Zprávy | Z archivu rubriky


Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zahájila trestní řízení v případu úniku hovoru ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) policejnímu vyšetřovateli kauzy nákupu letounů CASA Jiřímu Mazánkovi do týdeníku Respekt. Podezírá některého z policistů ze zneužití pravomoci úřední osoby, řekla ČTK mluvčí inspekce Radka Sandorová. Kalousek již dříve potvrdil, že s Mazánkem hovořil, jakýkoliv nátlak na policistu, o kterém sám vyšetřovatel mluvil, ale odmítl. Ohradil se také proti tomu, že měl on sám kriminalistovi sdělit, že u policie končí. Podle Kalouska jde o pomluvu a nepravdivé tvrzení a inspekce by měla zjistit, jak tvrzení vzniklo a jakým způsobem proniklo na veřejnost. Podle Sandorové se inspekce v tomto případě nezabývá tím, zda bylo vyšetřovateli vyhrožováno. Kalousek také inspekci požádal, aby prověřila informace týdeníku Respekt, podle něhož se ještě před ministrovým telefonátem snažil člověk spojený s jeho úřadem detektivovy nadřízené na neveřejné schůzce v centrále protikorupční policie přesvědčit o nevině bývalé místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09). Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec však v neděli v České televizi uvedl, že k takovéto schůzce podle dosavadního vnitřního prošetřování útvaru nedošlo. Ani GIBS se tímto podle Sandorové nezabývá. Inspekce se v pátek na základě podnětu ministra vnitra Jana Kubiceho začala zabývat také třemi hovory Kalouska policejnímu prezidentovi Petru Lessymu. Ministr se ale s šéfem policie pře o obsah hovorů. Lessy tvrdí, že mu Kalousek volal kvůli kauze CASA. Kalousek zase, že s ním hovořil o pořízení nových policejních passatů. Lessy je kvůli tomu ochoten podstoupit vyšetření na detektoru lži.

Symbolicky pod zamračenými mraky odletěli v pondělí na olympiádu do Londýna vládním speciálem z vojenského letiště v Kbelích první čeští sportovci a s nimi plno materiálu včetně lodí. Do dějiště her se vydali všichni vodní slalomáři v čele s kajakářkou Štěpánkou Hilgertovou, jíž čeká šestá účast pod pěti kruhy, a deblkanoisty Jaroslavem Volfem a Ondřejem Štěpánkem, kteří budou obhajovat stříbrné medaile z Pekingu.

Sportovní fanoušci mají poslední možnost získat na českém území jednotlivé vstupenky na letní olympijské hry v Londýně, které začnou 27. července. Český olympijský výbor (ČOV) uvolňuje do volného prodeje poslední lístky a pro jejich nákup vyhlásil jediné pravidlo - uspěje rychlejší zájemce. Mezi poslední volnými vstupenkami jsou mimo jiné i ty na atraktivní sporty z českého pohledu - na atletiku, vodní slalom, basketbal či plážový volejbal.

Fotbalisté Plzně mají pro nadcházející sezonu ty nejvyšší cíle. Chtějí nejen postoupit do Evropské ligy z předkol, ale také bojovat o co nejvyšší umístění v české lize. Trenér Pavel Vrba věří, že i přes odchody reprezentantů Václava Pilaře a Milana Petržely se povedlo posílit tak, aby byl tým minimálně stejně kvalitní jako v minulém ročníku. Plzeň se v posledních třech sezonách zařadila mezi nejlepší české celky a i v nové sezoně to chce potvrdit.

Fotbalisté Liberce v úterý jako první český tým vstoupí do nového ročníku evropských pohárů. Tuzemský šampión odstartuje doma úvodním duelem druhého předkola Ligy mistrů proti kazašskému Šachťoru Karaganda svůj třetí pokus o proniknutí do základní skupiny nejprestižnější klubové soutěže a touží získat nadějný náskok pro nepříjemnou odvetu v daleké střední Asii, která je na programu za týden.

Český reprezentační házenkář Filip Jícha prodloužil smlouvu s Kielem, v týmu německého mistra bude hrát až do června 2016. Součástí dohody je podle oficiálních stránek klubu i opce na další rok. Finanční podmínky nového kontraktu zveřejněny nebyly. Třicetiletý Filip Jícha, který v minulé sezoně pomohl Kielu k vítězství Lize mistrů, bundeslize a Německém poháru, podepsal novou smlouvu v neděli před zahájením klubové přípravy na nový ročník. Nejlepší házenkář světa z roku 2010 měl prý nabídky i z jiných velkých klubů.