Asi 200 Romů žijících v ghettu v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze se musí do soboty vystěhovat. Rozhodl o tom stavební úřad, podle kterého technický stav bytových domů a hygienické podmínky ohrožují zdraví a životy nájemníků. ČTK o tom informovala mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková. Oficiální příkaz k vyklizení domů sdělili nájemníkům zástupci úřadu a obvodní radnice. "Nařizuje vlastníkovi domů a všem osobám, které se v domech zdržují, aby je neprodleně, nejpozději do jednoho dne od ústního vyhlášení, vyklidili," uvedla Jana Pondělíčková. Zda jsou domy opravdu vyklizeny, zkontroluje stavební úřad příští týden. V domech je porouchaná kanalizace. Oldřich Roztočil, jehož firmě Domy Přednádraží budovy patří, uvedl, že to byl hlavní důvod, proč je nemohl opravit. Opravě kanalizace zase bránily nevyjasněné vlastnické vztahy. Minulý týden tam navíc kvůli nezaplacené faktuře odpojily Ostravské vodárny a kanalizace vodu. Závad, které našel stavební úřad, je ale mnohem více. Pracovníci úřadu hledají pro obyvatele ghetta náhradní ubytování v ubytovnách. Mnozí z nich se ale stěhovat nechtějí, hlavně ti, kteří řádně platí nájem. V domech je i hodně neplatičů, někteří tam žijí načerno. "V tuto chvíli má 14 rodin podepsáno smlouvy a budou se stěhovat. V nové ubytovně v Cihelní ulici by mělo být místo až pro 26 rodin," uvedla Pondělíčková. V ghettu podle ní žije 44 rodin, přičemž 36 z nich má děti.

Skifař Ondřej Synek získal na olympiádě v Londýně stejně jako před čtyřmi lety v Pekingu stříbrnou medaili. Z vítězství se radoval pětinásobný světový šampion Mahé Drysdale z Nového Zélandu. Třetí skončil domácí Alan Campbell. Devětadvacetiletý Ondřej Synek stejně jako Mahé Drysdale vyhrál na kanálu Eton Dorney rozjížďku, čtvrtfinále i semifinále, až v bojích o medaile se ale utkali hlavní adepti na londýnské zlato přímo.

Sestry Jitka a Lenka Antošovy vyhrály B-finále dvojskifu na olympijské regatě v Eton Dorney a celkově na hrách v Londýně obsadily sedmé místo. Svěřenkyně trenéra Josefa Lukše si tak ve svém posledním vystoupení pod pěti kruhy alespoň mírně spravily chuť, neboť se jim nepodařilo splnit hlavní cíl v podobě postupu do velkého finále. Na předešlých třech světových šampionátech přitom v bojích o medaile nechyběly.

České tenistky Andrea Hlaváčková a Lucie Hradecká mají jistou minimálně stříbrnou olympijskou medaili ze čtyřhry. Čtvrté nasazené hráčky postoupily do finále po výhře 6:1 a 7:6 nad turnajovými jedničkami Liezel Huberovou a Lisou Raymondovou z USA. O zlato se utkají s americkými sestrami Serenou a Venus Williamsovými nebo s ruskou dvojicí Maria Kirilenková, Naděžda Petrovová.

Kladivář Lukáš Melich postoupil na olympijských hrách do finále. V kvalifikaci v Londýně obsadil deváté místo výkonem 75,88 metru a v neděli bude poprvé od desátého místa na juniorském mistrovství světa v roce 1998 mít možnost bojovat o medaile na velké soutěži. Před čtyřmi lety v Pekingu jednatřicetiletý vrhač Dukly Praha kvalifikací neprošel.

Hned v prvních kolech soutěží skončila olympiáda pro koulaře Antonína Žalského a Josefa Proroka v běhu na 400 metrů překážek. Antonín Žalský obsadil v kvalifikaci 23. místo výkonem 19,62 metru. Ani Josef Prorok se nepřiblížil k osobnímu maximu a čas 50,33 mu stačil na celkové 35. místo bez šance na semifinále.

Václav Haman nepostoupil na olympijských hrách do finále střelby z libovolné malorážky vleže. Český reprezentant obsadil výkonem 588 bodů v kvalifikaci 41. místo. Šestadvacetiletý Haman byl v Londýně už 33. ze vzduchové pušky, ještě jej čeká třípolohová střelba z malorážky. Kvalifikaci vyhrál absolutním nástřelem 600 bodů Bělorus Sergej Martynov.

Martin Podhráský nedotáhl nadějně rozehranou kvalifikaci střelby z rychlopalné pistole do olympijského finále. O účast v něm přišel v rozstřelu, ve kterém usiloval o poslední postupové, šesté místo s německým soupeřem a obhájcem bronzu z Pekingu Christianem Reitzem.

Česko má mistra světa v jízdě na jednokolce. Je jím devatenáctiletý Jakub Rulf z Děčína, který byl minulý víkend v italském Brixenu ve své kategorii mužů od 19 do 29 let nejrychlejší v pětikilometrovém sjezdu v náročném terénu. Mladík, který jezdí na jednokolce už šest let, se nyní chystá na týmový závod v Německu. "K jednokolce jsem se dostal náhodou. Viděl jsem to u kamaráda a zalíbilo se mi to," řekl devatenáctiletý student geodézie na střední škole v Duchcově. Už po roce trénování zvítězil na prvních závodech na mistrovství republiky.