Zprávy | Z archivu rubriky


Druhý závod Turné čtyř můstků v německém Garmisch-Partenkirchenu vyhrál Slovinec Peter Prevc a ujal se vedení v průběžném hodnocení tradičního seriálu. Roman Koudelka skončil osmý a vyrovnal svůj druhý nejlepší výsledek v sezoně, celkově je třináctý. Bodovali i Lukáš Hlava, Jakub Janda a Jan Matura. Vítěz úvodního závodu Severin Freund dnes obsadil po výkonech 133,5 a 132,5 metru třetí místo, před německého skokana se dnes dostal ještě Nor Kenneth Gangnes.

Více než tři desítky českých účastníků se představí na Rallye Dakar, která startuje v neděli v Buenos Aires. Budou téměř rovnoměrně rozděleni do všech kategoriích - šest posádek automobilů, pět motocyklistů a šest jezdců s kamiony. Další Češi budou v mezinárodních posádkách. V Česku je tradičně nejvíce sledovaná soutěž kamionů, kterou v minulosti šestkrát ovládl Karel Loprais. Vysoké ambice má každoročně jeho synovec Aleš, jenž tentokrát pojede s vozem Iveco. Na medailové pozice myslí i Martin Kolomý. Nejlepším českým motocyklistou byl před rokem při své premiéře na slavné soutěži Ondřej Klymčiw a dvacáté místo hodlá překonat. Do elitní dvacítky se chtějí dostat i zkušený David Pabiška, Milan Engel nebo Rudolf Lhotský. Netradičně početné bude české zastoupení v osobních automobilech. Nečekaně se na start postaví jediný český účastník rallyeového MS Martin Prokop, který se dohodl na spolupráci s továrním týmem Toyoty. Do Jižní Ameriky se vrátil i Miroslav Zapletal, který byl v roce 2009 sedmý. V buggyně se představí pětinásobný vítěz mezi čtyřkolkami Josef Macháček.

Silvestrovské oslavy přinesly vysoký počet požárů, ačkoli jinak byly většinou klidnější. Do centra Prahy přišlo podle strážníků méně lidí než v minulých letech, i podle brněnské městské policie byla noc klidná. Požárů v celé zemi ale bylo v posledním dni roku nejvíce za posledních několik let. Řadu z nich způsobila zábavní pyrotechnika, třeba v Semilech hořelo kvůli balonku štěstí. Zatímco v roce 2014 bylo 31. prosince v Česku požárů jen 71, nyní hasiči vyjížděli k téměř dvojnásobnému počtu. Celkem zaznamenali 121 požárů a stejný počet jich byl i v prvních šesti hodinách prvního dne nového roku. ČTK to dnes oznámila mluvčí generálního ředitelství hasičského sboru Nicole Zaoralová.

Požáry a zranění mnohdy jako obvykle souvisely s pitím. V rukou záchranářů skončilo několik lidí s otravou alkoholem, ve Zlíně museli být hospitalizování dokonce dva opilí chlapci ve věku 15 až 16 let. Lidé však v opilosti nezvládali ani emoce. Policisté řešili mnoho potyček, často v rodinném kruhu. Na Olomoucku zdravotníci ošetřovali dvaadvacetiletého mladíka s vážným bodným zraněním. Jak ale zjistili, mladík si do hrudníku bodl nůž sám, a to nešťastnou náhodou při předvádění kouzelnického triku. Mladý muž bodnutí přežil, pro 74letou ženu na Jablonecku ale Silvestr skončil tragicky. Slavila s rodinou v Janově nad Nisou a večer se rozhodla odejít ke známým, kam ale nedorazila. Policisté ji našli před půlnocí mrtvou v korytě potoka, zemřela zřejmě při nehodě.