Zprávy | Z archivu rubriky


Přestože opozice vnímá volební debakl ODS v krajských volbách jako vyjádření nespokojenosti občanů s politikou vládnoucí koalice, premiér a předseda ODS Petr Nečas odmítá, že by jeho kabinet po volbách přehodnotil některé klíčové zákony. Řekl to v otázkách Václava Moravce v České televizi. Například otázka kolem přehodnocení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi není podle Nečase v tuto chvíli vůbec na stole. „Konečně upravujeme vztahy státu s církvemi," upozornil Nečas. Dodal, že vláda sice není slepá ani hluchá k výhradám veřejnosti, chce ale realizovat dohodnutý program, za který byla zvolena. Naproti tomu lídr opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka informoval o tom, že jeho poslanci v nejbližších dnech předloží návrh na odložení důchodové reformy nejméně o dva roky. Nadále budou požadovat také zachování současné sazby DPH. Prioritami opozice je podle Sobotky přijetí provizorního rozpočtu výměnou za předčasné volby. Nová vláda by pak sestavila nový rozpočet a začala by mimo jiné i znovu vyjednávat s církvemi o podobě restitucí.

Podporu ČSSD v jejím tažení proti vládním reformám slíbil šéf komunistů Vojtěch Filip. KSČM bude rovněž pro zachování stávajících sazeb DPH, podpoří návrh na odložení důchodové reformy. Komunisté chtějí také navrhnout odložení nového občanského zákoníku, který prý v českém právním prostředí není schopen realizace. Společná sazba DPH 17,5 procenta, která by od příštího roku začala platit v případě, že se nepodaří odsouhlasit vládní stabilizační balíček, není podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka „krok správným směrem". Senátoři KDU-ČSL proto v případě, že vládní návrhy projdou do horní komory, tyto zákony nepodpoří.

ČSSD vyhrála letošní krajské volby v devíti regionech, ve čtyřech vítězství z roku 2008 neobhájila. V Ústeckém a Karlovarském kraji totiž největší podporu získala KSČM, která i díky přírůstku mandátů byla nejúspěšnější stranou. Pro ODS volby skončily porážkou přes výhru v Plzeňském kraji. Starostové pro Liberecký kraj vyhráli ve svém regionu. Podle výsledků na volebním http://www.volby.cz serveru Českého statistického úřadu byla volební účast 36,89 procenta, před čtyřmi lety dosáhla na zatím rekordních 40,3 procenta.

ČSSD přišla o 75 mandátů, ODS o 78. KSČM naopak 68 křesel získala. TOP 09 s hnutím Starostové získala navíc 37 zastupitelů, lidovci si polepšili o pět křesel. Krajské zastupitele získaly i některé menší strany a regionální uskupení včetně nově založených. Pro sociální demokraty hlasovalo 23,6 procenta voličů, pro KSČM 20,4 procenta. ODS přišlo podpořit 12,3 procenta voličů. KDU-ČSL, která ovšem kandiduje v různých krajských koalicích, dosáhla v součtu na 9,9 procenta hlasů. Pro koalice TOP 09/STAN hlasovalo 6,6 procenta lidí. Žádná další strana nezískala v republikovém součtu více než pět procent hlasů.

ČSSD vyhrála v Jihočeském, Jihomoravském, Královéhradeckém, Zlínském, Moravskoslezském, Středočeském, Pardubickém, Olomouckém kraji a na Vysočině. V dalších třech krajích skončila druhá, v Libereckém až čtvrtá. Komunisté obsadili druhou příčku v devíti regionech, v Plzeňském a Zlínském kraji pak pomyslný bronz. ODS nejčastěji patřilo v krajích čtvrté místo, na které sestoupila v sedmi regionech, v Libereckém a Zlínském kraji dokonce klesla až na pátou příčku. Ve třech regionech byla třetí, na druhé místo v žádném z krajů nedosáhla. TOP 09 se s hnutím Starostů dostala do deseti zastupitelstev, ve třech krajích byla čtvrtá, v pěti pátá a ve dvou šestá. KDU-ČSL nebo její koalice uspěly v bitvě o devět zastupitelstev. Ve Zlínské kraji byli lidovci druzí, v pěti krajích třetí, v Moravskoslezském čtvrtí. Pátí skončili v Jihočeském a v Ústeckém kraji, kde kandidovali v rámci seskupení PRO kraj. V tomto regionu ale žádného zastupitele nezískali. V krajích už se rozbíhají koaliční jednání.

Předsedové parlamentních stran se shodují v tom, že je třeba debatovat o racionalizaci krajského zřízení. Jde například o zrušení zdvojených agend a o služby, které kraje poskytují. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v Otázkách Václava Moravce v České televizi se vyslovil pro snížení počtu regionů. Nevěří, že by se něco takového podařilo prosadit. ůvodní návrh uváděl, že krajů bude devět, nakonec jich ale vzniklo 14. "Máme příliš malé kraje," uvedl Schwarzenberg. Premiér Petr Nečas (ODS) vidí problém hlavně v rozdílné velikosti jednotlivých regionů, bylo by podle něho nutné optimalizovat veřejné služby - systém středního školství a nemocnic. "Jinak se nastavuje v kraji, který je malý, jinak ve větších krajích," řekl.

Nečas a také šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek také poukázali na okolnosti čerpání evropských fondů. Většina krajů se musela sdružit, aby mohla vůbec dotace dostávat. Nereálné je snižování samospráv podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, měly by se ale slučovat agendy. Sobotka zmínil například společné nákupy pro všechny krajské nemocnice a další regionální organizace. "Jde o to zlevnit jejich činnost," řekl. Kraje by měly podle Sobotky mít možnost více vstupovat do školství a do zdravotnictví na svých územích - na soukromé nedosáhnou. Předseda KSČM Vojtěch Filip pokládá za jednu z největších chyb to, že se nepodařilo udržet centrální záchrannou službu. Některé agendy prý vykonávají ministerstva i krajské úřady a úředníků je nadbytek.

Ztráta sociální demokracie je podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce citelná a podstatná. Tejc zmínil zejména Ústecký a Liberecký kraj, kde po krajských volbách ČSSD přepustila pozice komunistům, resp. hnutí Starostové pro Liberecký kraj. I přesto považuje svou stranu za jasného vítěze voleb. Tejc to uvedl v Partii na televizi Prima family. Jak uvedl server Novinky.cz, podle Tejce by mělo vedení obou krajů přijmout odpovědnost a mělo by dojít k personální obměně. ČSSD v Ústeckém kraji vede Arno Fišera, v Libereckém kraji europoslanec Robert Dušek. Voliči podle Tejce ČSSD potrestali za to, že zejména v těchto krajích nebyla schopna sebereflexe. Ta však podle něj chybí i stávající vládě.

Rovněž lídr plzeňské ODS Jiří Pospíšil, který dokázal ve svém regionu zvítězit, zmínil potřebu sebereflexe. "Vláda by se měla zamyslet, jak své kroky voličům lépe vysvětlovat," řekl Pospíšil. "Je nutné vést debatu, co dál," doplnil s tím, že nelze neúspěch přičítat pouze tomu, že vláda dělá nepopulární opatření. V Plzeňském kraji zvítězila ODS, Pospíšil ale v debatě na Primě připustil, že může skončit v opozici. Stejně se vyjádřil v ČT šéf ODS a premiér Petr Nečas. Koalici by tam mohla sestavovat druhá ČSSD. "Pokud budeme osloveni, do koalice v Plzeňském kraji půjdeme," řekl v České televizi předseda KSČM Vojtěch Filip, jehož strana zvítězila také v Karlovarském kraji.

Podle Tejce nechce být ČSSD zachráncem vládních stran a nepředpokládá proto, že by se opakoval scénář minulých krajských voleb, kde v některých regionech vládly velké koalice ČSSD a ODS. Proti utváření velkých koalic se vyslovil i šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Ten nepovažuje výsledek voleb pro svou stranu za úplné fiasko. Zdůraznil zejména její rychlé ukotvení ve všech patrech politiky. Pospíšil i Gazdík odmítli představu ČSSD, která upírá své snahy ke svržení vlády a vypsání předčasných voleb. Pospíšil nicméně zmínil, že například zvýšení DPH je možno zvážit, neboť je pro některé voliče těžko stravitelné. Gazdík je připraven s premiérem o možných změnách v daňovém balíčku jednat, nicméně původní dohoda je podle něj jasná.

ČSSD letos v krajských volbách volily jen tři pětiny lidí, které jí daly hlas před čtyřmi lety. ODS takto "ztratila" více než polovinu voličů. KSČM naopak 100.000 hlasů získala. Vyplývá to ze srovnání výsledků letošních voleb a voleb z roku 2008. Sociální demokraté utrpěli největší ztrátu v Moravskoslezském kraji. Zatímco před čtyřmi lety tam získali 42,6 procenta hlasů, letos to bylo 27,2 procenta. V absolutním počtu volilo ČSSD v Moravskoslezském kraji před čtyřmi lety asi 162.400 lidí, letos 87.700. Naopak nejméně sociální demokraté ztratili v Jihočeském kraji. Nyní jim v něm dalo hlas 28 procent voličů, v roce 2008 to bylo 33,8 procenta. Počet voličů v kraji klesl mezi volbami zhruba z 68.850 na 53.750.

ODS si téměř udržela pozice v Plzeňském kraji, kde její podpora klesla o 0,3 procentního bodu na 26,5 procenta. Občanské demokraty volilo letos v regionu 44.160 lidí, před čtyřmi lety asi 47.000. Nejvíce ODS klesla podpora v Moravskoslezském kraji; v roce 2008 tam stranu volilo 24,9 procenta voličů, letos to bylo 9,9 procenta. Počet voličů ODS klesl v regionu zhruba z 94.870 na 31.740.

KSČM si polepšila nejméně v Plzeňském kraji, počet voličů jí vzrostl asi z 31.370 na 34.920. Volební zisk tam byl o 3,4 procentního bodu vyšší než v roce 2008, dosáhl 20,93 procenta. Nejvíce komunisté získali v Olomouckém kraji, jejich podpora vzrostla z 15,8 na 22,8 procenta. Zatímco před čtyřmi lety vhodilo komunistům v regionu hlas asi 30.800 lidí, nyní jich bylo 40.380.

V letošních krajských volbách byli zvolení kandidáti 19 stran a hnutí, v zastupitelstvech budou kvůli různým koalicím i členové Karlovarské občanské iniciativy, hnutí Občané pro Budějovice a Tábor 2020. Nejrůznorodější zastupitelstvo bude i díky nim v Jihočeském kraji a také v Pardubickém kraji, v obou má zastoupení deset stran a hnutí. S polovičním počtem si vystačili v Moravskoslezském kraji.