Zprávy | Z archivu rubriky


Brňanům vyšel dokonale nástup a po třinácti minutách vedli 2:0 po gólech Švancary a novice v dresu Zbrojovky Škody. Nejlepší ligový střelec Tecl sice svým sedmým gólem zkorigoval po změně stran výsledek, hned vzápětí se ale opět prosadili Švancara se Škodou a definitivní pečeť vítězství Brna dal tři minuty před koncem Pernica.

Povedenou premiéru na lavičce Mladé Boleslavi prožil trenér Ladislav Minář, jehož svěřenci zvítězili nad Hradcem Králové doma 1:0 brankou Nešpora. Ukončili tak sérii tří porážek a poprvé se jim povedlo v lize Hradec porazit z pěti vzájemných zápasů.

Pražské derby mezi Duklou a Slavií skončilo i potřetí za sebou bezbrankovou remízou. "Sešívaní" neprohráli čtvrtý zápas v řadě a už 432 minut neinkasovali. Celek z Julisky naopak čeká na vítězství pět duelů.

To Příbram čeká na výhru už dokonce 14 zápasů. Blízko k ukončení série byla v sobotu proti Českým Budějovicím, kdy vedla po gólu Trappa. Jenže deset minut před koncem svou premiérovou brankou za Dynamo srovnal Řepka, který se v lize trefil po dvou letech. Příbram i Budějovice se tak nadále krčí na dně tabulky s pěti body.

V páteční předehrávce fotbalisté Ostravy ztratili v Liberci dvoubrankové vedení a remizovali 2:2. Baník vedl po první půli brankami Krauta a Fantiše, v 69. a 85. minutě ale skóroval střídající Blažek. Úřadující mistr ze severu Čech vyhrál jediné z posledních devíti soutěžních utkání, už popáté v sezoně ztratil body a jeho ztráta na vedoucí příčku může v případě pondělní výhry Sparty vzrůst na sedm bodů.

Policie se již dostala k předpokládanému vrcholu pyramidy výrobců alkoholu s metanolem, řekl v neděli v diskusním pořadu České televize policejní prezident Martin Červíček. Podle něj už mají kriminalisté v případu jasno a neřeší další vyšetřovací verze. Doposud obvinili 41 lidí, 17 z nich skončilo ve vazbě. O víkendu ještě policisté provádějí další úkony, zásadní výsledky chce Červíček představit v pondělí. "Pokud se budeme bavit o kauze metylalkoholu, ta, která je spojena s obecně známými informacemi o počtu hospitalizovaných a usmrcených osob, tak z hlediska směru, verze a přepokládaného výsledku máme jasno," prohlásil policejní prezident. Podle něj však policisté ještě nejsou u konce, budou se případy nelegálně vyráběného alkoholu zabývat dál. Výrazný posun ve vyšetřování přinesla podle Červíčka čtvrteční akce zlínských kriminalistů, při které zajistili 6000 litrů tekutiny, s největší pravděpodobností metanolu, při zátahu v Opavě. Podle Červíčka však policisté zatím nemají zdroj jedovatého alkoholu ani veškeré výrobky, které z něj pocházejí. Policejní prezident také v České televizi odmítl, že by policisté selhali a případy nelegální výroby alkoholu neřešila. Například loni podle něj policisté každý čtvrtý den řešili případ, který se týkal alkoholu. Nyní však čeká na výsledky analýz a podle jejich výsledků se na tuto problematiku případně více zaměří.

Nové snahy o federalizaci Evropské unie, která by měla svou vlastní hlavu státu a armádu, jsou podle prezidenta Václava Klause "konečnou fází" zániku demokracie a národního státu. Klaus to řekl v rozhovoru s britským listem The Sunday Telegraph. "Musíme se zamyslet nad tím, jak obnovit naši státnost a naši suverenitu. To je ve federaci nemožné. EU by se měla vydat opačným směrem," nechal se slyšet český prezident. Klausova slova byla mimo jiné reakcí na prohlášení předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, který 12. září oznámil, že v roce 2014 zveřejní návrhy na federalizaci sedmadvacítky. "To je poprvé, co potvrdil skutečné ambice dnešních protagonistů dalšího prohlubování evropské integrace. Do dneška lidé jako je pan Barroso tyto ambice před evropskou veřejností tajili. Bojím se, že má Barroso pocit, že teď je ten správný čas oznámit takový absolutně špatný vývoj. Myslí si, že dokončují koncept Evropy, ale podle mě jej ničí." uvedl Klaus. Vedle Barrosa vyzvalo k užší evropské integraci v minulém týdnu devět unijních zemí, včetně Německa a Francie. Podle německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho by měly členské země přijít o možnost vetovat rozhodnutí v oblasti obranné politiky, tak aby nemohl jediný stát blokovat návrhy, mezi nimiž by časem mohl být i vznik evropské armády. Vyzval také k vytvoření funkce přímo voleného prezidenta EU, který by "osobně jmenoval členy své evropské vlády". Klaus motivaci politických elit k přesunu rozhodovacích pravomocí z národní na nadnárodní úroveň vidí v tom, že politikům umožňuje vyhnout se částečně dohledu voličů a zvýšit tak svoji moc. To, že se jim podařilo zpochybnit existenci národních států, považuje pak za nejhorší z mnoha chyb a lží při vývoji EU.