Zprávy | Z archivu rubriky


Na seznamu členů vlády Jiřího Rusnoka přibyla čtyři další jména - Jan Kohout a František Koníček (oba ČSSD), Dalibor Štys a Martin Holcát. Někdejší diplomat Kohout přijal nabídku stát se ministrem zahraničí, bývalý poslanec a ředitel Lesů ČR Koníček povede resort práce a sociálních věcí. Přírodovědec Dalibor Štys stane v čele ministerstva školství, kde dosud vedl odbor výzkumu a vývoje. Ministrem zdravotnictví by měl být Martin Holcát, náměstek pro léčebně preventivní péči ve Fakultní nemocnici Motol. Ve vznikajícím úřednickém kabinetu je již několik členů ČSSD, která přitom vládu kritizovala. Neobsazena zůstává klíčová ekonomická ministerstva. Místo ve vládě odmítl viceprezident svazu průmyslu Radek Špicar, který mohl řídit ministerstvo životního prostředí. Očekává se také rozhodnutí současného ministra obrany Vlastimila Picka, který má nabídku ve funkci pokračovat. Premiéra v Kramářově vile navštívil také náměstek vedoucího Úřadu vlády Václav Pelikán, který by údajně mohl převzít vedení úřadu.

Vedle čtveřice potvrzených ministerstev bylo již dříve jasné obsazení čtveřice postů - vnitro povede Martin Pecina, zemědělství Miroslav Toman, kulturu Jiří Balvín a spravedlnost Marie Benešová. Ta je spolu s Koníčkem a Kohoutem třetím dosavadním sociálním demokratem, který přijal místo ve vládě. Kohout ale v pondělí své členství ve straně pozastavil. Byl to přitom právě šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který nový kabinet kritizoval jako vládu Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ). Sociální demokracie podle něj nadále trvá na tom, aby ze strany odešli její členové, kteří vstoupí do Rusnokovy vlády.

Tenistka Petra Kvitová si zahraje počtvrté za sebou na trávě ve Wimbledonu čtvrtfinále. Předloňská šampionka z All England Clubu zvládla v osmifinále ošemetný zápas s Carlou Suárezovou a Španělku porazila ve dvou setech 7:6, 6:3 za hodinu a pětadvacet minut. Ve čtvrtfinále Kvitovou nečeká žádná hvězda, ale nepříjemná Belgičanka. "Očekávám, že to bude nechutný, ale je to čtvrtfinále. Peťa se kousne!" věřil své svěřenkyni trenér David Kotyza před úterním zápasem s Kirsten Flipkensovou.

Plzeňští atleti mají úplně nový stadion. Za víc než 107 milionů korun jej nechalo postavit město jako náhradu za sportoviště, která dříve atleti využívali v areálu ve Štruncových sadech. Při přestavbě tamního fotbalového stadionu se museli odstěhovat a radnice jim vybudovala nové sportoviště a zázemí v části Skvrňany. Nový stadion chválí i sportovní legendy Jarmila Kratochvílová či Imrich Bugár, svoji přípravu před mistrovstvím světa si zde umí představit plzeňská rodačka a mistryně Evropy ve skoku o tyči Jiřina Svobodová.

Z českého pohledu tristní výsledek draftu NHL šéftrenéra Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Slavomíra Lenera nijak nezaskočil. Přestože draftem prošli jen tři čeští hokejisté a ani jeden z nich se nevešel do první stovky, Lener podobný vývoj očekával. Obrat k lepšímu je podle něho během na dlouhou trať, při němž musí všichni zúčastnění naplno pracovat, aby za několik let byly vidět výsledky a český hokej opět srovnal krok se světem.