Zprávy | Z archivu rubriky


Obviněný poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD) nemůže být propuštěn z vazby na kauci. Rozhodl o tom v úterý Krajský soud v Praze, sdělila ČTK jeho mluvčí Zuzana Steinerová. Odvolací senát podle ní vyhověl stížnosti státního zástupce a zrušil rozhodnutí Okresního soudu Praha-východ, který připustil jako možnou finanční záruku ve výši 14 milionů korun. Se srpnovým verdiktem okresního soudu nesouhlasil žalobce ani Rath. Poslanec namítal, že je stanovená čtrnáctimilionová kauce příliš vysoká. Podle státního zástupce by neměla být přípustná žádná finanční záruka. Nadále totiž prý panuje obava, že by bývalý hejtman mohl utéct a že by mohl pokračovat v trestné činnosti. "Tříčlenný soudní senát přisvědčil námitkám státního zástupce a nevyhověl námitce obviněného," uvedla Steinerová. "Rozhodnutí soudu jsme zatím neobdrželi, takže se k němu nebudu vyjadřovat," řekl ČTK jeden z Rathových obhájců Adam Černý. Případ se nyní vrací k okresnímu soudu, který bude o žádosti poslance znovu rozhodovat. Nyní však bez možnosti vyměřit za možné propuštění na svobodu kauci. Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Minulý týden sněmovna rozhodla, že ho vydá ke stíhání i kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Na otravu metylalkoholem zemřelo v České republice už osm lidí. Více než dvacet dalších je v nemocnicích. Řada z nich je v kritickém stavu, jsou v umělém spánku a zřejmě budou mít trvalé následky. Situací se bude ve středu zabývat i vláda, premiér Petr Nečas chce od ministrů zdravotnictví, vnitra a zemědělství slyšet informaci o přijatých opatřeních, která by měla zabránit dalším úmrtím. Po celé zemi se rozběhly kontroly hygieniků, zemědělské a potravinářské inspekce i celníků. Zdroj lihovin s metylalkoholem se však zatím najít nepodařilo. Na severu Moravy zemřeli čtyři lidé, dva další v úterý podlehli otravě na Přerovsku. Muž z Příbramska v pondělí zemřel ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a obětí metylalkoholu je s největší pravděpodobností je žena z Fryštáku na Zlínsku, která zemřela v sobotu. Dva lidé po požití alkoholických nápojů zemřeli také v minulých dnech ve městě Kielce na jihovýchodě Polska. Moravské kraje svolávají krizové štáby, zasedl už ve Zlínském kraji, ve středu se sejde jihomoravský a bude jednat Bezpečnostní rada Olomouckého kraje. O svolání krizového štábu uvažuje i moravskoslezský hejtman.

Premiér Nečas chce ve středu na jednání vlády slyšet od ministrů zdravotnictví Leoše Hegera, vnitra Jana Kubiceho a zemědělství Petra Bendla informaci o opatřeních přijatých k zamezení dalším tragickým úmrtí na otravu metylalkoholem. Podle ČSSD by v souvislosti s otravami metylalkoholem měli rezignovat ministři financí, zemědělství, průmyslu a obchodu a zdravotnictví. Na mimořádné kontroly v restauracích a dalších stravovacích provozech kvůli metanolu nasadila hygienická služba zhruba 200 lidí. Kontrolují původ alkoholu, ověřují doklad o jeho nabytí. Jen v úterý dopoledne provedli 24 kontrol. Celkem bylo od 6. do 11. září v ČR provedeno 43 kontrol. Ministerstvo zdravotnictví chce také zakázat v připravovaném zákoně o ochraně před škodami způsobenými návykovými látkami prodej alkoholu na stálých tržištích. V nejpřísnější variantě by tvrdý alkohol byl k dostání jen v kamenných obchodech.

Ekonom Jan Švejnar nebude v přímé volbě kandidovat na prezidenta. Oznámil to v úterý v tiskovém prohlášení. Uvedl, že chce pokračovat ve své akademické a poradenské činnosti. Švejnar, který se o prezidentský post ucházel už v roce 2008, kdy hlavu státu vybíral parlament, byl podle průzkumů veřejného mínění jedním z favoritů blížících se voleb. Tímto prohlášením ukončil několikaměsíční váhání kolem své kandidatury. "V reakci na četné dotazy oznamuji, že jsem se rozhodl neúčastnit této volby prezidenta České republiky," uvedl Švejnar ve stručném prohlášení. Chce se prý ale dále podílet na veřejném životě země. Pokračovat chce ve své práci na Univerzitě Karlově, v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR a ve správních radách podniků a neziskových organizací. Švejnar působí také jako ředitel prestižního Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. "Rád bych touto cestou poděkoval spoluobčanům, kteří mi vyjádřili podporu ať už osobně anebo v průzkumech veřejného mínění, jakožto i sponzorům, kteří mi nezištně nabídli finanční pomoc pro případnou kampaň," dodal v tiskovém prohlášení.

"Je mi líto, že nabídka pravicových kandidátů se odstoupením Jana Švejnara poněkud zúžila," komentoval Švejnarův krok někdejší premiér a jeden z favoritů přímé volby Miloš Zeman. Švejnar by podle něj pro pravici byl dobrý kandidát stejně jako Jan Fischer či Vladimír Dlouhý. Podle sociologa a ředitele společnosti Factum Invenio Jana Herzmanna bude ze Švejnarova rozhodnutí profitovat nejvíce právě Jan Fischer. "My máme naměřeno, co by se mělo stát. Čekáme, že příznivci Jana Švejnara přijdou k volbám, nesníží se tedy očekávaná účast. Své hlasy rozdělí mezi kandidáty, kteří jsou vnímaní jako nezávislí, nestraničtí," vysvětlil ČTK. Asi dvě třetiny by jich měl získat Fischer, menší část Švejnarových příznivců zřejmě podpoří Zemana či Dlouhého.