Zprávy | Z archivu rubriky


Odsun Němců z Československa po druhé světové válce byl logickým vyústěním tragické kapitoly českých dějin. Řekl to prezident České republiky Václav Klaus na vzpomínkové akci k 70. výročí vyhlazení obce Ležáky německými nacisty. Pietního aktu se zúčastnilo několik tisíc lidí, výrazně více než při vzpomínkových akcích v minulých letech. "Již léta se po nás chce, abychom ve jménu všeobecného sbratřování se na hrůzy války zapomněli. Abychom se cítili stejnými viníky jako ti, kteří mají Ležáky, Lidice a spousty dalších hrůz na svědomí," řekl český prezident nad věnci u pomníku popravených obyvatel Ležáků. Podle Václava Klause "nacistický teror a fanatický odpor Němců" zničily dlouho a složitě budovanou důvěru mezi Čechy a Němci. "Zopakoval-li před měsícem předseda sudetoněmeckého landsmanšaftu Franz Pany, že je Václav Klaus nepřátelsky naladěn vůči Německu, rád bych mu odsud vzkázal, že to pravda není," řekl prezident. "Pouze nemohu, nechci a nesmím zapomenout, co se u nás, ale i na mnoha jiných místech Evropy v době druhé světové války dělo." Václav Klaus ovšem znovu ocenil krok německého prezidenta Joachima Gaucka, který na začátku června vyjádřil lítost nad vyhlazením Lidic a Ležáků nacisty. "Vážím si tohoto omluvného a vstřícného gesta, které z německé strany na podobné úrovni dosud nezaznělo. Prezident Gauck jím vyslal signál, že cestou do budoucnosti není kladení požadavků, nýbrž poučení se z historie a úcta k sousedům. Jen taková cesta může naše národy dovést ke šťastnější budoucnosti," uvedl na závěr svého proslovu u ležáckého pomníku.

Pietní vzpomínky na 52 vyvražděných obyvatel Ležáků se zúčastnila také Marie Jeřábková, jedna ze sester Šťulíkových, které jediné masakr přežily. V době, kdy byly odvlečeny a poslány do Německa na převýchovu, jim byl jeden a dva a půl roku. "Přijela jsem zpět v roce 1946. Uměla jsem jen německy. Dvě rodiny jsem měla a obě jsme přišla. Jak o vlastní rodiče, tak o rodiče v Německu," řekla TK Marie Jeřábková. Krátce před pietním aktem do Ležáků dorazila štafeta cyklistů a běžců ze 730 kilometrů vzdáleného Ravensbrücku v Německu, která odstartovala v pátek ráno. Trasa v první části štafety připomněla cestu lidických žen, které na konci války musely podstoupit pochod smrti do městečka Wesenburk a později pěšky dorazily zpátky do Čech. Poslední úsek štafety běžela světová rekordmanka Jarmila Kratochvílová.

Útočník Patrik Eliáš z New Jersey Devils získal podruhé v kariéře Zlatou hokejku. Vítěz 44. ročníku tradiční ankety, který triumfoval již v roce 2009, získal o 185 bodů více než druhý Jaromír Jágr z Philadelphie Flyers. Také třetí příčku obsadil hráč ze zámořské NHL - útočník týmu Ottawa Senators Milan Michálek, jenž zůstal za desetinásobným vítězem a rekordmanem ankety Jaromírem Jágrem pouze o dva body zpět.

Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák vyhráli na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Záhřebu závod v neolympijské disciplíně 500 metrů. Na olympijských hrách v Londýně pojedou dvojnásobnou trať. Kanoista Martin Fuksa a kajakář Josef Dostál získali stříbrné medaile v neolympijských závodech na 500 metrů. Devatenáctiletý talent Martin Fuksa si tak spravil chuť po sobotním finále kilometru, v němž zaostal za bronzem o pouhých 24 tisícin sekundy. Martina Fuksu v chorvatské metropoli předčil pouze Francouz Mathieu Goubel, který zvítězil o 716 tisícin vteřiny. Josef Dostál prohrál s nejrychlejším kajakářem Andersem Gustafssonem ze Švédska o 140 tisícin, o stříbro se podělil stejným časem s Polákem Markem Twardowským. Čtyřkajak Pavel Davídek, Patrik Kučera, Jakub Špicar, Jakub Adam obsadil ve finále kilometrové trati deváté místo.

Česká kajakářka Kateřina Kudějová skončila třetí v závodě Světového poháru ve vodním slalomu. V Seu d'Urgell ve Španělsku kvůli dvousekundové penalizaci nestačila jen na vítěznou Slovinku Ursu Krageljovou a druhou Francouzku Emilii Ferovou. Kateřina Kudějová projela trať v olympijském kanále z roku 1992 nejrychleji, ale dotek sedmnácté branky ji odsunul na bronzovou pozici.

České volejbalistky porazily v posledním utkání základní části Evropské ligy v Orestiadě domácí Řecko 3:0. V tabulce skončily druhé se čtyřbodovou ztrátou na vítězky skupiny C Nizozemky. Oba celky postoupily na Final Four, které se bude hrát 5. a 6. července v Karlových Varech. V závěrečném utkání splnily české volejbalistky roli favoritek. Italský kouč českého celku Carlo Parisi se musel obejít bez zraněné Julie Jášové, kterou stejně jako v pátečním duelu s Nizozemskem nahradila na místě libera smečařka Karolina Bednářová. Odpočívala i Andrea Kossanyiová, za kterou zaskočila Michala Kvapilová. Ta byla se 12 získanými body druhou nejúspěšnější hráčkou po Anetě Havlíčkové, jež zatížila konto soupeřek 17 body.

Český judista Lukáš Krpálek vyhrál Evropský pohár v Praze. V generálce na olympijské hry v Londýně ovládl kategorii do 100 kilogramů, když v semifinále zdolal světovou jedničku Maxima Rakova z Kazachstánu a ve finále jeho krajana Viktora Demjaněnka. Judista David Dubský obsadil druhé místo ve váhové kategorii do 73 kilogramů, když podlehl až ve finále Christopheru Voellkovi z Německa. Poslední turnaj před olympijskými hrami naopak nevyšel v téže kategorii olympionikovi Jaromíru Ježkovi, který prohrál hned první duel s Kanaďanem Nickem Trittonem.

Mistr světa v cross country Jaroslav Kulhavý obsadil v závodu Světového poháru v Mont-Sainte-Anne v Kanadě třetí místo a potřetí za sebou se dostal na stupně vítězů. To se těsně nepodařilo jeho reprezentační kolegyni Kateřině Nash, jež dojela čtvrtá. Světový pohár v cross country pokračoval po pětitýdenní přestávce a úřadující vítěz seriálu Jaroslav Kulhavý navazoval na druhá místa z Nového Města na Moravě a La Bresse. Tentokrát mu však již v prvním z pěti kol ujela dvojice Nino Schurter ze Švýcarska a Španěl José Hermida a český biker si po většinu času osamoceně jel pro třetí příčku. Kateřina Nash byla v předchozích dílech třetí a druhá, nyní se však po většinu závodu pohybovala těsně za stupni vítězů.

Cyklista František Raboň se stal poprvé v kariéře mistrem republiky v silničním závodě s hromadným startem. Druhý dojel ve finiši společného klání na mistrovství ČR a Slovenska Milan Kadlec, třetí byl Jiří Polnický. Bývalý světový cyklokrosový šampion Zdeněk Štybar skončil šestý, hned za ním přijel do cíle další adept startu na olympijských hrách Roman Kreuziger.

Překvapivým vítězem Českého derby se stal hřebec Kadyny vedený žokejem Jiřím Chaloupkou. Pro trenéra Františka Holčáka v Praze-Velké Chuchli vybojoval kůň startující s kurzem 20:1 rekordní šestý triumf v tomto dostihu. Druhý skončil slovenský Move Your Vision se Zdenkem Šmidou a třetí doběhl My Afantou s Jakubem Pavlíčkem. František Holčák šestým triumfem vyrovnal v čele historických tabulek trenéry Františka Vítka a Jaroslava Maška. Žokej Jiří Chaloupka naopak vyhrál derby poprvé.

Adam Lacko s Renaultem se dostal ve čtvrtém podniku mistrovství Evropy tahačů ve francouzském Nogaru dvakrát na stupně vítězů. V sobotním druhém závodu byl druhý, v nedělní úvodní jízdě obsadil třetí místo. V této sezoně nejúspěšnější český trucker nestačil jen na nejlepší dva muže průběžného pořadí ME Antonia Albaceteho ze Španělska a Němce Jochena Hahna. Adam Lacko je celkově čtvrtý. Podstatně méně důvodů ke spokojenosti měl David Vršecký, který startoval z třetí řady a hned v úvodu měl kolizi s Němcem Markusem Östreichem. S poškozenou Buggyrou pak dojel dvanáctý a stejně jako o jednu příčku lepší krajan František Vojtíšek nebodoval.

Fotbalový obránce Ondřej Kušnír možná z pražské Sparty zamíří do konkurenčního Liberce. V týmu úřadujícího mistra by mohl na pravé straně defenzivy nahradit reprezentanta Theodora Gebre Selassieho, který přestoupil do německých Brém. Informaci o Kušnírově odchodu do Liberce jako první přinesl deník Sport s tím, že obránci končí na Letné 30. června smlouva a nedohodl se na jejím prodloužení. Sportovní ředitel Slovanu Libor Kleibl ČTK potvrdil, že Ondřej Kušnír je jedním z hráčů, o které mají Severočeši zájem. Prý ale zatím není nic hotového.

Výstavu o obnově rašelinišť uspořádalo muzeum v Lesné na hřebeni Krušných hor. Do původní podoby se jich díky projektu od roku 2009 vrátilo asi 20 hektarů. Výstava potrvá do 25. července. ČTK to sdělila mediální zástupkyně projektu Ivana Vybíralová. Na několika výstavních panelech expozice ukazuje obnovu prvního ze tří rašelinišť, která skončila loni v květnu, i o následné kroky. Díky 150 dřevěným přehrážkám se má na rašeliništích udržet stabilní hladina spodní vody, která umožňuje opětovný vznik rašeliny v místě, kde kvůli nešetrným zásahům a odvodnění vymizela. Přehrážky mají za úkol zadržovat vodu v rašeliništích a zabraňovat jejich vysychání. Zároveň odvádějí nadbytečnou vodu při přívalových deštích, ale nedopustí odplavování pevných částí. Vybudování jedné z nich stojí od 10.000 do 12.000 korun. Některé měří jen 20 centimetrů, jiné skoro dva metry. V 70. a 80. letech se v místech rašelinišť stavěla odvodňovací koryta, která se po deštích naplnila vodou rychle odtékající do údolí. Měla zmírnit dopady kyselých dešťů na rašeliniště, ale zároveň je odvodňovala. Všechna tři obnovená rašeliniště, Cínovecký hřbet, Velké tetřeví rašeliniště a rašeliniště U jezera, v budoucnu spojí čtrnáctikilometrová naučná stezka. Turisté se na osmi informačních panelech dočtou o postupné obnově rašelinišť, ale také o geologii, fauně a floře Cínovecka. Jednotlivá území, jež rašeliniště v Krušných horách tvoří, mají rozlohu více než 112 kilometrů čtverečních. Součástí komplexu jsou podlokality Rolava, Boží Dar, Kovářská, Šebestiánská, Kalek, Fláje, Cínovec a Přední Cínovec.

Státní rozpočet by na konci roku neměl překročit schválený deficit 105 miliard korun. Na základě dosavadního vývoje to v nedělním diskusním pořadu České televize uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Rizikem pro ekonomiku ČR je však vývoj v eurozóně a problémy s čerpáním z fondů EU. Schodek státního rozpočtu ke konci května stoupl na 79 miliard korun z dubnových téměř 45 miliard. "Pokud nedojde k výraznému zhoršení v Evropě, nemám důvod se domnívat, že bychom nesplnili parametry státního rozpočtu a veřejných rozpočtů za letošní rok," uvedl ministr Kalousek. Konečný schodek by ale mohla ohrozit dvě rizika. "To jedno je, že nikdo z nás neví, co se zítra stane v eurozóně se Španělskem a podobně," řekl ministr. Případné následné zvýšení nervozity na finančních trzích podle něj může uvrhnout do horší ekonomické situace celou Evropu včetně ČR. Za druhé možné riziko označil v současné době pozastavené proplácení dotací z evropských fondů. Pokud Evropská komise do konce letošního roku Česku neobnoví proplácení dotací, může Česká republika přijít v evropských fondech asi o 22 miliard korun, vyplývá z materiálu ministerstva pro místní rozvoj, který má v úterý projednat vláda. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky však Česku nenávratná ztráta unijních peněz hrozí. "My se obáváme, že to může být 22 miliard, ale může to být také 70 miliard, pokud by se to v letošním roce už neobnovilo, o které by ČR nenávratně přišla," podotkl Bohuslav Sobotka.