Zprávy | Z archivu rubriky


David Rath obviněný z přijetí úplatku vystoupil tuto středu z ČSSD a složil mandát krajského zastupitele i středočeského hejtmana. Poslaneckého mandátu se nevzdal. Vedení středočeské ČSSD ho ale vyzvalo k tomu, aby to udělal. Řekl to její místopředseda Miloš Petera. V čele hejtmanství by Ratha měla nahradit jeho dosavadní náměstkyně Zuzana Moravčíková. ČSSD s ní počítá i jako s jedničkou na středočeské kandidátce. Moravčíkovou před svou rezignací pověřil zastupováním i Rath. Pověřená hejtmanka řekla, že nechá prověřit čerpání a uzavírání smluv z regionálního operačního programu. Přednostně se chce zaměřit na plán rekonstrukce buštěhradského zámku. Podle neoficiálních informací jsou totiž předmětem zájmu detektivů v Rathově případu kromě tendrů ve středočeských nemocnicích také údajné podvody s eurodotacemi při rekonstrukci buštěhradského zámku.

Policisté Ratha zadrželi v pondělí a následně obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku. Za to mu v případě odsouzení hrozí až dvanáctileté vězení. Spolu s ním kriminalisté obvinili čtyři muže a tři ženy. Jednou z obviněných je prý ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová. Předsednictvo krajské ČSSD doporučilo celostátnímu vedení strany, aby pozastavilo její členství v ČSSD. Doporučilo také krajské organizaci, aby Pancovou vyřadilo z kandidátní listiny do krajských voleb.

Soudce Okresního soudu v Ústí nad Labem poslal Davida Ratha ve středu do vazby. Sdělila to ústecká krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Podle soudu hrozilo, že by mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti nebo že by mohl utéct. "Byly shledány všechny tři vazební důvody," uvedla Lenka Bradáčová. Nevyjádřila se však k tomu, zda navrhla uvalit vazbu i na další lidi obviněné spolu s Davidem Rathem. Rath obvinění odmítá, kauzu považuje za politickou. V krabici, kterou nesl v momentě zadržení policií, mělo být podle něj víno. Celou kauzu považuje za "dobře připravenou a provedenou společenskou popravu politika".