Zprávy | Z archivu rubriky


Všichni čtyři čeští skokané poprvé na Turné čtyř můstků postoupili do hlavního závodu. V kvalifikaci v Innsbrucku předvedl z reprezentačního kvarteta nejlepší výkon Jan Matura, jenž dostal dvanáctou nejvyšší známku. Nejlepší byl Rakušan Gregor Schlierenzauer, o 2,2 bodu zpět skončil druhý vedoucí muž průběžného pořadí Anders Jacobsen z Norska, vítěz obou úvodních závodů v Německu. Český skok na lyžích má už dnes jistotu, že bude mít svého zástupce v druhém kole. Matura totiž dostal za soupeře Čestmíra Kožíška, který skončil v kvalifikaci 38. a postoupil na Turné vůbec poprvé do hlavního závodu.

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer dojel osmý ve stíhacím závodu na 35 kilometrů volnou technikou v rámci Tour de Ski. Na trase z Cortiny do Toblachu tak udržel pozici, z níž do etapy odstartoval. Dosud průběžně patnáctý běžec v celkovém hodnocení Martin Jakš onemocněl a Tour pro něj skončila ještě před startem stíhačky. Závod vyhrál v závěrečném spurtu vedoucí čtveřice Nor Petter Northug, druhý skončil Rus Alexandr Legkov před obhájcem celkového vítězství Dariem Colognou ze Švýcarska. Čtvrtý do party byl v cíli další ruský reprezentant Maxim Vylegžanin.

Tenista Tomáš Berdych vyhrál svůj první soutěžní zápas nové sezony. Z pozice nejvýše nasazeného dnes porazil v indickém v Čennaí domácího Somdeva Devvarmana 6:3, 6:1 a postoupil do čtvrtfinále.

Tenistka Klára Zakopalová porazila v čínském Šen-čenu turnajovou dvojku Marion Bartoliovou z Francie 6:3, 6:2 a postoupila do semifinále. Díky tomu si nejspíše v pondělním vydání vylepší devět let staré žebříčkové maximum, kterým je dosud 27. pozice z roku 2006. Soupeřkou třicetileté Zakopalové v duelu o finále bude Rumunka Monica Nicolescuová, s kterou se dosud na okruhu WTA neutkala.

Příjmy státního rozpočtu byly loni o 42,6 miliardy Kč nižší, než předpokládal jeho optimistický návrh. Úsporná opatření na výdajové straně dosáhla 47 miliard korun. Rozpočet tak loni skončil schodkem 101 miliard korun, zatímco schválený rozpočet počítal s deficitem 105 miliard korun. Novinářům to dnes řekl ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že vláda si byla propadu příjmů vědoma, a proto úspory zavedla. Podíl schodku rozpočtu k hrubému domácímu produktu dosáhne podle neoficiálních údajů 3,5 procenta, což vláda chtěla, upozornil Kalousek. Při započtení jednorázové účetní operace představující výdaje 57 miliard Kč na církevní restituce to bude pět procent na HDP.

Vedle úspor na provozních a mzdových výdajích jednotlivých resortů Kalousek vyzdvihl snížení výdajů na sociální dávky, a to o deset miliard korun. "Jsem rád, že se potvrdila účinnost sociální reformy, která si klade za cíl provést systémové změny a směřovat prostředky těm skutečně potřebným," dodal ministr financí. Letos má schodek rozpočtu klesnout na rovných 100 miliard korun. Opozice rozpočet kritizovala, vláda podle ní mimo jiné rezignovala na hospodářskou politiku a snahu podpořit růst ekonomiky. V roce 2011 státní rozpočet skončil ve schodku 142,8 miliardy korun, plán počítal s deficitem 135 miliard korun. Důvodem vyššího schodku rozpočtu byly potíže při čerpání z evropských fondů, bez tohoto vlivu by hospodaření státu skončilo ve schodku zhruba 130 miliard korun.

Cena za loňský schodek státního rozpočtu 101 miliard Kč místo plánovaných 105 miliard je podle opoziční ČSSD poměrně vysoká. Vláda obětovala hospodářský růst, přiškrtila ekonomiku a přivedla ji k propadu, řekl stínový ministr financí sociální demokracie Jan Mládek. Důležitější je podle něj hospodaření celé země, tedy i státních fondů, zdravotních pojišťoven, obcí a krajů. Kabinet nařkl z toho, že dluh přenáší mimo státní rozpočet.