Zprávy | Z archivu rubriky


Česká biskupská konference (ČBK), Ekumenická rada církví (ERC) a Federace židovských obcí dnes ostře zkritizovaly ČSSD za její kampaň proti chystaným církevním restitucím. Podle nich je způsob, jakým sociální demokracie vede předvolební boj, "nekultivovanou a nekulturní cestou ohrožující samotnou podstatu demokracie". Kampaň ve společném prohlášení přirovnaly k nacistické a komunistické propagandě. "Způsob nevěcného vedení argumentace a demagogická útočná kampaň České strany sociálně demokratické, vedená mimo jiné i pomocí billboardů, vytvářejí ve společnosti atmosféru neopodstatněné závisti a nenávisti nejen vůči církvím a náboženským společnostem, ale i vůči občanům jako takovým," uvedly církve. V prohlášení církví stojí, že předvolební propaganda sociální demokracie útočí slovníkem obou někdejších totalit. "Pamětníci mohou potvrdit, že si nezadá s neblahými antisemitskými a antiklerikálními plakáty 'třetí říše', na rudo přetřenými gottwaldovskými ideology," uvedli šéf ČBK Dominik Duka, předseda Federace židovských obcí Jiří Daníček a předseda ERC Joel Ruml.

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka kritiku odmítl, slovy církevních představitelů je strana pobouřena. Podle Sobotky je ČSSD demokratickou stranou, která si váží náboženského vyznání, náboženských svobod a role církví. Nesouhlasí ale s vládním řešením majetkového vyrovnání, které se neopírá o společenský konsenzus. Představitelé církví by podle ČSSD neměli směšovat respekt k náboženským svobodám s debatou o rozdělení majetku z veřejných zdrojů. Podle místopředsedy sociální demokracie Lubomíra Zaorálka by si arcibiskup Dominik Duka měl nastudovat literaturu o druhé světové válce, aby příště nepronášel nepřijatelné výroky. Uvedl, že zatímco role katolické církve v době války není vyjasněná, řada sociálních demokratů za svoje postoje v době nacistické okupace položila život. Předlohu již schválila sněmovna, v Senátu, kde má převahu opozice, narazí. Nejspíš se pak vrátí do dolní komory, kde bude potřeba k přehlasování senátního veta 101 hlasů.

Okresní soud v Ostravě-Porubě dnes zapsal žádost stavebního úřadu o exekuční vystěhování domů v ghettu v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze a přidělil ji konkrétnímu soudci. Ten nyní spis prostuduje, přičemž nemá žádný termín, dokdy musí rozhodnout. ČTK to řekl místopředseda soudu Jaroslav Rakošan. "Jde o návrh na soudní výkon rozhodnutí, kde není zákonem stanovená žádná lhůta, dokdy se má rozhodnout," řekl Rakošan. Soudce podle něj prostuduje, zda má žádost dostatečné podklady, případně vyzve k jejímu doplnění. Pak určí, zda nařídí soudní jednání, nebo rozhodne bez něj. Stavební úřad minulý pátek nařídil obyvatelům, aby se ze zchátralých domů vystěhovali, protože pobyt v budovách je životu nebezpečný. K tomu obyvatele vyzval i Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží budovy patří. Okolo 140 lidí, mezi nimiž je mnoho dětí, se vystěhovat odmítlo, místo toho v domech, které jsou ještě obydlené, začali dělat drobné opravy. Žijí tam převážně Romové. V domech je dlouhodobě nefunkční kanalizace, kromě toho tam už dva týdny neteče voda. Lidem ji vozí cisterna. Problémy s kanalizací, jejíž vlastnictví není vyjasněné, byly podle Roztočila důvodem, proč domy nemohl opravit.

Aktivista Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, který obyvatelům ghetta pomáhá, dnes řekl, že se rozhodli, že se pustí do záchrany čtyř nejméně poškozených obydlených domů. "Připravují se na to, že zítra (v pátek) začnou čistit jímky. Romské rodiny se rozhodly, že za svůj domov budou bojovat. Ty domy mají i historický význam, před válkou tu žili Židé, kteří byli v prvním transportu z Ostravy," řekl Vishwanathan.