Zprávy | Z archivu rubriky


Evropská komise (EK) podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zaspala při naplňování opatření přijatých pro ukončení migrační krize. O počtu uprchlíků, který by Česko mělo podle představ komise přijmout, nemá nyní smysl debatovat. Ministerský předseda to řekl novinářům po návštěvě Nejvyššího kontrolního úřadu. "Já se obávám, že Evropa, Evropská komise poněkud zaspala z hlediska dotažení všech závěrů, které k tomu v minulosti byly přijaty," uvedl Sobotka. Evropa podle něj nyní nepotřebuje nové a nové plány, ale dotažení toho, na čem se Evropská rada dohodla v minulosti - zejména zesílení ochrany schengenského prostoru a vytvoření přijímacích center v Itálii a Řecku, kde budou všichni tam příchozí uprchlíci registrováni.

O novém návrhu EK na přerozdělení dalších 120.000 uprchlíků bude ve středu jednat Evropský parlament. Prezident Miloš Zeman jakékoli kvóty i nadále odmítá. "Pokud jde o kvóty, stanovisko pana prezidenta je jednoznačné ne," řekl na tiskové konferenci hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Sobotka předpokládá, že europoslanci ČSSD budou při jednání Evropského parlamentu postupovat v souladu se stanoviskem k migraci, které strana schválila o víkendu. "My odmítáme systém kvót. Já ho nepokládám za efektivní, nemyslím si, že to přispěje k nějakému řešení, a nemá v tuto chvíli význam debatovat o jakýchkoliv číslech," podotkl premiér. Česko by podle aktuálního návrhu mělo přijmout dalších asi 3000 uprchlíků. Sobotka má ale za to, že číslo nemusí již za několik měsíců platit. "Já jakákoliv čísla beru s velkou rezervou, protože už dnes mohou být velmi rychle překonána," podotkl. Ministerský předseda se také vyslovil pro to, aby uprchlíci na území Česka měli možnost rychle začít pracovat.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a premiér Bohuslav Sobotka se ve středu v Praze setkají se zástupci amerického konvoje. Stoltenberg v Česku stráví dva dny. Ve středu bude jednat s vládní delegací vedenou Sobotkou. "Hlavním tématem rozhovorů bude adaptace NATO na proměny bezpečnostního prostředí," uvedl Ayrer. Ve vládní delegaci bude kromě premiéra také první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO), místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Stoltenberg se ve středu také setká s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) a o den později se šéfem Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD). Ve čtvrtek Stoltenberga přijme i prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček ČTK řekl, že tématem jednání bude mezinárodní terorismus. Prezident bude chtít šéfa NATO také seznámit se svým návrhem na rezoluci OSN o vzniku mezinárodní protiteroristické jednotky.

Před bilaterálním jednáním se generální tajemník společně se Sobotkou setká ve vojenských kasárnách v Praze-Ruzyni s vojáky amerického konvoje. Jeho první část tvořená asi 20 vozidly a 60 vojáky Českem projede právě ve středu a ve čtvrtek. Za úkol mají připravit trasu, po které se v neděli a v pondělí přesune hlavní část konvoje. Jeho trasa povede přes Rozvadov, Ostrov u Stříbra, Prahu, Bernartice a Brno do Vyškova, kde vojáci přenocují. Druhý den pak přes Brno zamíří do Lanžhotu na slovenských hranicích.