Zprávy | Z archivu rubriky


Český lyžař Ondřej Bank skončil v superkombinaci na MS ve Schladmingu jedenáctý. Vyhrál Američan Ted Ligety před Chorvatem Ivicou Kosteličem.

Eva Vítečková bylo vyhlášena druhou nejlepší basketbalistkou Evropy. Oporu USK Praha porazila jen francouzská rozehrávačka Céline Dumercová. Vítečková dosáhla na své nejlepší umístění v historii ankety, dosud byla nejlépe třetí. Z českých basketbalistek anketu pořádanou FIBA Europe vyhrála Hana Horáková v roce 2010, v roce 1996 byla nejlepší hráčkou starého kontinentu v tehdejší anketě organizované deníkem Gazzetta dello Sport zvolena Eva Horáková.

Fotbalová asociace ČR s policií podepsala obnovenou dohodu o spolupráci při pořádání zápasů. Policie bude stejně jako v předchozích čtyřech letech připravená zasáhnout až na výzvu pořadatele. V takovém případě bude utkání přerušeno. Policie také má právo zakázat odehrání zápasu, pokud nebudou splněny předem domluvené podmínky.

Basketbalisté Nymburku budou v úterý hrát o udržení naděje na postup z osmifinálové skupiny Evropského poháru. K tomu ale potřebují doma porazit přední španělský celek Bilbao. To už se jim povedlo hned na úvod skupiny, když ve Španělsku vyhráli 85:83. Nyní jsou ale oba týmy v rozdílné situaci.

Pavel Maslák vyhrál na atletickém mítinku v Gentu netradiční závod na 300 metrů a časem 32,58 sekundy vytvořil nejlepší český halový výkon v historii. Rychlejší než loňský mistr Evropy na čtvrtce byl v této sezoně pouze Lalonde Gordon z Trinidadu a Tobaga, a to o jednu desetinu.

Hokejový útočník Aleš Hemský vstřelil v nedělním utkání NHL svůj pátý gól v sezoně a přispěl k výhře Edmontonu na ledě Columbusu 3:1. Jednu asistenci si připsal obránce Ladislav Šmíd a Oilers přerušili sérii pěti porážek. Obránce Marek Židlický a útočník Patrik Eliáš se jednou asistencí podíleli na vítězství New Jersey v Pittsburghu 3:1. Eliáš tak vylepšil svou bilanci na 14 bodů ve 12 zápasech a zůstává nejproduktivnějším českým hráčem v lize.

Za překvapivé, neobvyklé a průlomové označují představitelé katolické církve v České republice rozhodnutí papeže Benedikta XVI. opustit k 28. únoru úřad. Zároveň jej však respektují a papežovi vyjadřují úctu; někteří jeho krok vnímají jako velkou ztrátu. "I když nejde o zcela obvyklé řešení, jsem přesvědčen, že se papež takto rozhodl po dlouhém zvažování a pro dobro církve," uvedl brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který se naposledy s papežem setkal při jeho návštěvě Česka v roce 2009, kdy Benedikt XVI. jako první pontifik navštívil také Brno. "Vážím si jej pro jeho lidskost i zakotvení v tradici církve, pro jeho noblesu i pokoru, pro teologickou brilantnost... Modlím se za něj a věřím, že nejsem sám," dodal Cikrle. Rozhodnutí papeže, které je v moderních dějinách katolické církve unikátní, překvapilo také prezidenta Diecézní katolické charity Hradec Králové Josefa Suchára. "Říkám klobouk dolů, to není jen tak. Myslím si, že k tomu rozhodnutí je potřeba hodně síly. V každém případě mě to zaskočilo, protože to není obvyklé, ale respektuji ho. Mám k němu úctu a beru to jako jedno z průlomových rozhodnutí," řekl Suchár, který za rozhodnutím vidí velikou papežovu moudrost v okamžiku, kdy cítí, že již není schopen zastávat tak vysoký úřad.

Pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka ocenil duchovní odvahu papeže Benedikta XVI. k odstoupení z úřadu. Kardinál Duka rovněž poděkoval papeži za jeho službu pastýře církve a za příspěvek k porozumění církvi v Česku. Vzpomenul jeho návštěvu Česka v roce 2009. "Jako předseda České biskupské konference bych chtěl nejprve poděkovat Svatému otci za jeho službu pastýře církve a porozumění církvi v ČR, které projevil nejen při své apoštolské cestě do naší vlasti v roce 2009. Oceňuji jeho duchovní odvahu učinit tento závažný krok, který jako možnost deklaroval již na začátku svého pontifikátu pro případ, že by se mu nedostávalo sil," uvedl Duka, který České biskupské konferenci předsedá. Kardinál Duka by měl být jako člen konkláve účasten volby nového papeže ve Vatikánu.