Zprávy | Z archivu rubriky


Prezident republiky Václav Klaus při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky vyhlásil dílčí amnestii. Vstoupí v platnost 2. ledna. Amnestie promíjí některé nevykonané nepodmíněné i podmíněné trestné činy a zastavuje některá trestní stíhání. Rozhodnutí prezidenta promíjí nepodmíněné tresty uložené na jeden rok a méně, s podmínkami i některé delší. U lidí starších může jít o tresty až desetileté. Amnestie patří mezi pravomoci, které dává prezidentovi ústava a kde rozhodnutí společně s prezidentem podepisuje předseda vlády. Premiér Petr Nečas částečnou amnestii již spolupodepsal. Amnestie je první od doby, kdy se Klaus ujal prezidentského úřadu. Před svým prvním usednutím v křesle hlavy státu uváděl, že by prezident neměl milostmi či amnestií opravovat soudní systém.

Klaus svou amnestií promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody, které byly uloženy do konce loňského roku a nepřevyšují jeden rok v cele. Amnestie se vztahuje i na zbytky těchto trestů. Hlava státu dále promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky lidem, kterým letos bude 75 let a délka jejich trestu nepřesáhla deset let. Klaus také nařídil, aby bylo zastaveno pravomocně neskončené trestní stíhání od jehož zahájení k 1. lednu uplynulo více než osm let. Nařízení se dotýká trestných činů, za které zákoník stanovuje trest odnětí svobody nepřevyšující deset let. Výjimkou z prezidentova nařízení jsou trestní stíhání proti uprchlému.

Hlava státu promíjí nevykonané nepodmíněné tresty odnětí svobody nebo jejich zbytky, pokud za ně byl uložen trest nepřevyšující 24 měsíců a zároveň nebyl trest uložen za zločin, při němž byla způsobena smrt nebo těžká újma na zdraví, nebo za zločin proti životu a zdraví, proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti, anebo proti rodině a dětem. Prominutí trestu se také nevztahuje na lidi, kteří byli v uplynulých pěti letech před letošním 1. lednem odsouzeni k nepodmíněnému trestu odnětí svobody nebo kteří byli ve stejném období propuštěni z výkonu trestu odnětí svobody, pokud se na ně nehledí, jako by nebyli odsouzeni. Další prominutí trestů či jejich zbytků se vztahuje na odsouzené, kterým letos bude 70 let. Podmínkou je, aby trest nepřesáhl tři roky odnětí svobody. Prezident také prominul podmíněně odložené tresty lidem, kteří dosáhnou 70 let věku v tomto roce či lidem, kterým byl trest uložen ve výměře nepřevyšující dva roky. Amnestie se týká i nevykonaných trestů obecně prospěšných prací a stejně tak nevykonaných trestů domácího vězení.

Tuzemská ekonomika zřejmě zůstane podle odhadů i v letošním roce v recesi. Inflace sice klesne, ale i tak si lidé reálně vydělají méně, protože mzdy porostou jen minimálně. Navíc se podle analytiků zvýší nezaměstnanost. Ode dneška také stouply některé daně, včetně daně z přidané hodnoty (DPH). Nejočekávanější událostí letoška pak zřejmě bude vyhlášení vítěze tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a úspěch či neúspěch právě spuštěného druhého pilíře důchodového systému. V oblasti daní nejen stoupla DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent, což zvýší domácnostem v průměru výdaje zhruba o tisícikorunu ročně, ale zákony zavedly také například institut nespolehlivého plátce daně a ručení za nezaplacenou DPH. Živnostníky postihne omezení výdajových paušálů, lidem s vyššími příjmy se budou dodatečně danit příjmy nad 48násobkem průměrné mzdy a pracující důchodci nemají nárok na daňovou slevu. Kuřáci za krabičku cigaret zaplatí v průměru o dvě koruny víc, od ledna 2014 by se cena měla zvýšit o další dvě koruny.

Pokles hrubého domácího produktu (HDP) by měl být přitom podle odhadů analytiků mírnější než loni. Zatímco pro rok 2012 čekají pokles kolem jednoho procenta, letos by ekonomika měla klesnout kvůli vývoji v Evropě a malé spotřebě domácností o maximálně půl procenta. Někteří analytici ovšem nevylučují i mírný růst hospodářství. Pro obchodníky by mohl být rok 2013 spíš příznivý. V prvním čtvrtletí zřejmě budou výdaje domácností negativně ovlivněny zvýšením DPH. Celkově by ale mohly maloobchodní tržby podle odhadů v letošním roce vzrůst reálně o 0,8 procenta.

Letošní rok ovšem nebude tak příznivý pro cestovní ruch, když ten loňský byl rekordní. Letos totiž zřejmě klesne počet příjezdů evropských turistů, zejména ze Španělska, Řecka, Rakouska a Francie. Přijede ale více Rusů a Číňanů. Podle odhadu analytické společnosti Mag Consulting také méně Čechů vyjede do zahraničí.

Kateřina Nash vyhrála cyklokrosový závod v belgickém Baalu a potvrdila výbornou formu. Dva dny po premiérovém triumfu v seriálu Superprestige česká cyklistka ovládla závod série bpost bank Trofee. Zdeněk Štybar dojel druhý za domácím favoritem Kevinem Pauwelsem. Štybar ztratil na Pauwelse minutu a devět sekund, třetí byl další Belgičan Niels Albert. Radomír Šimůnek uzavřel první desítku.

Druhý závod Turné čtyř můstků v německém Garmisch-Partenkirchenu vyhrál Nor Anders Jacobsen a zopakoval tak svůj triumf z úvodního dílu v Oberstdorfu. Po prvním kole přitom byl až devátý. Stejně jako v úvodním podniku bodovali dva čeští skokani - Jan Matura byl šestnáctý, Roman Koudelka osmnáctý.

Tenistka Petra Kvitová vstoupila do nového roku porážkou v druhém kole v Brisbane s Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou. Mužskou část turnaje nebude hrát Radek Štěpánek, jenž se před utkáním prvního kola proti domácímu Lleytonu Hewittovi odhlásil kvůli infekci oka. Šestá nasazená Kvitová podlehla Pavljučenkovové 4:6, 5:7 a nenaváže tak na své předchozí vystoupení v Brisbane z roku 2011, kdy na turnaji zvítězila a odrazila se tak ke své životní sezoně.

Klára Zakopalová si na úvod nové tenisové sezony zahraje čtvrtfinále. V premiérovém ročníku turnaje v Šen-čenu dnes pátá nasazená Češka zdolala 6:4 a 6:3 Ukrajinku Jelinu Svitolinovou. Třicetiletá Zakopalová v Číně ještě neztratila set, v prvním kole totiž vyprovodila krajanku Andreu Hlaváčkovou dvakrát 6:1. Dnes sice s o dvanáct let mladší Svitolinovou přišla čtyřikrát o servis, sama ovšem získala sedm jejích podání a rozhodla o postupu.

Tenista Lukáš Rosol zahájil novou sezonu vítězstvím. Český daviscupový vítěz vyřadil na turnaji v Dauhá osmého nasazeného Španěla Pabla Andújara po setech 6:2 a 7:6. Jeho dalším soupeřem bude Ital Paolo Lorenzi. Sedmadvacetiletý Rosol je ve světovém žebříčku třiasedmdesátý, Andújarovi patří 42. pozice. Oba předchozí vzájemné zápasy vyhrál na antuce španělský tenista.

Běžec na lyžích Martin Jakš vypadl ve sprintu Tour de Ski v Münstertalu ve čtvrtfinále, další Češi nebodovali. Lukáš Bauer zůstal průběžně osmý.