Zprávy | Z archivu rubriky


Výtvarník Karel Rechlík či vězeňská kaplanka Květoslava Jakubalová se na Velehradě stali jedněmi z osobností, které během slavnostní mše ocenili zástupci České biskupské konference (ČBK). Děkovné uznání si odnesl také televizní dramaturg Jiří Florian, dirigent a pedagog František Macek a hudební skladatel Miloš Bok. Biskupové ocenění předávají o velehradské pouti každým rokem; míří k osobnostem kultury a umění.

Rechlík obdržel od biskupů řád svatého Cyrila a Mětoděje. K jeho dílům patří například vitráže v bazilice na Starém Brně, v kostelech v Břeclavi, Březině, Moravském Žižkově či soubor vitráží v kostele svatého Vavřince v Dačicích a v dominikánském kostele v Olomouci. Je autorem například i vitráží v průčelí klášterní baziliky premonstrátského kláštera v Milevsku. Od roku 1993 je ředitelem Diecézního muzea v Brně, uvedli zástupci ČBK. Květoslava Jakubalová se v roce 1999 stala kaplankou ve věznici Rýnovice v Jablonci nad Nisou, kde pracuje i nyní. "Během svého působení uvedla do praxe několik zajímavých projektů, z nichž některé se uplatnily i v jiných věznicích. Projekt práce s rodinami odsouzených během výkonu trestu byl přijat Generálním ředitelstvím Vězeňské služby jako pilotní projekt rýnovické věznice," informoval ČTK mluvčí ČBK František Jemelka. V roce 2010 se stala hlavní kaplankou Vězeňské duchovní služby ČR, na tomto postu působila až do letošního února.

Na význam křesťanských hodnot v dnešní společnosti upozornil při poutní mši na Velehradě olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Kritizoval současné poměry i málo ochoty k dobrovolné bezplatné službě či přijetí cizinců. Národní pouť byla součástí vrcholících letošních oslav příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. I přes tropické počasí bylo nádvoří baziliky, které se už před polednem proměnilo ve výheň, zcela zaplněno. Pořadatelé odhadli návštěvnost na 23.000 poutníků.

Mše se zúčastnili biskupové z celé země včetně kardinála Dominika Duky. "Je to největší pravidelná pouť v republice a hlavní oslava státního svátku slovanských věrozvěstů. Tady se symbolicky dotýkáme kořenů naší křesťanské kultury vyrostlé z přijetí evangelia," řekl ČTK Graubner. Na nádvoří baziliky se scházeli lidé na národní pouť od ranních hodin. Mnozí se na velehradské slavnosti vydali před několika dny i pěšky, jako například poutníci ze Svatého Kopečku u Olomouce.

Kolem 2000 návštěvníků přivítalo odpoledne na Cyrilometodějské pouti i Slovanské hradiště v Mikulčicích na Hodonínsku. Zavítali sem pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, olomoucký arcibiskup Jan Graubner nebo brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Po promítnutí dokumentárního filmu o dvou bratrech ze Soluně od Martina Žuchy následoval modlitební a duchovní program. Na něj navázala slavnostní mše.

Mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová a oštěpařka Barbora Špotáková vyhrály závod Diamantové ligy v Paříži. Hejnová proběhla cílem v času 53,76 sekundy, kterým se zařadila na druhé místo aktuálních světových tabulek, Špotáková zaznamenala v páté sérii výkon 64,42 metru. O jeden z vrcholů mítinku se postaral domácí Jimmy Vicaut, který časem 9,86 vyrovnal evropský rekord v běhu na 100 metrů.

Obhájkyně titulu ve Wimbledonu Petra Kvitová vypadla na londýnské trávě ve 3. kole. Světová dvojka na centrkurtu v All England Clubu ztratila slibně rozehraný zápas se Srbkou Jelenou Jankovičovou a s bývalou první tenistkou světa prohrála 6:3, 5:7 a 4:6. Skončila i Kristýna Plíšková po prohře s Monicou Niculescuovou z Rumunska 3:6 a 5:7. Jedinou Češkou v osmifinále tak na londýnské trávě bude finalistka Roland Garros Lucie Šafářová, která bude hrát v pondělí s Coco Vandewegheovou z USA.

Poslední český zástupce v mužské dvouhře ve Wimbledonu Tomáš Berdych otočil duel se Španělem Pablem Andújarem a po výhře 4:6, 6:0, 6:3, 7:6 postoupil do osmifinále. Berdycha čeká Gilles Simon, který v pěti setech vyhrál francouzský duel a vyřadil Gaëla Monfilse.

Biker Jaroslav Kulhavý vyhrál v Lenzerheide závod Světového poháru a i potřetí letos stanul na pódiu. Po triumfu v Novém Městě na Moravě a třetím místě v Albstadtu se vrátil do čela hodnocení seriálu. Český úspěch korunoval na bronzové pozici Ondřej Cink.

Dotyk branky připravil posádku Ondřej Karlovský, Jakub Jáně o vítězství na Světovém poháru vodních slalomářů v Liptovském Mikuláši. Čeští deblkanoisté po vítězném semifinále chybovali při finálové jízdě už na druhé brance a skončili čtvrtí. Všechny tři lodě před nimi jely bez penalizace. Vítězové předchozího závodu v Krakově Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem vypadli v semifinále.

Skifařka Miroslava Knapková ovládla popáté v kariéře královskou regatu v Henley. Olympijská vítězka z Londýna vyhrála suverénně všechny tři jízdy a v závodu na 2111 metrů na Temži triumfovala potřetí v řadě. Čtyřiatřicetiletá Knapková ve finále porazila Nizozenku Lisu Scheenaardovou a získala The Princess Royal Challenge Cup. Svěřenkyně trenéra Tomáše Kacovského se tak ideálně naladila na závěrečný závod Světového poháru, který se příští týden uskuteční v Lucernu.

Moderní pětibojaři Jan Kuf a Natálie Dianová se stali mistry světa v závodu smíšených štafet. V závěrečné disciplíně šampionátu v Berlíně za nimi o osm sekund skončila dvojice z Ruska, bronz získali Američané.

Česká výprava získala na světové univerziádě v Koreji další dvě stříbrné medaile. Ve střelbě ze vzduchové pušky skončila na druhém místě Gabriela Vognarová, v plaveckém bazénu navázala na úvodní stříbro Barbory Závadové stejným kovem Simona Baumrtová. Na znakařské dvoustovce navíc splnila limit pro účast na olympijských hrách v Riu.

Loučení se Světovou ligou vyšlo českým volejbalistům na výbornou. Před opavským publikem porazili Japonsko 3:0 a vrátili soupeři páteční porážku (rovněž 0:3). Už před zápasem nicméně bylo pořadí ve skupině D druhé výkonnostní kategorie jasné. Češi skončili za Japonci třetí a nenaplnili cíl, s nímž do elitní soutěže šli. Suverénní Francouzi si zahrají Final Four, poslední ve skupině skončila Korea.