Zprávy | Z archivu rubriky


První den po vydání zákazu prodeje nápojů s obsahem alkoholu přes 20 procent ukázal, že prodejci a restauratéři nařízení většinou dodržují. Policie v souvislosti s jedovatým alkoholem, který si vyžádal 19 lidských životů, dosud obvinila 19 lidí, z toho 12 v Moravskoslezském kraji. Hospitalizovaných přibývá, někteří jsou v kritickém stavu. Třinecká nemocnice oznámila, že dva pacienti, které přijala v pátek, byli otráveni metylalkoholem, muže s otravou přijala také boskovická nemocnice.

V souvislosti se zákazem prodeje a nalévání nápojů s obsahem alkoholu nad 20 procent od pátečního večera stovky policistů kontrolují obchody, restaurace a další provozovny v celé ČR. Na kontrolách se podílejí také hygienici, celníci či zástupci obchodní a potravinářské inspekce. Obchodníci i hostinští podle nich zákaz dodržují, kontroly však budou pokračovat. Například v Praze v noci na sobotu policie prověřila 1514 obchodů, restaurací a barů. V podnicích, v nichž popíjel muž, který od pátku leží s otravou ve Všeobecné fakultní nemocnici, policisté zabavili deset lahví alkoholu, u některých zřejmě někdo manipuloval s kolky. Na Znojemsku policisté v přístavku rodinného domku zabavili asi 1240 litrů neokolkovaných lihovin. "Šlo o více než 600 litrů rumu, 500 litrů vodky a desítky litrových lahví dalších destilátů," řekla policejní mluvčí Petra Vedrová. Na Novojičínsku byla odhalena nelegální stáčírna s 5000 litry podezřelého alkoholu, další tisíce listrů policisté nalezli na jiných místech severní Moravy.

Čeští tenisté hrají v semifinále Davisova poháru s Argentinou v Buenos Aires po pátečních dvouhrách nerozhodně 1:1 na zápasy. Radek Štěpánek nestačil na antuce na Juana Martína del Potra a s domácí jedničkou prohrál 4:6, 4:6 a 2:6. Vzápětí srovnal krok šestý hráč světa Tomáš Berdych, který už s Juanem Mónakem prohrával 1:2 na sety a 2:4, ale nakonec zvítězil 6:1, 4:6, 1:6, 6:4 a 6:4. "Necítil jsem se dobře uprostřed zápasu a mohl jsem jenom věřit sám sobě, že to dokážu ještě otočit, a povedlo se mi to," řekl Berdych po utkání v televizním rozhovoru. "Snažil jsem se vyhrávat bod za bodem a vrátit se ve čtvrtém setu do zápasu, což se mi povedlo a jsem šťastný," dodal.

Tenistka Lucie Hradecká porazila ve čtvrtfinále turnaje v Québeku osmnáctiletou Američanku Lauren Davisovou 6:4 a 6:2. Stříbrná olympijská medailistka ze čtyřhry bude hrát semifinále dvouhry na okruhu WTA podruhé v sezoně, předtím do něj postoupila v květnu v Madridu. Její soupeřkou bude Francouzka Kristina Mladenovicová, která stejně jako Davisová prošla v Québeku do hlavní soutěže z kvalifikace.

Jana Pechanová získala na mistrovství Evropy v dálkovém plavání v Itálii druhou bronzovou medaili. Po třetím místě ze středečního závodu na deset kilometrů byla třetí i na poloviční trati, na níž se plavalo s intervalovým startem. V Piombinu zvítězila domácí vytrvalkyně Rachele Bruniová, mistryně Evropy z pátečního závodu družstev, která zdolala pětikilometrový úsek za 1:00:56,9. S téměř minutovým odstupem byla druhá Řekyně Kalliopi Arauzuová, Pechanová na ni ztratila čtyři sekundy.

České házenkářky porazily v závěrečném utkání na přípravném turnaji O štít města Chebu v souboji účastnic prosincového evropského šampionátu Island 28:21 a s bilancí jedné výhry a dvou porážek se Slovenskem a Maďarskem obsadily konečné třetí místo. Turnaj ovládly Maďarky po dopoledním vítězství nad Slovenskem.

Čeští volejbalisté postoupili na mistrovství Evropy. Na kvalifikačním turnaji v Ostravě o tom rozhodl už zápas Chorvatsko - Rakousko, v němž Chorvatsko prohrává 0:2 a bodově už český tým nemůže v čele tabulky dostihnout.

České volejbalistky porazily v kvalifikaci mistrovství Evropy v Budaörsu Lotyšsko hladce 3:0. V tabulce skupiny F se posunuly na první místo, ale pokud Bulharky získají s domácím Maďarskem alespoň bod, zajistí si přímý postup na šampionát ony. České reprezentantky by v tom případě skončily druhé a čekala by je květnová baráž.

Fotbalisté Plzně jsou novými lídry nejvyšší soutěže. Rozhodla o tom jejich výhra 1:0 v duelu 7. ligového kola nad pražskou Spartou, která Západočechům přepustila vedení. Jeden z vrcholů sezony a přímý souboj o první místo rozhodl brankou z penalty ve 40. minutě domácí kapitán Pavel Horváth. Pokutový kop, nařízený po střetu domácího Limberského s Hušbauerem, však vzbudil vlnu emocí. Sparťané, kteří prohráli poprvé v tomto ročníku, se cítili být poškozeni.

Josef Váňa může usilovat o devátý triumf ve Velké pardubické. Po dubnové zlomenině stehenní kosti se legendární žokej vrátil k dostihům třetím místem ve čtvrté kvalifikaci na Velkou pardubickou s loňským vítězem Tiumenem. Společně by měli 13. října útočit na čtvrté prvenství ve slavném dostihu za sebou. Tiumen měl jako obhájce vítězství účast ve Velké pardubické jistou, devětapadesátiletý Váňa však musel absolvovat překážkový dostih, aby mohl ve vrcholu sezony startovat. Cenu společnosti A.S.A. dnes dokončili na třetím místě o devět délek za vítězným Roninem s žokejem Jaroslavem Myškou. Druhý doběhl Valldemoso s Dušanem Andrésem, třetí z loňského ročníku Velké pardubické.

Hokejista Jaromír Jágr by byl rád, kdyby sezona v NHL, kterou ohrožuje výluka, začala co nejdříve, protože ve 40 letech už v prestižní zámořské lize dlouho hrát nebude. Zároveň ale chápe postoj hráčů, kteří se nemohou shodnout s vlastníky klubů na nové kolektivní smlouvě. V případě vyhlášení výluky plánuje nastoupit co nejdříve za kladenský celek, jehož je majitelem.

Tenisové hvězdy Iveta Benešová a Jürgen Melzer jsou manželé. Česko-rakouská svatba se odehrála v pátek na zámku Laxenburg v Dolním Rakousku. Devětadvacetiletá Benešová řekla "ano" o dva roky staršímu Melzerovi zhruba po roční známosti, která podle všeho započala v období kolem jejich společného triumfu ve smíšené čtyřhře při loňském Wimbledonu.

V Jihlavě byly pohřbeny ostatky 12 německých obyvatel, které byly předloni vyzvednuty z masového hrobu na louce Budínka u Dobronína. Pietního aktu se zúčastnilo asi 200 lidí, mezi nimi desítky členů rodin zemřelých, kteří přijeli z Německa. Po mši v kostele sv. Jakuba byla rakev s ostatky lidí údajně ubitých na konci války revolučními gardami převezena na ústřední hřbitov, kde byla uložena do hrobu. Obřady nebyly rušeny žádným incidentem. Mši vedl v němčině duchovní Dieter Lang, hlavní promluva pak byla přečtena i v češtině. Podejme si ruce ke smíření "nad otevřeným hrobem Budínky", vyzval kněz, jehož rodina pochází ze Stonařova na Jihlavsku. Připomněl i válečné násilí, včetně Lidic. Slova o usmíření mezi Čechy a Němci zaznívala také v dalších projevech. Pohřbu se zúčastnila i spisovatelka Herma Kennelová, která poválečné události u Dobronína popsala v knize Bergersdorf.

V lokalitě Budínka byly kosterní pozůstatky tamních Němců, kteří byli údajně zavražděni, vyzvednuty na pokyn policie předloni v srpnu. Podle některých zpráv byli Němci na konci války ubiti lopatami a motykami. Antropologové to nepotvrdili. Policie případ stále ještě neuzavřela. V rakvi před oltářem byly uloženy kosterní pozůstatky 12 lidí, které se kriminalistům podařilo identifikovat podle vzorků DNA. Během mše lidé zapalovali před oltářem svíce za své zemřelé příbuzné. Jejich jména jsou i na kříži z mrákotínské žuly, který už stál u otevřeného hrobu na hřbitově. V němčině i češtině je na něm napsáno: V okolí Dobronína přišlo o život na konci května 1945 v poválečném chaosu sedmnáct mužů. Zástupce pozůstalých Johann Niebler uvedl, že byli drženi v provizorním vězení v Dobroníně, a pak se ztratili. Dva z nich jsou pochováni v Polné, další tři se podle něj ani teď nepodařilo dohledat.

Velké obchodní řetězce do rána stáhly všechen tvrdý alkohol z regálů a zablokovaly prodej alkoholu v pokladních systémech. Vyplývá to z vyjádření řetězců pro ČTK. Některé řetězce na stažení alkoholu nasadily noční směnu. Většina obchodníků zažila kontrolu policie, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a hygieniků. Podle bleskového průzkumu společnosti Mag Consulting pro ČTK přijdou české restaurace za každý den prohibice až o 200 milionů korun. "Celkové tržby za lihoviny se v pohostinství každý den pohybují mezi 300 a 350 miliony korun, část spotřeby ale konzumenti nahradili vínem a pivem, proto jsou ztráty menší," řekl ČTK analytik Mag Consulting Jaromír Beránek. Podle něj tak výrobci piva a vína budou ze zákazu profitovat nejvíc.

Výrobci alkoholu, potravináři a obchodníci už v pátek bezprostředně po vyhlášení zákazu nařízení kritizovali. Podle nich zákaz posílí černý trh s alkoholem. "Vina za stávající situaci je tak jednoznačně kladena na legální výrobce, ačkoliv je více než zřejmé, že v tomto případě selhaly kontrolní orgány ministerstva financí a ministerstva zdravotnictví, které svým nekonáním umožnily dovoz metanolu a jeho nelegální zpracování na území ČR," řekla mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová. Také prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka uvedl, že úplný zákaz prodeje a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území Česka je neadekvátní. Kdo alkohol skutečně bude chtít, vždycky si ho sežene z nelegálních zdrojů. Zákazníci se podle něj mohou začít obracet na takzvaný garážový prodej.