Stanislav Řezáč se stal poprvé v kariéře Králem bílé stopy, vítězem ankety odborníků o nejlepšího českého lyžaře roku 2012. Dálkový běžec na lyžích, nástupce na trůnu po sjezdaři Ondřeji Bankovi, letos o dva hlasy porazil skokana Romana Koudelku, třetí skončil slalomář Kryštof Krýzl. Osmatřicetiletý Řezáč v uplynulé sezoně vyhrál podruhé Světový pohár mezinárodní federace FIS Marathon Cup a v prestižní sérii Ski Classics skončil druhý. Zvítězil ve dvou závodech, Jizerské 50 a König Ludwig Laufu. "Je to pro mě velké překvapení a obrovské zadostiučinění. Proto mě moc mrzí, že nemůžu osobně převzít cenu," vzkázal Řezáč z tréninkového kempu v italském Meranu, kde se připravuje na kole a na kolečkových lyžích se svým novým rakouským týmem Skinfit. "Když jsem dostal pozvánku na vyhlášení, říkal jsem si: Já to přece nemůžu vyhrát, i kdybych se rozkrájel," uvedl Řezáč. Na slavnostním večeru na Žofíně za něj převzala korunku jeho žena Lenka a na trůn usedli synové Aleš a Tomáš.

Čeští tenisté ani na pátý pokus neuspěli ve finále Světového poháru družstev a po porážce 0:3 na zápasy skončili druzí za Srbskem. V Düsseldorfu dnes Tomáš Berdych prohrál s Jankem Tipsarevičem 5:7, 6:7, druhý bod získal pro soupeře Viktor Troicki v duelu s Radkem Štěpánkem. Za již rozhodnutého stavu vyhráli Srbové i závěrečnou čtyřhru.

Trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek prodloužil už před mistrovstvím Evropy smlouvu u národního týmu. Český výběr tak povede i v kvalifikaci mistrovství světa 2014. Předseda FAČR Miroslav Pelta to dnes řekl novinářům v Bad Waltersdorfu před přípravným utkáním s Izraelem.

Dvacátou etapu cyklistického Gira d'Italia vyhrál v sólovém úniku Belgičan Thomas De Gendt a lídra celkového pořadí Španěla Joaquíma Rodrígueze za sebou nechal o více než tři minuty. Český cyklista Roman Kreuziger po pátečním etapovém triumfu dnes dojel na patnáctém místě se ztrátou devět minut a 10 vteřin na De Gendta.

Střelec Jiří Lipták získal na mistrovství Evropy brokařů v Larnace stříbrnou medaili v trapu, když v rozstřelu o druhé místo porazil Chorvata Josipa Glasnoviče. Český reprezentant tak po čtyřech letech vystoupil na evropském šampionátu opět na stupně vítězů, v roce 2008 vybojoval rovněž na kyperské půdě v Nikósii bronz. Z vítězství se dnes radoval další Chorvat Giovanni Černogoraz.

České posádky vyhrály na Světovém poháru v rychlostní kanoistice v Duisburgu dva finálové závody na 1000 metrů. V olympijské disciplíně v Německu zvítězil mužský čtyřkajak ve složení Jan Štěrba, Josef Dostál, Lukáš Trefil, Daniel Havel i deblkanoe Jaroslav Radoň, Filip Dvořák. Reprezentačního trenéra Martina Doktora výkony kanoistů nadchly. "Obě lodě jely perfektně takticky, jak si kluci před startem řekli. Radoň s Dvořákem zrychlili ve druhé polovině a dokázali porazit obě německé lodě, které tady jely o olympiádu, což nesmírně oceňuju," řekl ČTK Doktor. Radoň a Dvořák byli na pětistovce ještě čtvrtí, ale nakonec za sebou nechali i obě německé posádky; druzí Kurt Kuschela s Peterem Kretschmerem na ně ztratili tři desetiny sekundy. Mistři světa Tomasz Wylenzek a Stefan Holtz dojeli třetí a prohráli souboj o start na olympijských hrách.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál Rallye Český Krumlov, ovládl i čtvrtý díl mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Hlavní favorit rallye i šampionátu porazil druhého Romana Krestu o téměř jednu minutu. Kopecký přerušil Krestovu sérii pěti výher na jihu Čech a upevnil si postavení v čele seriálu.

Squashistka Lucie Fialová vybojovala na mistrovství Evropy první českou ženskou medaili. V Helsinkách dnes porazila v boji o třetí místo Švýcarku Gaby Huberovou-Schmohlovou po boji 3:2 a získala bronz. Mistryní Evropy se stala druhá nasazená Camille Sermeová z Francie.

Házenkáři Zubří jsou novými mistry extraligy. V posledním kole o tom rozhodla domácí prohra obhájců titulu z pražské Dukly 25:26 s Lovosicemi. Zubří získalo třetí titul, od toho minulého už ale uplynulo patnáct let.

Hasiči u Bzence na Hodonínsku pokračují v likvidaci největšího požáru lesa za posledních 15 let. Oheň se podařilo dostat pod kontrolu v pátek večer, kolem 21:00 už v místě nebyly viditelné plameny. V sobotu silný vítr znovu rozfoukal menší ohniska, řekl ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Zásah byl mimořádně obtížný, na místě se zatím vystřídalo 117 jednotek, tedy asi 500 hasičů. Dnes ráno přijely další posily z Moravskoslezského, Středočeského a Královéhradeckého kraje. Na pomoc dorazilo také 30 slovenských hasičů z Trnavy se sedmi velkokapacitními cisternami. Hasiči hasí doutnající kořeny a hrabanku, prohrabávají půdu a masivně ji prolévají vodou. Pomáhají jim v tom dvě velkokapacitní čerpadla, která přivádějí vodu ze čtyři kilometry vzdálené řeky Moravy. Na místě každou chvíli operuje 43 hasičských jednotek, které se střídají. Při hašení byly nasazeny tři vrtulníky a speciální letoun. Kvůli úpravám terénu a vytahování zapadlé hasičské techniky je na místě i speciální tank, který je vybaven radlicí a navijákem. Od roku 2001, kdy jej hasiči získali od armády, jde podle mluvčí hasičů Nicole Zaoralové vůbec o jeho první nasazení.

Požár u Bzence je největším lesním požárem v republice od roku 1998. Jeho úplná likvidace může trvat několik dní. Před tím, než dostali hasiči oheň pod kontrolu, bylo možné pozorovat stoupající dým z dvacetikilometrové vzdálenosti. Požár zachvátil jednu z nejvyprahlejších oblastí země nazývané Moravská Sahara. Lokalita, která se rozkládá na sto hektarech, má podobnou skutečné poušti. Tvoří ji duny navátých písků. Aby se co nejvíce ztížilo jejich rozšiřování, byl na okrajích před desetiletími vysázen les. Právě jeho značnou část požár zachvátil.

V pražské Libni začala jedna z řady vzpomínkových akcí věnovaných 70. výročí atentátu českých parašutistů na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha z 27. května 1942. V libeňských Thomayerových sadech se budou moci zájemci po celý víkend seznámit s tím, jaký byl výcvik odbojářů, jak fungovaly dobové zbraně nebo jak vypadala prvorepubliková a protektorátní móda. Atentát připomenou i další akce v metropoli. Dvoudenní vzpomínkový cyklus věnovaný Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi, hrdinům operace Anthropoid, nese název Muži odplaty. Praha 8 ve spolupráci s vojensko-historickými institucemi v jeho rámci nabídne pestrý program pro pamětníky i později narozené. Návštěvníci se dozví, jak fungoval britský výcvikový tábor, kterým Gabčík i Kubiš prošli. Součástí programu je i ukázka obsluhy dobových zbraní. Hlavní bod programu si organizátoři nechali až na den 70. výročí atentátu, tedy na neděli. V sadech se odehraje komentovaná rekonstrukce útoku obou parašutistů.

Nedělní výročí atentátu si Pražané připomenou i na dalších místech metropole. Milovníci historických vozidel by neměli zmeškat konvoj vojenských historických klubů, který bude kopírovat trasu Heydrichovy poslední cesty. Účastníci položí květiny k pomníku parašutistů a českého odboje u místa atentátu v Kobylisích a u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde při přestřelce s okupanty Gabčík, Kubiš a další členové odboje přišli o život. Čelní představitelé státu, včetně šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga a ministra obrany Alexandra Vondry, v neděli zahájí dlouho očekávanou výstavu s názvem Atentát na Heydricha - 70 příběhů Paměti národa. Výstava nepopisuje jen samotnou operaci Anthropoid, ale také události, které následovaly: vyvraždění Lidic a Ležáků a popravy na Kobyliské střelnici. Expozice je umístěna do dřevěné stavby na Karlově náměstí připomínající koncentrační tábor. Své první návštěvníky přivítá v neděli také výstava Protektor smrti, kterou bude dílem hostit spodní část Václavského náměstí a dílem Valdštejnská zahrada.

Jamajský sprinter Usain Bolt potvrdil na ostravském mítinku Zlatá tretra roli největšího favorita a hladce vyhrál běh na 100 metrů. Tentokrát mu ale v protivětru hranice deseti vteřin odolala, zvítězil v čase 10,04 sekundy. Olympijský vítěz a největší hvězda mítinku měl ale nejpomalejší startovní reakci, navíc proti atletům vál vítr o rychlosti 0,8 metru za sekundu. "Určitě si lidi zvykli, že běhám rychleji, ale někdy člověk má špatný den, a to bylo dnes," uvedl Bolt.

Soutěži oštěpařek vévodila Barbora Špotáková, která porazila mistryni světa Marii Abakumovovou a zvítězila v nejlepším letošním světovém výkonu a rekordu mítinku 67,78 metru. Špotáková porazila Abakumovovou bezmála o tři a půl metru. "Tohle jsem si přesně přála, vyhrát v rekordu mítinku i ve výkonu roku. Trochu si s námi zahrával vítr, ale nakonec mi to vyšlo. Ještě to chce trochu víc dravosti a metrů," řekla novinářům Špotáková. Světová rekordmanka, která bude v Londýně obhajovat olympijské zlato, přehodila v Ostravě třikrát hranici 66 metrů, nejdelší pokus předvedla v třetí sérii. Zlatou tretru vyhrála po pěti letech, Abakumovové oplatila porážku z loňského mítinku a také z úvodního závodu letošního ročníku Diamantové ligy v Dauhá. Dominanci domácích oštěpařů potvrdil i Vítězslav Veselý. Vítěz závodu Diamantové ligy z Šanghaje hodil 85,67 a téměř o metr zdolal dvojnásobného olympijského šampiona Andrease Thorkildsena z Norska.

Zuzana Hejnová obsadila v běhu na 400 metrů překážek druhé místo, jasně vyhrála Bulharka Vania Stambolovová. Hejnová oběhla ovál za 55,28 sekundy a má olympijský limit. Mistryně světa Lashinda Demusová z USA byla až šestá, porazila ji i Zuzana Bergrová.

Večerní chlad, ztráta sil a nakonec páté místo - halovému vicemistrovi světa v běhu na 800 metrů Jakubu Holušovi se vystoupení na Zlaté tretře v Ostravě nepovedlo úplně podle představ. "Jsem trošku zklamaný," přiznal Holuša po doběhu novinářům. Časomíra mu naměřila 1:46,63. "Ze začátku se mi běželo dobře a ještě na pětistovce jsem si říkal, že to je rychlé a na čas někde nad 1:44. Ale pak jsem vytuhl a poslední dvoustovku to nebylo ono. Byla už trochu zima," popisoval své dojmy.