Zprávy | Z archivu rubriky


Tisíce lidí přišly v sobotu po poledni v centru Prahy vyjádřit podporu sexuálním menšinám. Duhovým průvodem, v němž nechyběly alegorické vozy, duhové vlajky a extravagantní převleky, vyvrcholil druhý ročník festivalu Prague Pride, který má posílit respekt k jinakosti a podpořit toleranci. Pochod došel za zvuků hudby z Václavského náměstí na Střelecký ostrov, kde je na programu koncert. Již před začátkem průvodu proti němu protestovaly v centru města desítky ultrakonzervativců a mladých křesťanských demokratů. Vážnější konflikty policie nezaznamenala. Průvod se za zvuků hudby naplno roztančil kolem 13:30, kdy se jeho čelo ozdobené obří duhovou bránou vydalo směrem na Můstek. Zhruba o hodinu později už téměř celý průvod došel na Střelecký ostrov. Podle policistů v něm šlo zhruba deset tisíc lidí. Předvedeno bylo sedm lidí pro podezření z přestupku, zejména kvůli verbálním útokům a chybějícím dokladům totožnosti, sdělil ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. "Jsem tu kvůli toleranci a abych se pobavila," řekla ČTK Pražačka Petra, která na karneval přišla se svou přítelkyní. Podobně hovořili i další účastníci pochodu. "Chci si užít hezký den, bude to veselý průvod a dobrý koncert," řekl ČTK Pavel, který rovněž na akci zamířil se svým přítelem. "Necítím se nijak odstrkovaný, ale stále jsou v Česku oblasti, kde není situace homosexuálů jednoduchá, například pokud někdo z páru má děti, nebo je chtějí adoptovat," řekl.

Flašinetáři z Česka i zahraničí v sobotu obsadili se svými historickými hudebními stroji Pekařov na Šumpersku. Jeho zákoutími po celý den zněly lidové popěvky, ale i šansony či hudební šlágry z doby první republiky. Třetí ročník mezinárodního setkání si nenechali ujít flašinetáři ze Švýcarska či Francie. Do malé osady na Šumpersku dorazili v historických krojích či dobovém oblečení. "Přijelo 23 účastníků, jsou mezi nimi flašinetáři, kteří jezdí pravidelně ze Švýcarska, Francie i Slovinska, ale i účastníci z Polska, Německa a čeští flašinetáři. Na podobné akce většina z nich jezdí pravidelně, samozřejmostí je pro ně i historický oděv. Náš festival je součástí turné mezi Libercem, Pekařovem a Brnem," řekl ČTK Martin Černohous z občanského sdružení Obnova kulturního dědictví údolí Desné, které setkání flašinetářů na Pekařovské pouti pořádá. Do malé osady na Šumpersku, kterou zachránili před zánikem před lety tamní chalupáři, přijela zhruba tisícovka lidí z širokého okolí. Z hudebních pásem ve flašinetech poslouchali německé i české písně či šansony. Atmosféru dávno zašlých časů přijel lidem do Pekařova připomenout i šedesátiletý Jan Bondra z Prahy. "První flašinet jsem si pořídil tak před 30 lety, ale teprve šestý rok chodím hrát. Na nátlak známých jsem překonal ostych a stydlivost. Dostanu se tak na zajímavá místa a beru to jako relax," řekl ČTK flašinetář.

Policie dopadla muže z Ostravy, který shromažďoval zbraně a výbušniny a chystal se je zřejmě použít. Muž podle kriminalistů sympatizoval s norským vrahem Andersem Breivikem a podle dosavadních výsledků vyšetřování připravoval odpálení větší bomby. Při činu se asi chtěl vydávat za policistu, pořídil si totiž i části policejních uniforem. Za odpálení jedné bomby byl navíc před časem i odsouzen. Policie tyto informace zveřejnila na tiskové konferenci. Muž byl obviněný z obecného ohrožení a nedovoleného ozbrojování. Soud vyhověl návrhu státního zástupce a uvalil na stíhaného vazbu, sdělila ČTK mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Sympatie s norským vrahem, který loni v červenci pumovým výbuchem v Oslu připravil o život osm lidí a následně na ostrově Utöya postřílel 69 účastníků tábora sociálnědemokratické mládeže, policie odvodila od toho, že jméno pravicového extremisty devětadvacetiletý muž používal při elektronické komunikaci. Podrobnosti k tomu ale vyšetřovatelé zatím nechtějí sdělit. "Při domovní prohlídce jsme kromě střeliva, zbraní a výbušnin zajistili i výpočetní techniku. Další informace budeme mít po jejím prozkoumání," řekl na dotaz ČTK šéf ostravských kriminalistů Radovan Vojta. Policisté podle nich velmi nebezpečného muže zatkli ráno 10. srpna. Večer před tím se dozvěděli o skladišti zbraní a výbušnin. Do akce povolali i pražský Útvar rychlého nasazení. Obávali se totiž, že v bytě v panelovém domě, kde muž žil, je nastražena bomba vyrobená z letecké pumy. Tu byl podezřelý údajně schopen odpálit i na dálku a policisté muže zadrželi tak, aby to udělat nemohl. Na místě byli pyrotechnici, policie také v oblasti rušila signál mobilních telefonů. Odpalovací zařízení muž u sebe měl.

Premiér Petr Nečas (ODS) by neměl kritikům zvyšování daní sprostě nadávat, vyhrožovat a nutit poslance, aby v této věci hlasovali v rozporu s dlouhodobým programem ODS. ČTK to sdělil poslanec ODS a Nečasův vnitrostranický kritik Petr Tluchoř. Reagoval tak na Nečasova slova v Lidových novinách. Premiér podle listu také naznačil, že by vláda mohla rozhodnutí o vyšších daních spojit s vyjádřením důvěry vládě. "Místo věcné diskuse nazvat všechny kritiky zvyšování daní ekonomickými debily, to není důstojné premiéra ČR. Přitom mezi těmi ekonomickými debily jsou kromě řady členů ODS včetně mě i prakticky všichni ekonomičtí experti a rovněž prezident, ekonom a dlouholetý bývalý předseda vlády a ODS Václav Klaus," reagoval na Nečasova slova Petrr Tluchoř. Zvýšení DPH se nelíbí kromě něj i některým dalším poslancům ODS. Výhrady už dříve dal najevo poslanec Boris Šťastný, podle Lidových novin se nelíbí ani předsedovi rozpočtového výboru Pavlu Suchánkovi. Vláda navíc v této věci nemůže spoléhat ani na podporu bývalých občanských demokratů Pavla Béma a Michala Doktora. Petr Tluchoř zatím neoznámil, zda svůj hlas vládnímu balíčku znovu dá. O svém postoji prý teprve rozhodne. "Zvyšování daní v době krize nefunguje, dusí ekonomiku a navíc je v rozporu s programem a sliby ODS. Přijde mi poněkud vyděračské, aby předseda vlády a ODS takto brutálně nutil poslance hlasovat v rozporu se vším, co ODS dvacet let prosazovala," uvedl Petr Tluchoř. Místo "hlasitého křiku, sprostých slov a vyhrožování" by podle něj měl Petr Nečas připustit v ODS debatu nad zásadními politickými kroky.