Zprávy | Z archivu rubriky


Více než jedno desetiletí od sebe dělí fotbalisty Jaroslava Drobného (32) a Vladimíra Daridu (21), nejstaršího a nejmladšího hráče v konečném výběru trenéra Michala Bílka pro mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině. Nejvíce reprezentačních zápasů má na kontě brankář Petr Čech s 89 starty, nejlepším střelcem je s 41 góly Milan Baroš. Čtveřice Čech, Baroš, Rosický a Plašil se chystá již na třetí Euro.

Kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický v úterý poprvé od začátku přípravy na mistrovství Evropy absolvoval část tréninku s týmem. Lepšící se zranění lýtka už mu umožnilo pracovat s míčem, vynechával jen části tréninku, které byly v plném zatížení. Zatím ještě není schopen říci, kdy se začne s týmem připravovat naplno. Trenér Michal Bílek upozorňuje, že hlavní je léčbu neuspěchat. I proto s Rosickým nepočítá na páteční generálku s Maďarskem.

Vedení české fotbalové reprezentace čeká na výsledky hygienické kontroly v hotelu ve Vratislavi, kde má tým během červnového mistrovství Evropy bydlet. Národní mužstvo vystrašila informace, že v hotelu Monopol hygienici v dubnu objevili nebezpečné bakterie legionelly. Klíčovou zprávu má národní tým od hygieniků obdržet v sobotu, pouhý den před odjezdem na ME. Pokud by byla nepříznivá, vedení reprezentace by prý muselo operativně měnit místo pobytu během šampionátu.

Česká tenistka Petra Kvitová zvládla vstup do Roland Garros. Turnajová čtyřka porazila na pařížské antuce šestnáctiletou Australanku Ashleigh Bartyovou 6:1 a 6:2. Do druhého kola postoupila i Klára Zakopalová, která zdolala Ukrajinku Lesju Curenkovou 6:2, 6:1 a upevnila si pozici v boji o olympijské hry. Ve dvouhře mužů uspěl Lukáš Rosol, jenž si s Argentincem Carlosem Berlocqem poradil 6:4, 7:5, 6:7, 6:2. Skončila naopak Lucie Hradecká, která bojovala s 25. nasazenou Julií Görgesovou a německé soupeřce podlehla 6:7, 4:6.

Advokáti obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha nepostupovali podle ústecké žalobkyně Lenky Bradáčové podle trestního řádu, když podali námitku proti tomu, že jeho případ dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Sdělení, které obhájci žalobcům zaslali, ale přesto podle ní státní zastupitelství prostuduje a vyhodnotí. Rathův právní zástupce Adam Černý v pondělí uvedl, že spolu se svým kolegou Romanem Jelínkem podali námitku místní nepříslušnosti. Advokáti již minulý týden uvedli, že státní zástupci měli ve chvíli, když zahajovali trestní řízení, předat kauzu do Středočeského kraje. V té chvíli již prý věděli, že údajná trestná činnost se týká zakázek a společností z tohoto regionu. Nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle nich znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné. "Trestní řád námitku místní nepříslušnosti nezná," uvedla Bradáčová. Státní zastupitelství tak podle ní neobdrželo žádnou odůvodněnou námitku proti postupu žalobců v případu. Baradáčová, která má případ na starosti, již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, jež prvotně mělo vztah k Ústeckému kraji. Až další vyšetřování pak vedlo k veřejným zakázkám ve středních Čechách.

Předseda sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) Richard Dolejš (ČSSD) obviňuje premiéra Petra Nečase, že paralyzuje parlamentní kontrolu této tajné služby. Vadí mu zejména to, že mu Nečas odmítl odpovědět na jeho otázky týkající se údajného úniku odposlechů z BIS s nahrávkami telefonátů lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Prahy Pavla Béma. Vadí mu i to, že Nečas odmítl jednat o odtajnění příslušných dokumentů. Poslanecká kontrolní komise jednala o této kauze 24. dubna a premiér Nečas se z jejího jednání omluvil. Dolejš mu proto poté poslal několik dotazů. Chtěl například vědět, zda vláda dostala o záležitosti zprávy, pokud ano, jak s informacemi naložila. Ptal se i na případné kontakty Janouška s nynějšími ministry. Dolejš ke svému prohlášení přiložil i Nečasovu odpověď. Nečas mu mimo jiné sděluje, že již z podstaty je komunikace mezi vládou a BIS vedena režimu utajení. Nečas také uvádí, že nemá informace o tom, jak vznikly dotazy, které mu Dolejš poslal. Z dopisu by podle něj mělo být zřejmé, zda vznikly na základě usnesení komise, nebo zda jde o otázky, které mu Dolejš pokládá osobně. Dolejš premiérovu odpověď považuje za "skandální projev arogance této vládní garnitury". Po premiérovi bude i nadále požadovat odpovědi na své otázky. Varuje, že ten, kdo má odposlechy Béma a Janouška, může mít i další kompromitující materiály na vysoce postavené veřejné činitele, kteří s nimi byli v kontaktu. Může jít i o osoby z nejvyšších pater politiky, justice a státních úřadů, uvedl Dolejš.