Zprávy | Z archivu rubriky


V Londýně se bude o víkendu rozdělovat zbývajících 47 sad medailí a přinejmenším čtyřikrát budou mít čeští sportovci šanci ještě rozšířit svou dosavadní sbírku. Asi nejblíže k tomu má oštěpař Vítězslav Veselý, který by mohl v sobotním finále napodobit zlatou Barboru Špotákovou. Dosavadní výsledky ho staví do role největšího favorita. V závěru atletického programu se představí v sobotu chodkyně Lucie Pelantová a v neděli maratonec Jan Kreisinger. Šanci postoupit do finále má čtvrtkařská štafeta žen.

Posledními českými olympioniky, kteří vstoupí do soutěží na hrách v Londýně a k nimž bude celá výprava vzhlížet s medailovými nadějemi, budou bikeři Jaroslav Kulhavý, Jan Škarnitzl a Ondřej Cink. Především od Kulhavého se v neděli na závěr her očekává útok na nejvyšší stupně. Podobné je to i v případě Kateřiny Nash, která se představí o den dříve.

Stříbrná olympijská medailistka ve čtyřhře Andrea Hlaváčková draží část své výbavy z londýnského turnaje na internetu. Výdělek aukce chce šestadvacetiletá tenistka věnovat dětskému stacionáři pro postižené děti v Plzni.

Sparťanský záložník Josef Hušbauer byl poprvé nominován do seniorské reprezentace. Pro přípravný zápas na Ukrajině nahradil zraněného Jaroslava Plašila z francouzského Bordeaux. Čeští fotbalisté se ve Lvově v generálce před startem kvalifikace o mistrovství světa představí ve středu. Třicetiletý Plašil, účastník tří mistrovství Evropy a jednoho světového šampionátu, se trenérovi Michalu Bílkovi omluvil kvůli problémů s Achillovou šlachou. Informovaly o tom internetové stránky fotbalového svazu.

Fotbalisté pražské Sparty si zahrají ve 4. předkole Evropské ligy. Stačila jim k tomu ve čtvrtek domácí remíza 2:2 s Admirou Mödling v odvetě 3. předkola, neboť před týdnem Pražané na rakouské půdě vyhráli 2:0. Letenské dvěma brankami zachránil útočník Léonard Kweuke. Sparta se soupeře pro 4. předkolo dozví při dnešním losování v Nyonu.

Fotbalisté Mladé Boleslavi si ve skupině Evropské ligy nezahrají. V odvetě 3. předkola na svém hřišti podlehli favorizovanému Twente Enschede stejně jako v prvním utkání 0:2 a v soutěži letos končí. Za hosty se už v prvním poločase prosadili Nacer Chadli a Leroy Fer, kteří skórovali i před týdnem v Nizozemsku. Středočeši tak zopakovali loňské vyřazení v předposledním předkole EL.

ČSSD i církve by měly v debatě o církevních restitucích zmírnit hlas. Uvedl to prezident Václav Klaus. Sociální demokraté podle něj hrají s tímto tématem politickou hru, kterou občané sami vyhodnotí. Církev na kampaň podle něj zareagovala velmi ostře. "Já vím, že se tím cítí ohrožena, ale oběma stranám bych doporučoval jisté zmírnění hlasu," řekl prezident. Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí ve čtvrtek ostře zkritizovaly ČSSD za kampaň proti chystaným církevním restitucím. Podle nich je způsob, jakým sociální demokracie vede předvolební boj, "nekultivovanou a nekulturní cestou ohrožující samotnou podstatu demokracie". Kampaň přirovnaly k nacistické a komunistické propagandě. Ostrou reakci církví vyvolal například billboard, na němž je nápis ODS a TOP 09 chtějí darovat církvím 134 miliard u obrázku modré ruky dávající vak druhé ruce, zřejmě duchovního. Sociální demokraté se proti kritice ohradili. ČSSD podle svého předsedy Bohuslava Sobotky nechce vést kampaň proti církvím. Billboardy podle něj míří proti způsobu, kterým chtějí vládní ODS a TOP 09 církvím zabavený majetek kompenzovat a vracet.

Mladí křesťané z celostátního setkání mládeže ve Žďářu nad Sázavou vyjádřili podporu zástupcům České biskupské konference (ČBK), Ekumenické rady církví (ERC) a Federace židovských obcí, kteří usilují o majetkové narovnání církví. Soudí, že mají konstruktivní přístup a věcnou argumentaci. Napsali to ze Žďáru v otevřeném dopise předsedovi ČSSD Bohuslavovi Sobotkovi.