Zprávy | Z archivu rubriky


Několik desítek lidí si přišlo do katedrály svatého Víta na Pražském hradě vzpomenout na kardinála Františka Tomáška, který zemřel přesně před 20 lety. Vzpomínkovou mši sloužil jeden z Tomáškových následovníků, pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. V lavicích zasedly či po stranách hlavní lodi mši přihlížely sestry různých řádů a kongregací. Právě současný pražský arcibiskup společně s kardinálem Miloslavem Vlkem věnovali na Tomáškův hrob v katedrále věnec s nápisem "Statečnému předchůdci". František Tomášek byl jedním z význačných představitelů protikomunistického odboje a mravní autoritou přesahující katolické společenství. Sám osobně pocítil teror nacistů i diktaturu komunistů. Už za svého života se stal symbolem boje za nejen náboženskou svobodu své země.

V roce 1949 byl Tomášek v 50 letech vysvěcen na biskupa bez souhlasu tehdejších státních úřadů. Bezprostředně poté následovala kalvárie internace a nucených prací. Tři roky prožil v pracovním táboře v želivském klášteře a teprve v roce 1954 se mohl vrátit ke svému kněžskému povolání. Od roku 1974 byl Tomášek po léta jediným veřejně působícím biskupem v Čechách a do roku 1987 i na Moravě. V červnu 1977 ho papež Pavel VI. jmenoval kardinálem a v prosinci téhož roku arcibiskupem pražským a primasem českým. Významným a dodnes připomínaným činem kardinála Tomáška bylo v roce 1987 jeho vyhlášení Desetiletí duchovní obnovy národa jako přípravy na milénium smrti svatého Vojtěcha. Velký podíl měl na svatořečení Anežky Přemyslovny na podzim 1989, které se stalo v počátcích listopadové revoluce manifestací jednoty české společnosti. Po odchodu z aktivní služby v březnu 1991 žil kardinál v ústraní Arcibiskupského paláce v Praze až do 4. srpna 1992, kdy v 93 letech zemřel na srdeční selhání komplikované zánětem plic.

Kolem 140 lidí, převážně Romů, stále zůstává v ghettu Přednádraží v Ostravě-Přívoze, které měli podle nařízení stavebního úřadu v sobotu opustit. Je mezi nimi velké množství dětí. Lidé se snaží domy částečně opravit, chtějí usilovat o to, aby úřad své rozhodnutí změnil. ČTK to dnes řekl aktivista Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, který obyvatelům ghetta pomáhá. V pondělí se podle něj obyvatelé ghetta chystají sdělit stavebnímu úřadu, že určité vytýkané závady odstranili, a požádají, aby úřad zrevidoval své rozhodnutí a vydal nové stanovisko. Majitel společnosti Domy Přednádraží, které budovy patří, Oldřich Roztočil řekl, že lidi vyzval, aby domy opustili. Odmítli to ale udělat. "Čekal jsem, že přijdou minimálně úředníci, když v pátek tvrdili, že je to tu životu nebezpečné a muselo se to zavírat ze dne na den, ale nepřišel nikdo," řekl Roztočil. Mluvčí radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková řekla, že úředníci půjdou zkontrolovat, zda jsou domy vyklizené, v pondělí.

Stavební úřad rozhodl o uzavření domů v pátek, na vystěhování dostali jejich obyvatelé jeden den. Původně v ghettu žilo asi 200 lidí, část se jich už ale odstěhovala na ubytovnu. Ze zbylých obyvatel podle Roztočila pouze dvě rodiny mají platné nájemní smlouvy. Ostatním nájemníkům už smlouvy skončily, další lidé tam žili načerno. Někteří lidé tam ale bydlí i přes 30 let. V domech je dlouhodobě nefunkční kanalizace. Už týden lidem v bytech neteče voda, dováží ji cisterna. Porouchaná kanalizace, o které není jasné, komu vlastně patří, je podle Roztočila důvodem, proč nemohl domy opravit.

S vystěhováním nesouhlasí zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. Tento krok je podle ní krajním a jen přechodným řešením. "Pokud se tak vysoký počet sociálně slabých pouze přemístí do ubytoven a nebude na to navazovat intenzivní sociální práce s nimi, můžeme se podobných problémů dočkat brzy opakovaně," oznámila v tiskovém prohlášení. Vládní Agentura pro sociální začleňování chce městu pomoci najít dlouhodobé bydlení pro vystěhované.

České basketbalistky si zahrají čtvrtfinále olympijských her v Londýně. V závěrečném utkání základní skupiny A porazily Angolu 82:47 a se dvěma výhrami z pěti duelů obsadily čtvrté místo. Hlavní zásluhu na tom mají Eva Vítečková (19 bodů) a Michaela Zrůstová (20 bodů). Češky mezi osm nejlepších celků na hrách postoupily potřetí za sebou, o premiérovou účast v semifinále si zahrají v úterý s Francií, vítězem skupiny skupinu B.

Obhájce zlata David Kostelecký je v polovině kvalifikace trapu na olympijských hrách desátý, Jiří Lipták figuruje na devátém místě. Oba čeští brokoví střelci mají po třech kvalifikačních kolech na kontě 73 bodů, o dva méně než vedoucí Australan Michael Diamond. Dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty a Sydney jako jediný v úvodním dnu na londýnské střelnici nechyboval.

Plážové volejbalistky Markéta Sluková s Kristýnou Kolocovou se probojovaly na olympijském písku do čtvrtfinále. Favorizované Brazilky Talitu Rochaovou s Marií Antonelliovou porazily po třísetové bitvě 21:16, 20:22 a 15:9 a skončí nejhůře na děleném pátém místě. S Brazilkami měly Češky na kontě pět porážek, ale před patnácti tisíci fanoušky na Horse Guards Parade zápasu dominovaly. "Myslím, že to je asi naše největší a hlavně nejdůležitější výhra. Pošesté nám to vyšlo a porazit je a zrovna na olympiádě a zrovna o páté místo, tak to je úžasné," rozplývala se Sluková.

Český reprezentant v dráhové cyklistice Pavel Kelemen skončil v závodě ve sprintu na londýnském velodromu při své premiéře na olympijských hrách na 10. místě. Jednadvacetiletý závodník brněnské Dukly tím vybojoval nejlepší umístění českých dráhařů ve sprintu od Sydney 2000, kde dojel Pavel Buráň devátý. "Jsem v podstatě spokojený, i když jsem věřil, že by to mohlo vyjít na tu osmičku. Ale je to i zkušenost do budoucna; osahal jsem si, jak to na olympiádě chodí. A to byl hlavní cíl, abychom to pak směřovali do Ria a tam to bylo ještě lepší," vyhlížel Kelemen příští olympiádu.

Stříbrný skifař olympijské regaty Ondřej Synek dokázal splnil i druhý úkol, který si pro hry v Londýně stanovil. Po zisku medaile včas přiletěl domů a stihne tak i narození druhého potomka. Devětadvacetiletý veslař kvůli tomu odletěl z britské metropole pravidelným linkovým spojem dnes před polednem."Jen doufám, že (porod) ještě trošku počká. Alespoň do zítřka. Od skončení závodu jsem spal snad jen čtyři hodiny, takže se potřebuju nejdřív trošku dospat," řekl Synek na tiskové konferenci v Praze. Skifař pražské Dukly je prvním českým olympijským medailistou, který se vrátil z her do vlasti. Zisk druhého olympijského stříbra sice už stihl lehce oslavit, hlavní akce jej ale teprve čekají. "Jako před dvěma lety to nejspíše spojím. Oslavu medaile i narození dítěte," řekl Synek, který už má s manželkou Pavlou dceru Alici. Ta se narodila před dvěma lety, bezprostředně po jeho návratu ze zlatého mistrovství světa na Novém Zélandu.

V areálu v prostorách bývalé vojenské posádky v Benešově u Prahy dnes časně ráno skončil 12. ročník hudebního Sázavafestu. Festival nabídl pět scén, na kterých vystoupilo přibližně 120 účinkujících. Po půlnoci na neděli se představila největší hvězda Sázavafestu Paul Oakenfold, světový dýdžej a předskokan Madonny na jejím posledním evropském turné. Podle pořadatelů závěrečný program stejně jako v pátek navštívilo přibližně 15.000 lidí. Držitel několika nominací na Grammy, který produkoval soundtracky pro hollywoodské filmové trháky Shrek 2, Collateral, Matrix Reloaded nebo Bournova identita, svou hlasitou dvouhodinovou produkcí slyšitelnou po celém areálu roztancoval davy zejména dívek v publiku. Na pěti scénách se v sobotním programu představili především tuzemští interpreti. Ze zahraničních hostů zazpívala Gábina Gunčíková, která vystoupila se svou novou kapelou. Velký ohlas zaznamenalo i vystoupení její krajanky Kataríny Knechtové. Příjemným překvapením pro některé návštěvníky byl koncert francouzské skupiny Lyre Le Temp, autorů písně k černobílému filmovému trháku The Artist, nebo švédských Frantic Sunday.

Společně s návštěvníky hudebního festivalu Sázavafest oslavil v sobotu své 50. narozeniny autorským čtením v zaplněném stanu spisovatel Michal Viewegh. Pozdě večer pak z knih Nové nápady laskavého čtenáře a Povídky o lásce přečetli ukázky členové divadla Ztracená existence. "Nechtěl jsem to slavit nějak veřejně, měl jsem několik povedených rodinných oslav a tohle je taková veřejná after party. Mám vlastně letos dvě výročí, nejen, že mi je padesát, ale vydávám svou pětadvacátou knihu," řekl ČTK Viewegh. Pro četbu spisovatel zvolil spíše lehčí náměty, ale představil také chystanou novinku, román Mráz přichází z Hradu, který je volným pokračováním detektivky Mafie v Praze. Ta je obrazem české reality a její jízlivou satirou. "Mně politici 'kradli náměty'. Já jsem něco vymyslel jako velkou fikci a příští týden se něco podobného stalo," řekl.

Odborníci v pražském Domě světla provedli od roku 1999, kdy toto zařízení pro pacienty s AIDS vzniklo, přes 33.700 testů na vir HIV. Vyšetření potvrdila nákazu u 160 lidí. V celkem 1100 případů si testovaní výsledky vyzvednout nepřišli. ČTK o tom informoval ředitel Domu světla a tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý. Podle něj je poradna domu největším takovým odběrovým centrem v Česku, které stále nabízí anonymní a bezplatné testování. "Velice nepříjemné je to, že z celkového počtu nevyzvednutých výsledků máme také pět HIV pozitivních výsledků, jedná se o čtyři muže a jednu ženu," upřesnil Hlavatý. Podle něj u lidí, kteří se nechají vyšetřit a už nepřijdou, hrají velkou roli obavy z výsledku a psychický stav. Zdůraznil ale, že včasné odhalení infekce v těle může zabránit vzniku případnému onemocnění AIDS či úmrtí na ně, díky rychle nasazené léčbě se dá život pacienta zkvalitnit a prodloužit.

Dům světla začal fungovat poslední říjnový den roku 1999. Od té doby se na jeho poradnu obrátilo 34.950 žadatelů o vyšetření, jimž se odborníci věnovali. Někteří zájemci přišli opakovaně. Za loňský rok diagnostikovala poradna Domu světla 19 nových případů nákazy virem HIV. Stejný počet eviduje letos jen za prvních sedm měsíců. V celém Česku za první pololetí podle národní referenční laboratoře pro AIDS Státního zdravotního ústavu přibylo sto pacientů s virem HIV. Loni za celý rok testy potvrdily 153 nových případů.