Zprávy | Z archivu rubriky


Akademie populární hudby zveřejnila nominace na letošní Ceny Anděl. Favoritem je skupina Kryštof se šesti nominacemi. Boris Carloff, nedávný vítěz ceny Apollo udílené hudebními publicisty, má nominace čtyři včetně jedné v žánrové kategorii. Kapela Zrní má dvě nominace mezi hlavními cenami a dvě nominace v cenách žánrových. Skupinou roku se může stát Charlie Straight, Kryštof nebo Zrní, zpěvákem roku Boris Carloff, Vojtěch Dyk nebo Richard Krajčo a nejlepší zpěvačkou Lucie Bílá, Iva Bittová nebo Aneta Langerová. Na objev roku kandiduje kapela A Banquet, Boris Carloff a Zrní. Novinkou letošních cen je mezi žánrovými cenami kategorie Punk a hardcore, v ní jsou nominovaní Drom, Pipes and Pints, See You In Hell a The Unholy Preachers. Ceny budou vyhlášeny 16. března v přímém přenosu České televize.

Akrobatkám bude věnován festival nového cirkusu Fun Fatale

Ženy létající ve vzduchu a houpající se na šále, ženy visící na kruhu i na hrazdě, ale občas i ženy chodící a tančící na zemi uvede mezinárodní festival nového cirkusu Fun Fatale. Druhý ročník této ojedinělé přehlídky se uskuteční od 28. února do 3. března v pražském Klubu Mlejn ve Stodůlkách. Je domovem souboru Cirkus Mlejn a také pořadatelem festivalu. Specialitou festivalu bude open-stage show složená ze samostatných čísel profesionálních akrobatek. Pořadatelé chtějí zaujmout i děti. V neděli 3. března jim nabídnou představení nazvané V peřinách nad Mlejnem. Více informací o datech, časech a cenách workshopů najdou zájemci na webových stránkách festivalu http://www.funfatale.cz www.funfatale.cz .

Hasiči našli v noci na pondělí v sutinách zříceného panelového domu ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku čtyři těla. Tři z nich jsou děti, jedno z nich zřejmě předškolního věku. Výbuch v panelovém domě tak má už pět obětí. Ostatky zřejmě patří obyvatelům domu, které policie pohřešovala. Mezi pěti pohřešovanými byly tři děti, pohřešovaný tak podle všeho zůstává jeden dospělý. Při neštěstí bylo dále zraněno 11 lidí, mezi nimi jeden dobrovolný hasič a tři děti. V kritickém stavu leží na popáleninovém centru Fakultní nemocnice v Ostravě žena, která utrpěla popáleniny na 90 procentech těla, a muž, jenž byl popálen na více než 50 procentech těla. Ostatní zranění jsou podle mluvčího nemocnice Tomáše Oborného mimo ohrožení života.

V domě, který v neděli zničil výbuch, bylo několik ohnisek požáru. Jedno bylo v bytě, který obýval muž, jehož místní označují za problémového. Další ohniska byla ve sklepě i na jiných místech. Na mimořádném zasedání frenštátského zastupitelstva to řekl ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra. Výbuch podle něj narušil statiku domu do té míry, že se uvolnily stropní panely a stropy se částečně zřítily. Policie vyšetřuje výbuch a následný požár domu jako trestný čin obecné ohrožení. Místní lidé se k verzi o úmyslném způsobení výbuchu přiklánějí. V bytě v prvním patře domu, kde podle všeho exploze nastala, podle nich bydlel problémový muž, který měl být vystěhován a lidem v domě vyhrožoval zabitím. Podle neoficiální verze muž úmyslně založil požár a pak se ještě snažil zabarikádovat dveře bytů, aby lidé nemohli ven. Sám chtěl utéci, avšak zřejmě zahynul při výbuchu.