Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident České republiky Miloš Zeman a předseda ČOV Jiří Kejval podepsali v Míčovně Pražského hradu přihlášku na zimní olympijské hry do Soči v příštím roce. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili mimo jiné i ministr obrany Vlastimil Picek a desítky českých sportovců a trenérů včetně olympijských medailistů z Londýna.

Tenista Tomáš Berdych nečekaně vypadl ve 3. kole turnaje v Monte Carlu. Čtvrtý nasazený dnes prohrál 4:6 a 2:6 s Italem Fabiem Fogninim.

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR vyslechla šéfa Dynama České Budějovice Karla Poborského, který svými výroky poukázal na možné ovlivnění ligového utkání Jihočechů s Příbramí. Komise nyní počká na závěry protikorupční policie, která se už případem začala zabývat.

Sezona plážového volejbalu může začít bojkotem a české jedničky a pátá dvojice z olympiády v Londýně Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou ho případně podpoří. První turnaj Světového okruhu je na pořadu příští týden v čínském Fu-čou, ale hráčům a hráčkám se nelíbí nové pravidlo mezinárodní federace FIVB. Podle toho se od letoška nepřipisují body na konto párům, ale národním svazům, které můžou rozhodnout o obsazení turnajů podle svého uvážení.

V nominaci fotbalové reprezentace do 21 let na přípravné utkání se Slovenskem se objevili jen tři hráči, kteří už mají v této věkové kategorii na kontě aspoň jeden start. Zbylých patnáct hráčů ještě za jednadvacítku nenastoupilo. Trenér Jakub Dovalil tak pokračuje ve zkoušení a vyhledávání hráčů směrem k evropskému šampionátu na domácí půdě v roce 2015.

Kapitán tenistek Petr Pála už se rozhodl, jakou čtveřici pošle do boje v semifinále Fed Cupu proti Itálii, ale sestavu tají. Nechce soupeřkám prozradit, jestli nechá v týmu tři singlistky v čele s Petrou Kvitovou, nebo bude počítat s rozhodující čtyřhrou a nominuje i stříbrný pár z olympiády.

Hokejisté Plzně zvítězili v pátém finálovém duelu play off extraligy na ledě Zlína 2:1 a mají na dosah první titul v historii. Domácí sice zápas lépe rozehráli a vedli, ale Západočeši vývoj otočili trefami Jana Kováře a Nicholase Johnsona. Při vedení 3:2 na zápasy mohou Indiáni sérii uzavřít v pátek na domácím kluzišti.

Hokejisté Berouna porazili v baráži o účast v první lize 3:1 Písek a v druhé nejvyšší soutěži se udrželi. Po 7. kole baráže je tedy rozhodnuto, neboť už v pondělí si zajistil návrat do první ligy Havířov, který nahradí právě písecké hokejisty. Oba nejlepší týmy baráže mají v tabulce shodně 15 bodů, přičemž Slezané mají ještě zápas k dobru. Aktuálně třetí Technika Brno, jež dnes zdolala 3:0 Tábor, ztrácí nedostižných deset bodů. Beroun tak uhájil pozici nejčastějšího účastníka první ligy. Příští sezona bude pro Medvědy už jednadvacátou v soutěži.

Čeští sledge hokejisté prohráli v semifinále mistrovství světa v Soulu s Kanadou 0:5 a čeká je boj o třetí místo s týmem Ruska. Sborná v druhém semifinále nestačila na tým USA, jemuž podlehla 1:2. Český výběr, který se postupem do semifinále kvalifikoval na paralympiádu do Soči, bude proti Rusku bojovat o premiérovou medaili ze světového šampionátu. Před rokem v Hamaru skončili Češi čtvrtí.

O titul v lize basketbalistek se podle očekávání střetnou obhájkyně prvenství z USK Praha s IMOSem Brno. Oba favorizované týmy vyhrály semifinálové série jednoznačně 3:0. Pražanky vyřadily Trutnov, v jehož hale dnes zvítězily 105:64, Brňanky postoupily po výhře 72:65 v Hradci Králové.

Americká policie potvrdila smrt až 15 lidí a dalších téměř 180 zraněných při středečním výbuchu v továrně na hnojiva v texaském městě West. Mezi obětmi jsou i hasiči a záchranáři, kteří zasahovali u chemičky po požáru, který explozi předcházel. V obci s necelými třemi tisícovkami obyvatel, která je jedním z hlavních texaských center českých přistěhovalců v USA, neštěstí srovnalo se zemí několik desítek domů. Honorární konzul Raymond Snockhouse Českému rozhlasu řekl, že zahynuli i dva jeho bratranci, kteří pracovali jako požárníci. Podle mluvčího Bílého domu byl o neštěstí informován prezident Barack Obama. Patrick Swanton z policejní stanice v nedalekém městě Waco řekl, že vyšetřovatelé prověřují dvě verze případu - kriminální čin a průmyslovou havárii způsobenou chemickou reakcí.

Město West, které bylo výbuchem nejvíc zasaženo, je jedním z hlavních texaských center české přistěhovalecké vlny, která ve druhé polovině 19. století do USA přivedla tisíce lidí. "Ze zhruba 2700 lidí v našem městě se k českému původu odhadem hlásí tři čtvrtiny," řekla Clarice Snokhousová. Dodala, že ve Westu se pořádají české mše, ve školách se vyučuje čeština. V Texasu je město West známo jako "koláčová metropole". Přistěhovalci z českých zemí se zasloužili o rozkvět obce, kolem roku 1890 se český živel na obchodním a kulturním životě oblasti už výrazně podílel. Do roku 1920 česká komunita ve Westu převládla a někteří ze starších obyvatel města dodnes češtinu ovládají. Město po celém Texasu proslavily každoroční české krajanské slavnosti zvané Westfest.