na středoškolský systém a říci, že sestry budou zaplaceny ještě hůř než dnes," uvedla na webu ČMKOS šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Zemřel poslanec Evropského parlamentu Miloslav Ransdorf (KSČM). Informaci serveru Novinky.cz potvrdil ČTK zdroj z vedení strany. Dvaašedesátiletého Ransdorfa dnes přijal pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), druh zdravotních potíží ale nesdělil. Mluvčí IKEM Veronika Velcová na dotaz ČTK řekla, že se na přání Ransdorfovy rodiny nemůže vyjadřovat. Podle serveru ParlamentníListy.cz byl Ransdorf v bezvědomí. Byl diabetik a IKEM se specializuje právě na diabetologii či srdeční a cévní problémy. Server Novinky.cz uvedl, že podle dostupných informací byla příčinou úmrtí údajně mozková příhoda.

Ransdorf byl nejprve poslancem Federálního shromáždění, poté poslancem Sněmovny a od roku 2004 získal mandát v Evropském parlamentu. Členem komunistické strany byl od roku 1972. V Evropském parlamentu by ho měl nahradit bývalý europoslanec Jaromír Kohlíček.

Čeští politici bez ohledu na stranické zařazení budou na zesnulého europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) vzpomínat jako na intelektuála s širokým rozhledem. Upřímnou soustrast jeho rodině a přátelům vyslovil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Lítost vyjádřil i prezident Miloš Zeman. "I když jsem s řadou názorů pana Ransdorfa nesouhlasil, respektoval jsem ho jako velmi vzdělaného člověka, jako politika s širokým rozhledem," uvedl premiér Sobotka. "Byl to jeden z nebystřejších intelektuálů, kterého jsme poznal," uvedl k úmrtí Ransdorfa prezident Miloš Zeman.