České tenisty dělí jeden bod od triumfu v Davisově poháru. K zisku slavné "salátové mísy" po dlouhých 32 letech přiblížili domácí výběr ve čtyřhře Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem výhrou nad Marcelem Granollersem a Markem Lópezem 3:6, 7:5, 7:5 a 6:3. Češi vedou ve finále v pražské O2 areně před nedělními dvouhrami nad Španělskem 2:1 na zápasy.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer začal sezonu druhým místem na klasické desítce v závodu kategorie FIS ve finském Muoniu. Nejlepší český reprezentant absolvoval první start od únorového závodu v Novém Městě na Moravě, po kterém kvůli bolavé patě ukončil sezonu Světového poháru. Desítku vyhrál zrychlením v závěru Kazach Alexej Poltoranin, za kterým Lukáš Bauer zaostal o necelých pět sekund. Třetí skončil Němec Jens Filbrich. Dalším Čechům se tolik nedařilo; Jiří Magál byl čtyřicátý, Aleš Razým 51. Ondřej Horyna 59. Pětku žen ovládla Polka Justyna Kowalczyková, jediná Češka na startu Eva Vrabcová-Nývltová dojela s více než minutovou ztrátou dvaadvacátá.

Začátek nové sezony se vážně komplikuje běžci na lyžích Martinu Jakšovi. Z vydařené přípravy na ledovcích si přivezl únavovou zlomeninu dvanáctého žebra a nestihne úvod Světového poháru. Objevit se v něm má až po Vánocích. Martin Jakš vynechá začátek Světového poháru příští víkend ve švédském Gällivare i další závody ve finském Kuusamu.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vybojovala na Světovém poháru v Heerenveenu páté místo v závodě na 1500 metrů. Na střední trati zaostala specialistka na vytrvalostní disciplíny o 69 setin sekundy za medailovým umístěním. Závod vyhrála kanadská mistryně světa Christine Nesbittová, jež byla časem 1:56,35 o sekundu a 76 setin rychlejší než česká hvězda. Karolína Erbanová při druhém startu na pětistovce zopakovala páteční desáté místo. Oproti prvnímu závodu zrychlila, ale jen o setinu na 38,69 sekundy. Druhé prvenství na nejkratší trati si připsala korejská olympijská vítězka I Sang-Hwa (37,92).

Českému krasobruslaři Tomáši Vernerovi se nepovedl ani druhý start v letošním seriálu Grand Prix. Evropský šampion z roku 2008 skončil v Paříži poslední z osmi účastníků, kteří dokončili soutěž. Vyhrál Japonec Takahito Mura před Američanem Jeremym Abbottem a domácím Florentem Amodiem. Tomáš Verner pokazil volnou jízdu podobně jako páteční krátký program. V Paříži se potýkal především s axelem, v krátkém programu i při obou pokusech ve volné jízdě mu "ulétl" a z trojitého zbyl jen jednoduchý.

Cyklokrosař Martin Bína vyhrál pátý závod Českého poháru za sebou. V Holých Vrchách na Mladoboleslavsku zvítězil s náskokem půl minuty před Vojtěchem Niplem. Před závěrečnými dvěma závody vede bývalý juniorský mistr světa seriál Toi Toi Cup suverénně o 130 bodů před Jakubem Skálou. Na průběžné druhé místo v poháru se Jakub Skála posunul díky sobotní třetí příčce, kterou vybojoval ve spurtu s Jiřím Polnickým. Závod žen při neúčasti celkově vedoucí Martiny Mikuláškové opanovala s velkým náskokem Pavla Havlíková a přiblížila se vedoucí pozici v seriálu na rozdíl 20 bodů.

Prezident Václav Klaus v projevu k výročí 17. listopadu varoval před zapomínáním a tleskáním gestům a slovům, nikoli činům a zásadovému konzistentnímu chování a jednání. Češi si podle něj nechali poškodit a zneuctít své tradiční hodnotové a myšlenkové vzorce. Prezident to uvedl na sobotním shromáždění u Hlávkovy koleje v Praze na památku studentských obětí nacistické perzekuce v roce 1939. "Takzvaná politická korektnost a spokojování se s verbálními, snadno vyslovovatelnými omluvami, vede ke vzniku společnosti gest, nikoli společnosti autentických postojů," řekl prezident. Podle něj je třeba trvat tvrdohlavě na tom, aby události 17. listopadu před 73 roky a let následujících byly měřeny správným metrem. K tomu je nutné nezapomínat na souvislosti a odlišovat excesy a činy jednotlivců od konání státu, od oficiální státní politiky a od ideologie, která tyto činy vyvolává a ospravedlňuje. Květiny k pamětní desce na Hlávkově koleji položili spolu s akademiky a pamětníky také předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, premiér Petr Nečas a pražský primátor Bohuslav Svoboda (všichni ODS). Přišli také prezidentští kandidáti Jan Fischer a Jana Bobošíková. Na pietní akt navázalo zahájení výstavy z majetku Čapkovy společnosti v německém Hagenu, která je sestavena z protinacistického a protiválečného díla Josefa Čapka. Expozice má název Dějiny z nedaleka.