Zprávy | Z archivu rubriky


Nabídnout nestranickou politiku na prezidentském postu navíc nezasaženou divokým politickým děním posledních let chce bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý. Uvedl to v prohlášení, které ČTK poskytl jeho mediální zástupce Jan Piskáček. Rozhodnutí zapojit se do boje o nástupnictví Václava Klause na Pražském hradě exministr a nynější člen Národní ekonomické rady vlády Dlouhý oznámil tento pátek. Dlouhý od roku 1997 pracuje jako mezinárodní poradce investiční banky Goldman Sachs. "Mínění veřejnosti o politické reprezentaci dosáhlo rekordně nízké úrovně a politické dění v zemi se polarizuje. Nabízím v této situaci jak zkušenosti z devadesátých let, kdy politika národ více spojovala a také naší zemi prosazovala na mezinárodní scéně, tak vše, co jsem za posledních 15 let získal při práci v soukromém sektoru," uvedl Vladimír Dlouhý. Exministr je přesvědčen, že je vhodným kandidátem proto, že dobře zná stav země a to, co lidi trápí či těší. Své rozhodnutí prý Dlouhý několik měsíců zvažoval. Čekal také na prováděcí zákon k volbě. Přestože jej ještě neprojednal Senát a chybí na něm podpis prezidenta, soudí, že se už jeho základní obrys nezmění. O prezidentský post chce usilovat jako nestranický kandidát. Finanční prostředky na kampaň chce získat především od menších soukromých firem a podnikatelů, které považuje za oporu ekonomiky.

Osm lidí zemřelo v sobotu časně ráno při nehodě českého autobusu na dálnici ve středním Chorvatsku. Mezi oběťmi je podle chorvatských webů i šesti- nebo sedmileté dítě a podle vyjádření české konzulky v Rijece pro portál novilist.hr i jeden z řidičů. Tři těžce zraněné vrtulník převezl do metropole Záhřebu. Autobus, který patří jindřichohradecké společnosti JH Bus, vezl klienty brněnské cestovní kanceláře Atlas Adria. Více než 40 lidí utrpělo zranění. V autobuse jelo podle ministerstva zahraničí ČR celkem 51 lidí, všichni zranění byli převezeni do nemocnice v nedalekém Gospiči. "Do nemocnice byli převezeni všichni, aby se zjistilo, co a jak," vysvětlil český konzul ve Splitu Pavel Bednář. Ředitelka gospičské nemocnice portálu Jutarnji list řekla, že nikdo v jejich péči není v bezprostředním ohrožení života. Zranění mají hlavně zlomeniny končetin nebo otřes mozku. Naopak lékaři v Záhřebu údajně bojují o život jedné mladé dívky. Turisté mířili na dovolenou do letoviska Baška Voda na Makarské riviéře. Autobus kolem 04:00 SELČ sjel z chorvatské dálnice A1 u tunelu Krpani, který se nachází asi 230 kilometrů jižně od Záhřebu a jen několik desítek kilometrů od pobřeží. Podle pracovníků správy chorvatských dálnic nejspíše existuje i záznam nehody, protože autobus nejdříve narazil do sloupu, který nese videokameru sledující provoz. Silničáři také uvedli, že na dálnici vůbec nebyly brzdné stopy, z čehož usuzují na řidičův mikrospánek. Řidič podle portálu nehodu přežil, napsal portál Večernji list. Autobus při havárii narazil do svodidel a převrátil se.

Ministerstvo životního prostředí by mohlo vydat závazné stanovisko k procesu projednávání vlivu dostavby Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí do konce letošního roku. Podle mluvčího ministerstva Matyáše Vitíka bude nutné do stanoviska zapracovat všechny připomínky, který se hlavně z Rakouska a Německa sešlo kolem 22.000. "Připomínky se musí přeložit a zpracovat, konec roku je optimistický předpoklad," řekl ČTK Matyáš Vitík. Veřejné projednávání EIA ke stavbě dvou nových bloků Temelína začalo v pátek dopoledne a trvalo více než 17 hodin. Podle kritiků dostavby Temelína chybí v projednávání hlavně informace o konkrétním typu reaktoru, posouzení začátku a konce palivového cyklu či přesné výpočty průběhu těžkých havárií. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové ale není třeba znát konkrétní typ reaktoru, protože se posuzuje nejhorší z možných variant. Veřejné projednávání dostavby dvou jaderných bloků, jež se v Českých Budějovicích konalo za přísných bezpečnostních opatření, mělo klidný průběh. Zástupci českých, rakouských a německých nevládních organizací vítali v pátek dopoledne účastníky transparenty s protijadernými hesly. Jednání nebylo simultánně tlumočeno. Asi třetinu účastníků tvořili Němci a Rakušané, nechyběli Poláci a Slováci. "Byla jsem překvapena přezíravostí a až arogancí našich odborníků vůči připomínkám nejen přestavitelů českých nevládních organizací, ale také zahraničních účastníků," řekla ČTK Monika Wittingerová ze sdružení Jihočeské matky.

Až 20.000 návštěvníků očekávají o víkendu pořadatelé Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici na Hodonínsku, který byl v pátek večer slavnostně zahájen za početné účasti publika. Další tisíce lidí se zřejmě přijdou podívat na sobotní slavnostní průvod městem. "Jeho součástí budou ukázky Jízdy králů," řekl ČTK Zdeněk Bobčík z Národního ústavu lidové kultury. Jízda králů se loni dostala na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. V rámci zahajovacího večera předala ministryně kultury Alena Hanáková starostům obcí Hluk, Kunovice a Vlčnov z Uherskohradišťska a Skoronic z Hodonínska dokumenty o zápisu Jízdy králů do seznamu UNESCO. Věra Kovářů z rukou ministryně převzala Cenu Ministerstva kultury ČR za odborný a umělecký přínos v oblasti lidové folklorní tradice. Ozdobou sobotního programu byla soutěž mladých tanečníků verbuňku. Letos se kvalifikovalo 45 soutěžících ze Slovácka. "Nejlepší soutěžící mají dokonce své fankluby," uvedl na festivalové tiskové konferenci ředitel Národního ústavu lidové kultury Jan Krist. Na festival dorazí 2250 účinkujících. Z domácích regionů se přehlídka zaměří například na Podluží. Zpestřením festivalu jsou zahraniční hosté z Itálie, Maďarska, Ruska, Slovenska. Avizovaní Indové nakonec kvůli organizačním potížím nepřijedou. Programovou skladbu tvoří 34 pořadů. Z Česka se festivalu zúčastní přibližně 90 souborů a skupin a více než dvě desítky lidových řemeslníků. Ve festivalovém areálu se o zábavu návštěvníků postará 13 cimbálových muzik a pět dechových hudeb.

Dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková neobhájila na republikovém šampionátu v silniční cyklistice titul ani v závodě s hromadným startem. Po stříbru z časovky dojela v Púchově třetí a nenavázala na triumfy z předchozích dvou let. Mistryní republiky se stala Pavlína Šulcová. Svěřenkyně bývalého elitního spurtéra Jána Svorady ze stáje Merida Biking Team si na společném mistrovství ČR a Slovenska vyjela po bronzu z časovky již druhou medaili. Dva cenné kovy získala i Martina Sáblíková, která dojela v závěrečném spurtu vedoucího tria v závodu na 99 km třetí za Martinou Růžičkovou.

Pouhých 24 tisícin sekundy dělilo od bronzu na mistrovství Evropy českého kanoistu Martina Fuksu, který ve finále kilometrové trati v Záhřebu prohrál těsný souboj o třetí místo s Bělorusem Alexandrem Žukovským. Čtvrtá byla i čtyřkanoe ve složení Lukáš Koranda, Dan Drahokoupil, Tomáš Janda, Radek Miškovský. Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, kteří se chystají na olympijské hry v Londýně, skončili pátí. Kajakářka Anna Adamová obsadila šestou příčku, Daniel Havel dojel v K1 s velkým odstupem na poslední deváté pozici.

Kanoistka Kateřina Hošková vybojovala podruhé za sebou ve Světovém poháru ve vodním slalomu druhé místo a dostala se do čela průběžného pořadí po třech závodech. Ve španělském Seu d'Urgell mistryně světa v této neolympijské disciplíně nestačila jen na Francouzku Caroline Loirovou, s níž prohrála i před týdnem v Pau. Od premiérového triumfu ve Světovém poháru v kategorii C1 Kateřinu Hoškovou dělily téměř čtyři sekundy.

Čeští volejbalisté zakončili své účinkování v Evropské lize vítězstvím 3:0 nad Rakouskem. Šanci na postup do závěrečného turnaje jim v souběžném zápase skupiny A v Košicích sebrali Slováci, kteří uhráli proti Izraeli potřebné dva sety a zajistili si lepší konečnou bilanci v porovnání týmů z druhých míst. Na posledním turnaji skupiny B v Hardu předtím čeští svěřenci trenéra Stewarta Bernarda prohráli s Nizozemskem i s Tureckem.