Zprávy | Z archivu rubriky


Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková u brněnského krajského soudu opakovaně důrazně popřela, že by měla cokoli společného s údajnými podvody se dvěma solárními elektrárnami v Chomutově. Uvedla, že proti podvodům se solárními elektrárnami sama bojovala. Obžalobu považuje za vykonstruovanou, nepodloženou a především nepravdivou. Žalobce Radek Mezlík navrhuje Vitáskové za zneužití pravomoci úřední osoby devět let vězení. Předsedkyně ERÚ čelí obžalobě z podvodů společně s dalšími devíti lidmi.

Vše se týká toho, že do konce roku 2010 platily výhodné výkupní ceny za solární energii v ČR. Od ledna 2011 se snížily na polovinu. Elektrárny bratří Alexandra a Zdeňka Zemkových získaly licence od ERÚ po četných problémech doslova v posledních hodinách roku 2010. Byla jim tedy přiznána výhodnější výkupní cena za energii dodanou do veřejné sítě, čímž podle žaloby dosud vznikla škoda 300 milionů korun. Časem se prý mohla vyšplhat až na dvě miliardy korun. Vitásková u soudu zdůraznila, že na ERÚ nastoupila až v srpnu 2011 a nemohla tedy udílení licencí ovlivnit. Vitásková uvedla, že kauza má za cíl ji dostat pryč z postu předsedkyně ERÚ. Doplnila, že podpora solární energie v ČR byla silně "překompenzovaná". V minulosti na to podle ní poukázal i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Výkupní ceny za solární energii jsou garantovány na 20 let. NKÚ ale zjistil, uvedla předsedkyně, že návratnost investice do výstavby solární elektrárny za starých cen se pohybovala okolo sedmi let, a to právě kvůli údajně příliš štědré podpoře majitelů solárních elektráren.

Ve věku 72 let dnes zemřel emeritní českobudějovický biskup Jiří Paďour. Informovala o tom Česká biskupská konference na svém webu. Podle ní zemřel po krátké nemoci v prachatickém hospici sv. Jana Nepomuka Neumanna. Z čela českobudějovické diecéze Paďour odešel loni na jaře ze zdravotních důvodů. Diecézi řídil od roku 2002. Po jeho rezignaci byla rok bez biskupa, letos v březnu jím papež František jmenoval Vlastimila Kročila.

Biskup Paďour v 60. letech studoval herectví na Divadelní akademii múzických umění, kde se setkal s Václavem Havlem. O kněžství začal uvažovat na studijní stáži na mezinárodním Institutu divadelní formy a výzkumu ve Francii. Světský život se rozhodl opustit v roce 1970 a začal studovat na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích. Po vysvěcení v roce 1975 byl dva roky kaplanem v Mariánských Lázních a okolí. Poté, co při kázání polemizoval s režimním komunistickým časopisem Tvorba, mu byl v červenci 1977 odebrán státní souhlas pro práci kněze. O rok později tajně vstoupil do kapucínského řádu. Na konci sedmdesátých let pracoval jako neoficiální sekretář kardinála Františka Tomáška. Po odmítnutí spolupráce se Státní bezpečností byl ze sekretariátu v roce 1979 propuštěn. V osmdesátých letech vedl typický život disidenta, pracoval jako uklízeč. Sloužil jako kněz v podzemí. Státní souhlas mu minulý režim vrátil v roce 1986.

Královna světové marmelády Blanka Milfaitová vyráží na další mezinárodní expedici, které dala název Ostrovní. Příští týden se ze svého domova v Srní na Klatovsku vydá na Sicílii, odkud bude pokračovat dál. Za devět měsíců chce navštívit dvanáct ostrovů v Evropě, Africe a Polynésii. Na své první expedici vařila marmeládu ve 40, většinou evropských a afrických, zemích. Milfaitová ČTK řekla, že na dalekou cestu vyráží společně se svým druhem Pavlem a dcerou Eliškou. Na trase, pravděpodobně mezi Sicílií a Maltou, se počet členů výpravy rozroste. "Jsem v osmém měsíci těhotenství. Narodí se nám holčička," uvedla Milfaitová.

Stejně jako na svém prvním turné, které absolvovala v roce 2014, a trvalo na den přesně rok, chce navštívit cizí země a ochutnat tamní speciality. Z místních surovin, které nasbírá, bude vařit a následně prodávat své vyhlášené marmelády. S nimi tři roky po sobě vyhrála sedm zlatých medailí na mistrovství světa, World Marmelade Awards, a vedle tisíců lidí je snídá i anglická královna. Podmínkou při přípravě jsou prvotřídní suroviny a exkluzivní, exotické přísady, které leckdy nečekaně míchá. Na turné chce napsat druhou knihu. Její literární prvotina Příběhy obyčejné vášně se stala bestsellerem. Stejně jako Příběhy chce Milfaitová pojmout knihu jako recepisný cestopis, který bude také plný příběhů místních lidí.