Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda Věcí veřejných Radek John už stranu nechce vést. Předložil proto grémiu návrh na svolání volební konference na začátku příštího roku, kde už počtvrté kandidovat na šéfa strany nebude. ČTK to sdělil v tiskovém prohlášení. Odůvodnil to tím, že podepsal s vydavatelstvím Empresa Media smlouvu a hodlá publikovat své texty o "mafiánské chobotnici rozkrádající veřejné peníze v této zemi". John od listopadu nastupuje v tomto vydavatelství mediálního magnáta Jaromíra Soukupa coby vedoucí publicistiky. "Hodlám publikovat fakta o rozkrádání v této zemi a informace z české politiky, které má česká veřejnost právo znát. Podepsal jsem autorskou smlouvu s vydavatelstvím Empresa Media, neboť jsem přesvědčen, že v demokratickém státě nesmí být síla, která by politikovi bránila v publikování faktů, které při své práci zjistil," uvedl. Předseda VV a někdejší ministr vnitra John ve Sněmovně šéfuje bezpečnostnímu výboru. Může tak přicházet do kontaktu s informacemi, které jsou v nějakém režimu utajení. Jako člen mandátového a imunitního výboru také má přístup například k žádostem policie o vydání poslanců k trestnímu stíhání a i do příslušných spisů, pokud si je výbor od policie vyžádá. Vedoucí katedry žurnalistiky na fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity Rudolf Burgr ČTK řekl, že podobné propojení politiky, byznysu a médií je nemyslitelné. "Tu práci (novinářskou) to nějak ovlivnit může," myslí si. "Předpokládám, že redakce si od toho slibuje exkluzivní materiály," dodal s tím, že spekulace může vyvolávat i to, že John coby politik nastoupil do vydavatelství vlastněného člověkem s napojením na politiku.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) znovu navrhuje, aby se zubní plomby neproplácely ze zdravotního pojištění. Pacienti by si je měli hradit sami. Týkat by se to ale nemělo dětí, osob nad 65 let, pacientů s určitými nemocemi a lidí v hmotné nouzi. Heger to řekl novinářům po jednání vlády. Placení plomb naopak odmítá opoziční sociální demokracie. Senátorka Alena Gajdůšková je označila za stomatologickou první pomoc. Ministr vládě předložil návrh 14 opatření, která mají zlepšit finanční kondici systému zdravotního pojištění. Zpoplatnění výplní je jedním z nich. Kabinet vzal Hegerovy záměry na vědomí. "To zpoplatnění by mohlo přinést asi 1,5 miliardy do systému," uvedl Heger. Od opatření si slibuje kromě peněz ale i to, že by se Češky a Češi začali o své zuby lépe starat. Zlepšily by se "plošně péče o chrup i stomatologické zdraví tak, jak k tomu došlo v jiných zemích", je přesvědčen ministr. K vyřazení plomb z úhrad zdravotního pojištění je potřeba změna legislativy. Reforma zdravotnictví původně počítala s tím, že by si zubní výplně pacienti hradili. Návrh z ní ale vypadl. Koalice se na něm totiž nedohodla. Proti se tehdy postavily Věci veřejné (VV). Heger podle materiálu s opatřeními ke stabilizaci systému pojištění má v záloze ještě alternativní verzi. Podle ní by si plomby museli sami hradit jen ti pacienti, kteří nechodí pravidelně k zubaři na preventivní prohlídky. Ostatním by se výplně dál platily z pojištění.

Kromě zubních plomb materiál, který má ČTK k dispozici, obsahuje ještě 13 dalších opatření ke smazání schodku v systému pojištění. Příští rok by mimo jiné neměly růst úhrady za péči od zdravotních pojišťoven a měly by se odstartovat elektronické aukce na léky. V plánu je i to, že by pojišťovny musely na internetu zveřejňovat všechny smlouvy s lékaři a zdravotnickými zařízeními a vymezit by se mělo třeba i financování následné a dlouhodobé péče. Pojišťovny by také mohly měnit sazbu pojistného. Ty, které by měly přebytky, by ji mohly mít o něco nižší.

Nejvyšší správní soud (NSS) vyhlásil místní referendum o kritériích pro výběr nového sídla městské části Prahy 7. Hlasování bude 11. a 12. ledna 2013. Soud tak vyhověl lidem, kteří se obávali předražení nové radnice. Jde o první podobné rozhodnutí, sdělila ČTK mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová. Kasační stížnost k NSS podal Přípravný výbor pro konání místního referenda v Městské části Praha 7 za nepředraženou radnici. Výbor usiloval o uspořádání referenda, ale zastupitelstvo mu nevyhovělo. Neuspěl ani se žalobou k Městskému soudu v Praze. NSS ale dospěl k závěru, že všechny čtyři otázky navržené pro místní referendum jsou položeny jednoznačně a jejich znění neodporuje zákonu. Proto sám referendum vyhlásil.

Obyvatelé Prahy 7 při hlasování zodpoví čtyři otázky. První z nich se týká toho, aby celkové náklady na pořízení sídla nepřekročily 500 milionů korun. Tématem druhé otázky je vyhlášení nového výběrového řízení s preferencí výstavby na pozemku ve vlastnictví městské části. Dále se lidé vyjádří k tomu, zda budou hlavními hodnotícími kritérii ekonomická výhodnost a dopravní dostupnost a zda bude vyhlášena architektonická soutěž podle pravidel České komory architektů. Nejvyšší správní soud v rozhodnutí zdůraznil význam místních referend, v nichž mohou voliči jasně vyjádřit svůj názor na různé kontroverzní projekty a další problémy lokální komunity. Soud hlasování označil za demokratickou pojistku na místní úrovni politického rozhodování.