Zprávy | Z archivu rubriky


Představení velkých hvězd před zaplněným hledištěm O2 areny slibuje středeční předehrávka 10. kola hokejové extraligy mezi Kladnem a pražskou Slavií. Středočeské derby by měl ozdobit start celkem šesti hráčů z NHL v čele s Jaromírem Jágrem, jehož soupeřem má kromě jiných být i jeho kamarád Roman Červenka. Příchod Jágra, Tomáše Plekance, Jiřího Tlustého a Marka Židlického dělá z Kladna nejatraktivnějšího soupeře v celé soutěži.

Martina Sáblíková obsadila deváté místo na mistrovství světa v cyklistické časovce. Titul na šampionátu v nizozemské provincii Limburg obhájila Němka Judith Arndtová, na niž česká rychlobruslařská hvězda ztratila dvě minuty.

Legendární oštěpařka Dana Zátopková ve středu slaví 90 let. Zúčastnila se slavnostního cenění sportovců Dukly Praha u ministra obrany Alexandra Vondry. Má za sebou náročné oslavy. Minulý týden strávila na Moravě střídavě v Rožnově pod Radhoštěm a Kopřivnici, kde se narodila, má přátele a je pochován Emil Zátopek. Dostala nepočítaně dárků, ani si je ještě nestihla prohlédnout. "Dám si decku modrého portugala a kouknu v klidu na to," plánovala. Dostala mimo jiné i let vrtulníkem. Nyní Dana Zátopková věnovala oštěpařce Barboře Špotákové medaili z ryzího zlata, kterou nechala vyrobit ještě se svým manželem Emilem v počtu čtyř kusů. Jednu má ona sama, jednu věnovala Železnému a poslední na svého majitele čeká.

Tuzemské likérky začaly ihned reagovat na omezení dovozu lihovin na Slovensko. Některé mění své výrobní plány a nahrazují původní výrobky zbožím pro jiné trhy. S pomocí oborového sdružení se zároveň snaží apelovat na evropské orgány kvůli zmírnění dosavadního zákazu prodeje v Česku. Legální výrobci si zároveň stěžují, že ačkoli řadu let upozorňují na černou výrobu, nakonec na to doplatí jen oni. Podle mediálního zástupce největší české likérky Stock Jiřího Janouška podlehly zřejmě slovenské státní orgány tlaku domácích výrobců lihovin, kteří se snaží využít situace. "Drtivá většina alkoholu z ČR je na Slovensku ve standardním spotřebitelském balení od renomovaných výrobců a tato známá jména nepředstavují pro slovenského spotřebitele žádné nebezpečí nebo problém," dodal. Problematický alkohol na Slovensku pocházel z internetového obchodu, což nemá podle Janouška souvislost se standardní distribucí. Názor Stocku podpořila i Potravinářská komora ČR.

Například likérka Jan Becher-Karlovarská Becherovka se již prostřednictvím Evropské konfederace výrobců lihovin (CEPS) obrátila na zástupce Evropské komise se žádostí o posouzení omezení obchodu s lihovinami. CEPS prý chápe závažnost situace a snahy české vlády ochránit zdraví svých obyvatel, obává se ale toho, že plošný zákaz prodeje všech lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent může celou situaci ještě zhoršit. Podle generálního ředitele likérky Anthonyho Schofielda současná situace vážně ohrožuje export a poškozuje pověst ČR v zahraničí. Sdružení v dopisu také žádá Evropskou komisi, aby pomohla české vládě při hledání řešení. Poslední vládní opatření, která zakazují prodej legálních produktů, pouze zvýší poptávku po nekvalitních lihovinách a podpoří černý trh, domnívá se CEPS.