Zprávy | Z archivu rubriky


Vládní koalice nedokázala ve Sněmovně přehlasovat Senátní veto a neprosadila vládní stabilizační balíček, který zejména zvyšuje daň z přidané hodnoty. Chyběly hlasy šesti rebelujících poslanců ODS, kteří hlasovali proti. Zákon tak ukončil svoji legislativní pouť. Vláda ale chce předložit totožný návrh znova a spojit s ním hlasování o důvěře. Dnešním dnem utrpěl kabinet po dvou letech vládnutí ve Sněmovně první vážný neúspěch. Až doteď Sněmovna všechny vládní reformní zákony schvalovala. Koalice dala dohromady pro podporu návrhu jen 94 hlasů místo nutných 101 hlasů. Kabinet chce předložit totožný návrh a spojit s ním vyjádření důvěry vládě, jak mu umožňuje ústava. Stalo by se tak poprvé v historii českých vlád.

Vládní stabilizační balíček měl vládě pomoci snížit schodky veřejných rozpočtů a sestavit návrh rozpočtu na příští rok se schodkem pod tři procenta hrubého domácího produktu. Obsahoval nejen zvýšení DPH, ale i solidární zdanění lidí s příjmy nad zhruba 100.000 korun měsíčně, zemědělcům omezoval a rušil vratku části spotřební daně z nafty a sjednocoval sociální dávky na bydlení.

Novým vládním návrhem se Sněmovna bude moci zabývat deset dnů po jeho předložení. Schvalování novely by se ale mohlo protáhnout až do začátku prosince. Poslanec Petr Tluchoř opět vystoupil s kritikou balíčku. Koaliční poslanci pro něj měli podle něj hlasovat z donucení. Zásadním problémem balíčku je, že nepřináší žádnou vizi. Vládu obvinil, že rezignovala na snižování výdajů a místo systémových reforem sahá nesystémovému škrtání. Předsedkyně klubu VV Kateřina Klasnová řekla, že nezvednout ruku pro balíček neznamená pád vlády. Balíček by podle ní znemožnil ekonomický růst, oslabil koupěschopnost a z nákupů za hranicemi by se stal národní sport.

Hned několik ukázek spolupráce českých bezpečnostních složek se zahraničními kolegy uvidí 22. a 23. září návštěvníci letošních Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy. Mezi nejatraktivnější bude patřit zásah české a polské protiteroristické jednotky. ČTK to řekl šéf sdružení Jagello 2000, které je hlavním organizátorem akce, Zbyněk Pavlačík. "Co přesně protiteroristické jednotky z Česka a Polska předvedou, bude překvapení. Mohu jen říci, že se bude jednat o společný zásah za podpory polského vrtulníku a pro diváky to bude velmi atraktivní," řekl Pavlačík. Uvedl, že polská jednotka se představí jen v Česku, protože v Polsku se žádná podobná akce nekoná. Mezinárodní spolupráci ukážou i celníci. Návštěvníci se mohou těšit na společnou ukázku v podání české Celní správy a slovenské Jednotky služobních zákroků, uvedl Pavlačík. Svou činnost předvede i mobilní dohled Celní správy ČR, mezi jehož činnost patří pátrání po zboží uniklém dohledu celních orgánů, kontrola přeshraniční přepravy odpadů, ale i kontrola stanovených dob řízení a odpočinku řidičů. Návštěvníci uvidí celní protidrogovou jednotku a služební kynology. Na diváky čeká také řada atraktivních leteckých ukázek, mimo jiné průlet legendárního bombardéru B-52H Stratofortress, vystoupení akrobatických skupin nebo unikátní ukázka tankování letadla za letu.

Zemědělské odbory vyzvaly v úterý své členy, odboráře jiných svazů i všechny ostatní pracovníky, aby se zapojili do generální stávky na protest proti vládní politice. Začít by podle nich měla 27. září ve 12:00 a trvat by měla dvě hodiny. ČTK o tom informovalo vedení zemědělských odborů, které se v úterý na výzvě shodlo na svém jednání. Zemědělské odbory jsou členem druhé největší centrály v ČR - Asociace samostatných odborů (ASO). Největší odborová centrála v zemi s několika stovkami tisíc členů - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) - o výzvě zatím nemá podrobnější informace. "Očekáváme, že odborový svaz zemědělství bude mít snahu s ČMKOS komunikovat a jednat o spolupráci," řekl ČTK člen vedení konfederace a předák nejsilnějšího odborového svazu KOVO Josef Středula. Podle něj by tak nyní bylo "jakékoliv vyjádření souhlasu či odmítnutí" k případné stávce předčasné. Vedení ČMKOS se má sejít 17. září. "Cílem stávky je vyjádřit hlubokou nespokojenost a nesouhlas s politikou vládní koalice," uvedl předák ASO a současně šéf zemědělských odborů Bohumír Dufek. Podle něj se vláda "pasovala do role spasitele země", přitom Česku ale svými kroky škodí. Jmenoval zvyšování daní a jeho dopad na lidi s nízkými příjmy, rodiny s dětmi, důchodce a postižené. "Strašení Řeckem či poukazování na země, kde jsou na tom ještě hůř než my, je jen tragikomickou zástěrkou," míní odborář. Podle něj se kabinet chce jen udržet u moci.