Zprávy | Z archivu rubriky


Nižší mzdy ve srovnání se západní Evropou, vysoká úroveň vzdělanosti a pokročilá základna infrastruktury jsou hlavní důvody, díky nimž je Česká republika atraktivní zemí pro zahraniční investory. Uvádí to výroční zpráva mezinárodní ratingové agentury Moody's Investors Service, v níž agentura zdůvodňuje, proč stanovila hlavní rating ČR na stupni A1 se stabilním výhledem. Zpráva je pouze aktualizací pro finanční trhy, žádnou změna ratingu tedy neobsahuje. Agentura ve své zprávě českou ekonomiku hodnotí jako odolnou po stránce hospodářské, institucionální i finanční. Moody's hlavní devizový rating dané země stanovuje na základě hodnocení čtyř klíčových faktorů: ekonomické síly, institucionální síly, stavu vládních financí a citlivosti na rizika jednotlivých událostí. Pak hodnotí jejich interaktivitu. Agentura ve zprávě například poznamenává, že hodnocení vysoké ekonomické odolnosti odráží stabilní příjmovou konvergenci, které Česká republika v posledních letech dosahovala ve vztahu k průměru Evropské unie. Relativně nízké mzdy, vysoká úroveň vzdělanosti a pokročilá základna infrastruktury, která českou ekonomiku úzce spojuje s jádrem Evropy, činí zemí přitažlivou pro zahraniční investice. Hodnocení vysoké institucionální odolnosti se opírá o pokročilou ekonomickou a finanční integraci se zeměmi EU, což podle Moody's prospívá dalšímu rozvoji kvality institucí a posiluje strategický rámec organizací veřejného sektoru. Klíčovou úvěrovou odolnost agentura vidí ve vysoké důvěryhodnosti fiskální politiky, což opírá především o historii fiskální střídmosti.

Mezi výběhy velkých želv a pavilonem kočkovitých šelem začala pražská zoologická zahrada stavět nový pavilon. Ve stavbě naleznou nový domov velemloci čínští. Jde o největší žijící ocasaté obojživelníky na světě - v průměru dorůstají délky 115 centimetrů, ale byli zaznamenáni i jedinci dlouzí 180 centimetrů. Prostor by měl vzniknout pro desítku zvířat, která patří ke kriticky ohroženému druhu. Nový pavilon nebude podle mluvčí zahrady Terezy Palečkové zvnějšku nijak výrazný. "Bude se jednat o objekt zčásti zapuštěný pod úroveň terénu a navíc překrytý zemí, takže návštěvník bude vstupovat do jakéhosi zatravněného pahorku. Uvnitř pak bude mít možnost za různých světelných režimů v jednotlivých, ale vzájemně propojených nádržích pozorovat chovaná zvířata z několika horizontů včetně podhledu," popsala projekt s tím, že na stavbu zoo využije peníze z vlastního investičního fondu. Expozice bude napodobovat prostředí čínského horského potoka se vzájemně propojenými tůněmi. Horský potok s chladnou vodou poteče i návštěvnickou částí. V expozici by podle ředitele zahrady Miroslava Bobka měl být přítomen i odkaz na slavnou Válku s mloky spisovatele Karla Čapka. Při pátrání o historii velemloků v Praze Bobek našel článek, podle kterého dva byli v první polovině 30. let po nějakou dobu k vidění v Havlíčkových sadech, kde se s nimi mohl Karel Čapek potkat. Ani tito velemloci ale nebyli prvními zástupci svého druhu v Praze, několik desetiletí předtím je prý choval ve svém obchodě jeden pražský obchodník s čínským čajem a porcelánem.

Čeští orientační běžci Tomáš Dlabaja, Jan Šedivý a Jan Procházka se stali mistry světa ve štafetě. V Lausanne české trio zvítězilo s náskokem šest sekund před Nory, o dalších pět sekund zpět skončili třetí Švédové. Ženský tým nenavázal na loňské stříbro a skončil osmý. Závod žen vyhrály Švýcarky s finišmankou Simone Niggliovou, jež třetím titulem z tohoto šampionátu zaokrouhlila počet prvenství na MS na 20. České trio ve složení Iveta Duchová, Dana Šafka Brožková, Eva Juřeníková doběhlo s patnáctiminutovou ztrátou.

Česká tenistka Eva Hrdinová si na turnaji ve švédském Bastadu zahraje o první titul v kariéře. Spolu s Mervanou Jugičovou-Salkičovou z Bosny postoupila do finále čtyřhry po semifinálové výhře 5:7, 6:1, 10:7 nad domácí dvojicí Johanna Larssonová, Sofia Arvidssonová. Zatímco osmadvacetiletá Eva Hrdinová bude proti kolumbijskému páru Catalina Castaňová, Mariana Duqueová-Marinová usilovat o premiérový triumf, Mervana Jugičová-Salkičová už má na kontě dva deblové tituly. Ve finále čtyřhry se česká tenistka představí potřetí, v roce 2008 spolu s krajankou Vladimírou Uhlířovou neuspěly v Paříži a Los Angeles.

Biker Pavel Boudný se stal v Peci pod Sněžkou počtvrté mistrem republiky v cross country horských kol. Druhý dojel v elitní kategorii stejně jako při loňském šampionátu Milan Spěšný, třetí skončil Filip Eberl. Až sedmý přijel do cíle i kvůli defektu světový král minulé sezony Jaroslav Kulhavý. Pavel Boudný navázal na triumfy z let 2005, 2006 a 2009. Milana Spěšného porazil o 54 vteřin. Filip Eberl zůstal zpět o dalších 29 sekund. Republikové klání se naopak příliš nevyvedlo olympionikům, kteří míří do Londýna. Nejlépe z nich skončil Ondřej Cink, jenž jezdil s Pavlem Boudným v čele až do poloviny závodu, ale poté mu začaly docházet síly a finišoval čtvrtý.

Jakub Smrž na Ducati vyjede do nedělního závodu mistrovství světa superbiků v Brně ze třetí řady. V kvalifikaci skončil jediný český jezdec v tomto seriálu desátý. Nejrychlejší byl Brit Tom Sykes na Kawasaki. Vedoucí jezdec průběžného pořadí a jedenáctinásobný vítěz brněnských závodů Ital Max Biaggi vypadl překvapivě hned v první části superpole, v níž skončil na čtrnáctém místě.

Osmdesát posádek z devíti evropských zemí se sjelo do Nebanic na Chebsku na už 20. ročník mezinárodních závodů koňských spřežení v rámci Světového poháru. Nejvíce zástupců dorazilo tradičně ze sousedního Německa, hodně jezdců přijelo i z Francie či Rakouska, ale také ze skandinávských zemí. "Soutěž se skládá ze tří základních částí. První dva dny se jezdí drezurní úlohy. Další částí je maraton. Jezdí se jeden úsek v klusu, další úsek v kroku a pak se jede jízda mezi překážkami. Poslední den se jede parkur spřežení," řekla ČTK za pořadatele Lenka Gotthardová. Závody v Nebanicích hostí letos soutěžící na jedno-, dvou- a čtyřspřežení. Jednospřežení jsou nejobsazenější, nejen co se týče domácích účastníků, ale i celkově. Je jich přihlášena zhruba třicítka. Naopak výhradně zahraniční záležitostí se stane dvojspřeží a čtyřspřeží pony.