Zprávy | Z archivu rubriky


Vláda po bouřlivé diskuzi přerušila do středy jednání o návrhu rozpočtových opatření na příští rok. Na tiskové konferenci o tom informoval premiér Petr Nečas (ODS). Rozpočet proti původnímu návrhu počítá nižšími příjmy a výdaji o 41 miliard. Schodek zůstává stejný, 100 miliard korun. Méně peněz poputuje například na vědu a výzkum, výstavbu dopravní infrastruktury, platy učitelů nebo na spolufinancování programů z fondů EU. Nesouhlas s návrhem dnes vyjádřily podniky, vědci i většina ministerstev. Nynější návrh se nelíbí ani například zástupcům strany LIDEM, kteří kritizují škrty v rezortu dopravy. Premiér nechtěl komentovat informace ČTK, podle kterých někteří ministři na jednání kabinetu hrozili odchodem z vlády. Vláda musí nový rozpočet předložit poslancům do 23. listopadu. Návrh zohledňuje nové odhady vývoje ekonomiky a zároveň nepočítá s dopady daňového balíčku, jehož schválení ve Sněmovně není jisté. Balíček mimo jiné předpokládá zvýšení sazeb daně z přidané hodnoty o procentní bod na 15 a 21 procent, což odmítá několik poslanců ODS.

V případě spolufinancování fondů EU navrhuje MF ve srovnání s původním návrhem snížit příští příjmy z rozpočtu EU o 16,5 miliardy korun. Současně budou sníženy i výdaje o stejnou částku. Výdaje na vědu a výzkum zřejmě klesnou ve srovnání s původním návrhem příští rok o 2,7 miliardy korun a v dalších dvou letech o 2,5 miliardy korun. Ministerstvo školství by mělo dostat o půl miliardy méně. Jde o peníze, které byly určeny na zvýšení platů učitelů a další neinvestiční výdaje. O nejvíce peněz by ve srovnání s původními plány mělo přijít ministerstvo dopravy, a to o 19 miliard korun včetně peněz z EU. Ministerstvo práce a sociálních věcí by mělo o miliardu méně vyplatit na podpory v nezaměstnanosti a o 1,75 miliardy na dotace na sociální služby. Resort by pak měl snížit o půl miliardy své provozní výdaje a o 800 milionů výdaje z nemocenského pojištění.

Seškrtání výdajů státního rozpočtu na příští rok o 41 miliard Kč zhorší podle analytiků oslovených ČTK vývoj české ekonomiky. "Škrtání výdajů zejména investičních v době recese, pokud není ohroženo financování státu, bohužel zvyšuje šanci na prohloubení recese," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Také analytik Patria Finance David Marek míní, že škrty v investicích nadělají z krátkodobého pohledu v ekonomice podstatně více škod než původně navrhované zvýšení sazeb DPH. Rozpočtová opatření připravená pro příští rok nejsou podle něj nejšťastnějším řešením. Nový rozpočet snížil očekávané příjmy nad rámec dopadu zamýšleného balíčku, připomněl analytik Next Finance Vladimír Pikora. Nový rozpočet se tak podle něj bude zdát mnoha lidem "zbytečně krutý". "Skoro to vypadá jako trest, že když neprošly balíčky, budeme šetřit ostošest, ačkoli nás politici ještě před pár dny přesvědčovali, že víc šetřit nejde," poznamenal. Pikora se nicméně obává, že je rozpočet i tak stále nadhodnocen. Ekonomika prý neporoste tak rychle, jak se domnívá ministerstvo financí.

Zástupci podnikatelů odmítají škrty v prorůstových výdajích návrhu státního rozpočtu. Zásadně nesouhlasí s omezením výdajů na podporu aplikovaného výzkumu, exportu, spolufinancování strukturálních fondů a výstavbu dopravní infrastruktury, sdělil ČTK prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. "Svaz průmyslu a dopravy vyjadřuje krajní znepokojení a kategorický nesouhlas se způsobem, jakým vláda přistupuje k úpravám státního rozpočtu na rok 2013. Informaci, že projedná novou verzi připravenou ministerstvem financí, jsme se dozvěděli z médií," uvedl Hanák. Svaz považuje za nepřijatelnou situaci, kdy selhání komunikace mezi parlamentními stranami vyvolává nestabilitu a vede ke krokům, které negativně ovlivňují hospodářský růst.