Zprávy | Z archivu rubriky


Česká exportní banka (ČEB) neoprávněně poskytla úvěry za 8,2 miliardy korun. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při prověrce devíti úvěrů na podporu českého vývozu za 13,2 miliardy korun. U části úvěrů banka navíc porušila zákon, sdělila ČTK mluvčí úřadu Olga Málková. Pokud by dlužníci peníze nesplatili, ztráta banky by šla na vrub státu. Podle ministerstva financí byly problematické záležitosti při poskytování některých úvěrů ČEB jedním z hlavních důvodů, proč ministr financí na počátku roku 2011 přikročil k personálním změnám ve vedení banky. Problémy se splácením mají podle NKÚ dlužníci v sedmi z devíti kontrolovaných případů. Pochybnosti údajně vzbuzuje i výběr firem, které finance získaly. "Zarážející je například fakt, že ze 143 miliard korun, které ČEB na podporu exportu v letech 2005-2011 poskytla více než stovce žadatelů, 19,5 miliardy (tedy 13,6 procenta) získaly jen dvě firmy," upozornila mluvčí. Jedna z těchto dvou společností navíc vyplatila přes 40 procent prostředků z úvěru subdodavateli se sídlem v jednom z tzv. daňových rájů. Banka při rozhodování o úvěrech podle úřadu porušovala vedle zásady obezřetnosti, kterou jí ukládá zákon, také vlastní vnitřní předpisy. "Svědčí o tom například skutečnost, že dozorčí rada banky nedostala na stůl část důležitých materiálů, o kterých měla rozhodovat," dodala Olga Málková.

Potíže s fungováním nového centrálního registru vozidel přetrvávaly. Registr byl sice od rána spuštěn na všech 206 pobočkách v ČR, mnoho z nich ale kvůli problémům stihlo odbavit výrazně méně lidí než obvykle. Často se tvořily fronty, lidé museli čekat desítky minut. Ministerstvo dopravy také začalo vyřizovat žádosti o náhradu škod kvůli nefunkčnímu registru. Do pondělka se ozvalo 41 lidí a výše oznámených škod se pohybovala v rozmezí od 20.000 do 100.000 korun. Chyby nového systému, který je stále velmi pomalý, se nevyhnuly pracovištím v hlavním městě. Odhlásit vozidlo v některých případech trvalo i hodinu a půl. Dříve tyto úkony úředníci zvládali do deseti minut. Podobné to bylo i v jiných velkých městech. V Brně čekali lidé na vyřízení své žádosti zhruba hodinu, čekací doba se více než zdvojnásobila. Úředníci kvůli chybám odbavili asi polovinu obvyklého počtu žadatelů. Na desítky lidí se nedostalo v Českých Budějovicích, přestože tam byli schopni odbavit dvojnásobný počet žadatelů než v minulém týdnu. Problémy hlásili úředníci také například z Trutnova, Pardubic, Karviné a Havířova. Ministerstvo dopravy ČTK v tiskové zprávě sdělilo, že bude po dodavatelské firmě vymáhat pokutu. Její výše se bude odvíjet také od toho, kdy dodavatel kompletně zajistí bezproblémový provoz. Podle smlouvy je možnost požadovat dva miliony korun za každý den, kdy systém nefunguje správně. Náměstek ministra dopravy Miroslav Drobný v ČT řekl, že ministerstvo zatím dodavatelské firmě za systém nezaplatilo ani korunu.

Konzervativní iniciativa D.O.S.T. se chystá protestovat proti duhovému pochodu hrdosti homosexuálů, jímž 18. srpna vyvrcholí festival sexuálních menšin Prague Pride. Na Václavském náměstí, odkud průvod vyrazí, svolává shromáždění na "obranu hrdosti normálních lidí". Podle konzervativců je pražská akce "obscénním festivalem", který propaguje "nesnášenlivou ideologii homosexualismu". V prohlášení to uvedlo vedení D.O.S.T. Pořadatelé už několikrát zopakovali, že jejich akce není politická. Má představit menšiny, podpořit rozmanitost a přispět k respektu vůči jinakosti. Odpor v konzervativních kruzích vyvolal už loňský první ročník přehlídky a první duhový pochod. Ve spojení s ním tehdy použil pojem "homosexualismus" prezident Václav Klaus. Jeho vicekancléř Petr Hájek zas homosexuály označil za "deviantní spoluobčany". Podle hlavy státu bylo slovo deviace "hodnotově neutrální". Duhový průvod letos vyrazí od sochy svatého Václava z Václavského náměstí, kde se začne od 12:00 řadit. To, že se gayové, lesby, bisexuálové či transsexuálové sejdou u pomníku světce, považují předseda D.O.S.T. Michal Semín a místopředseda Petr Bahník za "pokus o vyvolání konfrontace" a "účelovou provokaci". Iniciativa chce na stejném místě od 10:00 do 12:00 protestovat. Pak se přesune na ostrůvek, který dělí magistrálu od náměstí. Na něm by měli zastánci "hlasu normality" zůstat do 17:00. Na podporu "tradiční rodiny" se v době průvodu v centru metropole sejdou Mladí křesťanští demokraté.