Zprávy | Z archivu rubriky


Sněmovna podpořila záměr vlády přilákat nové zájemce do aktivních záloh armády. Vláda chce zdvojnásobit jejich odměny a dát jim lepší výhody. Návrh zákona před dalším schvalováním posoudí sněmovní výbor pro obranu. Dolní komora mu na to místo 60 dala 90 dnů, podobně jako u související novely branného zákona. V současné době "záložáci" dostávají odměnu 500 korun měsíčně, při cvičení dále náhradu mzdy a "kapesné" v průměru 25 korun za den cvičení. Nově by měsíční odměna měla být 1000 korun. Za každý den cvičení by "záložáci" dostávali plat odpovídající průměrnému tarifu profesionálního vojáka na stejné pozici. Vojáci v záloze by měli nárok také na proviantní či výstrojní příspěvek či na rekondiční pobyty. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že nová úprava má nahradit již překonaný zákon z roku 1999 o základní vojenské službě a záložní službu přiblížit podmínkám vojáků z povolání.

O členství v zálohách mají nyní lidé poměrně malý zájem. V současné době jich je v nich zařazeno asi 1200, do budoucna jich chce mít armáda až 5000. Armáda hodlá přilákat především vysokoškolské studenty s ohledem na jejich věk, vzdělání a tím i možnost jejich zapojení do profesionální armády. Studenti by měli dostávat místo měsíční tisícikoruny za každý semestr 10.000 korun. Tedy ročně o 8000 korun více než ostatní členové záloh. Zaměstnavatelé by pak měli dostávat podporu nejméně ve výši dvou třetin průměrného hrubého měsíčního platu vojáka na cvičení. Návrh počítá také s tím, že by příslušníci záloh mohli být nově vysíláni do zahraničních misí, kam dosud jezdí pouze vojáci z povolání. Proti tomu se postavil Antonín Seďa (ČSSD). Podle něj je "absolutně nepřijatelná" koncepce takto nahrazovat profesionální vojáky.

Sněmovna podpořila v úvodním kole novelu branného zákona, z něhož ale v branném výboru s největší pravděpodobností zmizí plošné odvody osmnáctiletých, které ministerstvo obrany plánovalo bez povinného výcviku. Poslanci poukazovali na to, že by se jednalo jen o administrativně náročnou a poměrně drahou registraci. Plošné odvody by mohly být nahrazeny dobrovolnými s povinným výcvikem. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že je k úpravám normy připraven. Náklady na zajišťování pravidelných odvodů ministerstvo odhadovalo na 230 milionů korun ročně. Podle Antonína Sedi (ČSSD) by navrhovaná úprava odvodů obtěžovala lidi nad rámec nutného. Lidovec Ivan Gabal (KDU-ČSL) poukázal na to, že klíčové pro armádu je doplnění stavu profesionálních vojáků a aktivních záloh.

Ministerstvo obrany už podle informací z branného výboru představilo nový plán dobrovolných odvodů. Mladí lidé, kteří by k nim šli a byli by odvedeni, by podle informací z výboru museli ve dvou letech absolvovat vojenský výcvik v délce tří měsíců. Původní plán plošných odvodů by neznamenal obnovu základní vojenské služby. Stále ale platí všeobecná branná povinnost pro lidi od 18 do 60 let věku. Vládní předloha reaguje podle ministra Stropnického na nepříznivou bezpečnostní situaci a na neuspokojivý stav záloh, které podle něho zůstávají "nevycvičeným a stále se ztenčujícím sborem".