Zprávy | Z archivu rubriky


Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Franz Pany kritizoval údajné nepřátelství českého prezidenta Václava Klause vůči Německu a Evropě. Přál by si, aby na Pražském hradě panoval rozum, realismus a ochota k porozumění. Prohlásil to na úvod závěrečného dne 63. sudetoněmeckého sjezdu v Norimberku. Klaus je rozhodným odpůrcem požadavku sudetských Němců na zrušení takzvaných Benešových dekretů, poválečných výnosů československého prezidenta Edvarda Beneše, kterým byla mimo jiné tehdejší třímilionová německá menšina zbavena v Československu občanských a majetkových práv. Navzdory výhradám vůči Klausovi vyjádřil Pany přesvědčení, že současné politické sblížení mezi českou a bavorskou vládou z pohledu sudetských Němců "zahájilo neodvratně pozitivní vývoj".

Svou Evropskou cenou Karla IV. na srazu vyznamenali malíře a spisovatele původem ze severní Moravy Maxe Mannheimera, který je známý svým bojem proti nenávisti, antisemitismu a xenofobii. Dvaadevadesátiletý rodák z Nového Jičína jako Žid přežil nacistický holokaust; se svou druhou manželkou, sudetskou Němkou, po válce opustil svou vlast a usadil se v Německu. Mannheimer své vyznamenání vnímá jako ocenění toho, že diskutuje s mladými lidmi o holokaustu a snaží se šířit humanitu ve společnosti. "Jsem 26 let na cestách, abych mladým přiblížil hrůzy nacistické diktatury a posílil v nich vztah k demokracii," uvedl laureát, který se prý necítí být sudetským Němcem, ale považuje se za Žida ze Sudet. Zdůraznil však, že sudetoněmeckou cenu přijal až nyní, po politickém sblížení mezi Prahou a Mnichovem, o které se podle něj zasloužil současný bavorský premiér Horst Seehofer svými dvěma cestami do České republiky. Před pěti lety by prý Mannheimer ocenění odmítl.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál Rallye Český Krumlov, ovládl tak i čtvrtý díl mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Hlavní favorit rallye i šampionátu porazil druhého Romana Krestu o téměř jednu minutu. Kopecký přerušil Krestovu sérii pěti výher na jihu Čech a upevnil si postavení v čele seriálu. Při sobotní Rallye Český Krumlov zemřel navigátor Aleš Zimolka. Spolujezdec pilota Petra Pelecha podlehl v českobudějovické nemocnici následkům zranění po havárii ve dvanácté ze čtrnácti rychlostních zkoušek. K nehodě vozu Honda Civic Type-R došlo po poledni v osadě Cetviny, kde devětatřicetiletý Pelech pravděpodobně nezvládl řízení a narazil do kostela.

Skifař Ondřej Synek vyhrál i druhý závod Světového poháru ve veslování v Lucernu, když ve finiši porazil pětinásobného světového šampiona Mahého Drysdalea z Nového Zélandu. Veslař pražské Dukly má tak prakticky jistý i triumf v celém seriálu. Sestry Jitka a Lenka Antošovy obsadily ve dvojskifu na druhém závodu Světového poháru v Lucernu čtvrté místo. Po bronzové příčce z úvodního podniku olympijské sezony před třemi týdny v Bělehradu dnes nestačily na suverénní Britky, Němky a Polky.

Deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem vybojovali na Světovém poháru v Duisburgu druhé vítězství. Na sobotní triumf na olympijské kilometrové trati dnes navázali prvním místem i na poloviční distanci, jež už do programu v Londýně nepatří.

Jeden z nejlepších veslařů české historie Václav Chalupa v Lucernu převzal medaili Thomase Kellera, což je nejvyšší vyznamenání Mezinárodní veslařské federace (FISA). Osmnáctikarátovou zlatou medaili převezme jako ocenění za své mezinárodní úspěchy. Šestatřicetiletý bývalý vynikající skifař, jenž se ale věnoval i jiných disciplínám, je prvním Čechem, který tuto cenu obdrží.

Tenistka Lucie Šafářová vstoupila suverénně do grandslamového French Open, s Běloruskou Anastasií Jakimovovovu ztratila jen dva gamy a po výhře 6:2, 6:0 je ve druhém kole.

Fotbalová reprezentace v předposledním přípravném utkání před červnovým mistrovstvím Evropy porazila Izrael 2:1. O vítěznou trefu se ve čtvrté minutě nastaveného času postaral střídající útočník David Ladata. Trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek prodloužil už před mistrovstvím Evropy smlouvu u národního týmu. Český výběr tak povede i v kvalifikaci mistrovství světa 2014.

Cyklistika Romana Labounková vybojovala bronzovou medaili na mistrovství světa v bikrosu v Birminghamu a neměla by chybět na olympijských hrách v Londýně. Jistou účast na OH by měly mít dvě Češky, což potvrdí v příštím týdnu žebříček mezinárodní federace UCI. Labounková získala na světových šampionátech potřetí bronz, předchozí dva má z jiné disciplíny fourcrossu, v němž se stala také mistryní Evropy. Před loňskou sezonou přesedlala výhradně na bikros s cílem dostat se na olympiádu. Po loňské sérii zranění se propadala světových žebříčkem, nakonec však postupové místo s největší pravděpodobností zabrala.

Plavkyně Petra Chocová se stala mistryní Evropy v závodu na 50 metrů prsa. Na šampionátu v Debrecínu vyhrála finále v českém rekordu 31,25 sekundy a v souboji o zlato předčila o dvě setiny Irku Syceriku McMahonovou. Martina Moravčíková skončila sedmá. České plavání tak přiveze z Debrecínu tři medaile. Vedle triumfu Chocové získaly na ME bronz z olympijských tratí Barbora Závadová na dlouhé polohovce a Simona Baumrtová na 100 metrů znak.

Celkové vítězství v 95. ročníku cyklistického Gira d'Italia vybojoval v závěrečné 21. etapě Ryder Hesjedal. První kanadský vítěz závodu v závěrečné časovce ulicemi Milána překonal dosud prvního Španěla Joaquíma Rodrígueze o 47 vteřin a v konečném hodnocení ho nechal za sebou o 16. Vítěz 19. etapy Roman Kreuziger dojel 83. a závod dokončil celkově na 15. místě.

Prahu po roce znovu čeká několik dní, které vyplní romská hudba a tanec. V pondělí totiž začne světový romský festival Khamoro neboli Slunce, který potrvá do 6. června. Kvůli nedostatku financí museli ale pořadatelé ze sdružení Slovo 21 program 14. ročníku seškrtat. ČTK to sdělila mluvčí festivalu Rena Horvátová. I tak se návštěvníci mohou těšit na tradiční i současnou romskou muziku, výstavy, divadelní představení či průvod účinkujících. Jedním z největších diváckých magnetů má být módní přehlídka návrháře Osmanyho Laffity. "Bohužel ale neproběhne plánovaná rekonstrukce romských křtin, která měla navázat na loňskou tradiční romskou svatbu," uvedl producent Džemil Silajdžič. Právě svatbou loňský ročník začínal. Pořadatelé chtěli každý rok představovat některý z romských obřadů. Festival se v posledních letech potýká s nedostatkem financí.

Na festivalu vystoupí skupiny z několika zemí světa a 14 profesionálních i amatérských souborů z Česka. Každý večer přehlídky vyplní koncerty. Od pondělí do středy na návštěvníky čeká Gypsy jazz v podání muzikantů z Belgie a Nizozemska, od čtvrtka do soboty tradiční hudba třeba makedonské kapely Kočani Orkestar, slovenské skupiny Romathan či českokrumlovské formace Cindži Renta. Na sobotním galakoncertu vystoupí vedle romských hudebníků i Nightwork. První festivalovou akcí bude v pondělí pocta romskému básníkovi a prozaikovi Vladu Oláhovi, který v lednu zemřel.

Ve věku nedožitých 100 let zemřela v neděli ráno v Praze herečka Zita Kabátová. ČTK to potvrdila její dlouholetá přítelkyně a publicistka Marie Formáčková, která o slavné divě stříbrného plátna napsala osm knih. Kabátová posledních sedm let pobývala v léčebně dlouhodobě nemocných v Motole. Zita Kabátová byla jednou z posledních hvězd zlaté éry československého filmu 30. a 40. let minulého století. Poprvé se na stříbrném plátně objevila v roce 1936 v melodramatu Světlo jeho očí. Už následující rok natočila pět filmů a v roce 1939 dokonce deset. Za okupace se objevila ve dvou německých filmech, ale po únorovém převratu v roce 1948 se jí nedařilo. Po válce hrála ve vesnickém divadle a byla vedoucí několika pražských kin.

Zita Kabátová patřila mezi světovými válkami a za protektorátu mezi hvězdy českého filmu, zahrála si s řadou velkých herců a poznala práci mnoha uznávaných režisérů. Ještě před měsícem oslavila v dobré náladě 99. narozeniny, slib daný synovi, že tu bude do stovky, ale už bohužel nesplní. Vždy elegantní Kabátová, která se před kamerou objevila po boku Vlasty Buriana, Jaroslava Marvana nebo Oldřicha Nového, ale zažila ve svém životě i méně radostné období. Po slibně nastartované kariéře 30. a 40. let, kdy ročně točila i deset filmů, ji totiž po válce stihl kvůli práci pro německou filmovou společnost Pragfilm zákaz. Od roku 1945 se nějaký čas živila kolorováním fotografií, pak získala angažmá v pražském Vesnickém divadle, které jezdilo po venkově. Před kameru se tak Zita Kabátová mohla vrátit až po uvolnění koncem 60. let. Manžel Jiří Zavřel, bývalý veslařský reprezentant a výtvarník, před režimem, který ho poslal na deset let do vězení v Jáchymově, emigroval v roce 1968. Filmoví a televizní režiséři ale na pamětnici slávy meziválečného Barrandova nezapomněli ani v době, kdy už měla osmdesátku dávno za sebou. Zahrála si šlechtičnu v Zapomenutém světle a jeho režisér Vladimír Michálek ji obsadil i v Babím létu. Jednu z posledních velkých příležitostí dostala před devíti lety v Želarech, kde se poprvé na plátně objevila po boku známého prvorepublikového elegána Svatopluka Beneše. I později ale dostala pár malých rolí. Spolupracovníci na Zitě Kabátové kromě přirozeného šarmu obdivovali hlavně její nezdolnou energii.